Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

TSMC wznowiło produkcje po dużym trzęsieniu ziemi na Tajwanie. Czy wpłynie to na dostawy?

 2024-04-15 

Tajwan jest centrum produkcji podzespołów, używanych powszechnie w elektronice. To jednocześnie miejsce będące nie tylko zagrożone politycznie, ale często dotykane przez trzęsienia ziemi. Jaki ma to wpływ na gospodarkę w tym kraju i jak przekłada się to na resztę świata?

TSMC – co to za przedsiębiorstwo?

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited (TSMC) jest jednym z największych na świecie producentów półprzewodników. Firma specjalizuje się w produkcji układów scalonych, dla klientów z całego świata. TSMC zostało założone w 1987 roku i od tego czasu dostarcza najnowsze technologie w produkcji półprzewodników, w tym procesów litograficznych w technologii 5 nm i 3 nm.

 

Chociaż główna siedziba firmy mieści się w Tajwanie, TSMC posiada zakłady produkcyjne i biura na całym świecie. Najważniejsze mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Singapurze. Dzięki temu firma może bezproblemowo obsługiwać klientów z różnych regionów świata. TSMC współpracuje również z gigantami technologicznymi, włączając w to Apple, AMD, Nvidię i Qualcomm. Firma dostarcza im układy scalone, które stosuje się w smartfonach, komputerach osobistych, konsolach, pozostałych urządzeniach elektrycznych, a nawet w samochodach.

Trzęsienie ziemi w Tajwanie – jakie będą skutki dla firmy?

3 kwietnia, bieżącego roku, na wschodnim Tajwanie miało miejsce bardzo silne trzęsienie ziemi. Wstrząsy przekroczyły wówczas granicę 7 stopni w skali Richtera, podobne nasilenie odnotowano aż 25 lat temu. Tragedia miała oczywiście wpływ na gospodarkę kraju, w tym samą firmę TSMC.


Firma szacuje łączne straty na mniej więcej 62 miliony dolarów. Produkcja jednak została dość szybko wznowiona i obecnie osiągnęła już 80% normy uzyskiwanej przed kataklizmem. Najbardziej obawiano się uszkodzeń linii produkcyjnych, na szczęście istotne urządzenia pozostały sprawne. Jest to zasługą rozwiązań konstrukcyjnych, które chronią budynki przed skutkami ruchów tektonicznych. W regionach świata zagrożonego trzęsieniami jest to niezbędne. O ile jednak na takie rozwiązania mogą pozwolić sobie największe firmy, tak w przypadku mniejszych wykonawców jest to bardzo problematyczne.

Czy możemy spodziewać się problemów z dostawami sprzętu?

Na chwilę obecną nie zapowiada się aby nastąpiły problemy z płynnością dostaw podzespołów. Jednak eksperci sugerują, że warto obserwować sytuację. W niedługim czasie może nastąpić podwyżka cen, ta jednak, o ile faktycznie będzie miała miejsce nie powinna być długotrwała.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756