Nowa funkcja niebawem trafi do aplikacji mObywatel. Unia Europejska szykuje rozporządzenie

Już niebawem dojdzie do dużej zmiany w kwestii cyfrowych tożsamości obywateli Polski. Unia Europejska szykuje bowiem rozporządzenie, według którego państwa do niej należące będą musiały wdrożyć EUDIW, czyli europejski portfel tożsamości cyfrowej. W praktyce oznacza to rozwinięcie funkcji popularnej aplikacji mobilnej mObywatel.
Jak działa mObywatel?
mObywatel to program, który umożliwia gromadzenie najważniejszych najważniejszych dokumentów w wersji cyfrowej. Działa on na bazie profilu zaufanego, a dane w nim są przechowywane w sposób bezpieczny i szyfrowany. Co ważne, jest to aplikacja wdrożona przez państwo, a nie żadnego prywatnego operatora. To znacznie zwiększa poziom zaufania do tej technologii.
Z programu można korzystać za sprawą smartfona lub tabletu. W urządzeniu mobilnym możemy uzyskać dostęp do mDowodu, czyli elektronicznego dowodu tożsamości. Do tego da się zaimplementować prawo jazdy, dowód rejestracyjny, a także przeglądać eRecepty. Dodatkowo aplikacja umożliwia podgląd punktów karnych, zgłaszanie cyberzagrożeń i wiele innych.
mObywatel zyska nową funkcję
Jako że mObywatel jest cały czas dynamicznie rozwijany oraz coraz bardziej popularny, musi on iść z duchem czasu. Kolejnym krokiem ma być wdrożenie EUDIW, czyli europejskiego portfela tożsamości cyfrowej. To efekt rozporządzenia eIDAS 2.0, które dotyczy wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym EUDIW będzie działał nie tylko w Polsce, lecz również w wielu innych krajach.
Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, iż wprowadzenie tego rozwiązania ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w sieci oraz stworzenie wspólnego standardu, który ułatwi załatwianie codziennych spraw przez użytkowników. W efekcie do aplikacji powinny trafić dane z KRS czy też księgi wieczyste. Należy spodziewać się również implementacji innych narzędzi dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.
Cyfrowe bezpieczeństwo na uwadze Unii Europejskiej
Nowy europejski portfel tożsamości cyfrowej ma ułatwić życie zarówno obywatelom, jak i firmom. Dzięki jednolitemu standardowi polskie przedsiębiorstwa – zwłaszcza działające za granicą w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym – nie będą musiały tworzyć lokalnej infrastruktury do potwierdzania tożsamości klientów. Użytkownicy w innych krajach UE potwierdzą dane online, co może dać polskim firmom przewagę konkurencyjną.
Jednym z kluczowych zastosowań portfela będzie weryfikacja wieku w internecie bez ujawniania danych osobowych, skanów dokumentów czy biometrii. Rozwiązanie ma zwiększyć ochronę prywatności dzieci i młodzieży. Portfela będą mogły używać osoby od 13. roku życia, a trwające prace mają doprowadzić do wprowadzenia obowiązkowego stosowania tego standardu przez platformy internetowe.
Rozwój usług cyfrowych na EUDIW bynajmniej się nie zakończy. W przyszłości prawdopodobnie pojawi się integracja płatności z Google Pay i Apple Pay, a także możliwość składania wniosków o paszport dla dziecka czy opcja unieważnienia dowodu osobistego w sytuacjach awaryjnych. Wprowadzenie kolejnych funkcjonalności do aplikacji mObywatel to w zasadzie kwestia czasu.