Poradniki Eksperta

Ranking procesorów 2024 [TOP10]

 2024-04-23

Nasz ranking procesorów ułatwi Ci wybór najlepszego podzespołu do Twojego komputera. Na rynku dostępne są modele wyłącznie dwóch producentów. Różnią się one jednak parametrami technicznymi. W zestawieniu znajdziesz 10 najlepszych propozycji, a wśród nich tę, której szukasz.

10.0  / 10
2599,00 zł
10.0  / 10
1299,00 zł
10.0  / 10
1355,00 zł
9.5  / 10
1830,73 zł
9.5  / 10
918,21 zł
9.0  / 10
932,18 zł
9.0  / 10
1355,00 zł
8.5  / 10
611,37 zł
8.5  / 10
2039,89 zł
8.5  / 10
597,40 zł

1

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Pamięć podręczna 36 megabajtów

Aż 24 rdzenie procesora

Hyper-Threading

Brak dołączonego wentylatora

Nasz ranking procesorów otwiera Intel Core i9-14900KF. To potężny podzespół stworzony dla entuzjastów gamingu i profesjonalistów, zapewniający doskonałą wydajność. Oferuje pracę aż 24 rdzeni i 32 wątków, co pozwala na obsługę nawet najbardziej wymagających zadań. Bazowa częstotliwość taktowania wynosi 3,2 gigaherca, a tryb Turbo Boost osiąga aż 6,0 gigaherca. To sprawia, że jest to jednostka zdolna sprostać najnowszym wyzwaniom z dziedziny gier i projektowania graficznego. Jest kompatybilna z płytami głównymi opartymi na chipsetach Intel z serii 700 i Intel 600. 

 

Architektura Raptor Lake Refresh oraz obsługa pamięci RAM DDR5 to kluczowe cechy tego modelu. Pamięć podręczna o pojemności 36 megabajtów zwiększa przepustowość, przyspieszając działanie programów. Procesor nie posiada zintegrowanego układu graficznego, co sprawia, że jest skierowany przede wszystkim do użytkowników korzystających z dedykowanych kart graficznych. Podstawowa moc podzespołu wynosi 125 W. To bardzo wydajny procesor. Ranking nie bez powodu zaczyna się właśnie od niego.

2

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Taktowanie nawet 4,5 gigaherca w trybie turbo

Pamięć podręczna 100 megabajtów

Funkcja Precision Boost 2

Tylko osiem rdzeni

Ranking procesorów oczywiście będzie składał się ze sprzętu obydwu rywalizujących ze sobą marek. AMD Ryzen 7 5800X3D to innowacyjny model, który wnosi do gry technologię 3D V-Cache. Zestawienie 8 rdzeni i 16 wątków zapewnia imponującą moc obliczeniową, a 100 megabajtów pamięci podręcznej przyspiesza dostęp do danych. Dzięki temu podzespół może wykonywać wiele zadań równocześnie nie tracąc na wydajności. Częstotliwość bazowa to 3,4 gigaherca. Tryb Turbo osiągający 4,5 gigaherca zapewnia płynność działania nawet w najbardziej wymagających sytuacjach.

Procesor AMD posiada również funkcję Precision Boost. Możesz dzięki temu cieszyć się jeszcze większą wydajnością podczas prowadzenia ulubionych rozgrywek na komputerze. Dodatkowo urządzenie dostosuje częstotliwość taktowania do aktualnych potrzeb gracza. W efekcie obraz wyświetlany na ekranie jest niezwykle płynny, zachowując maksymalną liczbę obsługiwanych klatek na sekundę. Ten model musiał koniecznie znaleźć się w naszym zestawieniu.

3

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Obsługa instrukcji 64-bit

Gniazdo Socket 1700

14 rdzeni procesora

Pamięć podręczna 24 megabajty

Intel Core i5-14600KF to procesor zaprojektowany dla osób, które oczekują solidnej wydajności w rozsądnej cenie. Posiada 14 rdzeni i 20 wątków, co sprawia, że jest świetnym wyborem dla graczy oraz użytkowników, którzy używają swojego komputera do codziennych zadań. Bazowa częstotliwość taktowania wynosi 3,5 gigaherca, a w trybie Turbo aż 5,3. Takie parametry pozwalają wykrzesać moc zapewniającą świetne efekty podczas rozgrywki, jak i wykonywania skomplikowanych czynności.

 

Model ten obsługuje pamięć DDR4 i DDR5, co pozwala na elastyczne dostosowanie konfiguracji technicznej do indywidualnych potrzeb. Brak zintegrowanego układu graficznego sprawia, że jest to procesor skierowany głównie do osób korzystających z dedykowanych kart graficznych. Zastosowany w podzespole Hyper-Threading umożliwia mu szybszą pracę oraz zdolność obsługiwania większej ilości zadań jednocześnie. Produkt jest przeznaczony dla komputerów PC. 

4

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.5 / 10

Technologia Intel Turbo Boost Max 3.0

Obsługa pamięci RAM DDR5

Obsługa PCIe 5.0 i 4.0

Brak zintegrowanego układu graficznego

Jaki procesor wybrać, jeśli zależy Ci na najnowszych rozwiązaniach? Intel Core i7-14700KF łączy w sobie wydajność i efektywność energetyczną. Zbudowany na zaawansowanej architekturze, oferuje wsparcie przez 20 fizycznych rdzeni i aż 28 wątków. Sprawia to, że jest idealny dla zaawansowanych zastosowań, takich jak edycja wideo lub grafiki. Osiągane taktowanie robi wrażenie – zarówno w trybie bazowym (3.4 GHz), jak i turbo (5.6 GHz). Model ten oczywiście obsługuje już najnowszą pamięć RAM, co zwiększa przepustowość i przyspiesza pracę komputera. 

 

Produkt będzie działał z płytami głównymi, które używają chipsetów Intel z serii 700 oraz Intel 600. Procesor nie korzysta z zintegrowanego układu graficznego. Potrzebna jest więc obecność dedykowanego podzespołu, aby osiągnąć jak najlepsze efekty z użytkowania sprzętu. Jeśli zastanawiasz się, jaki procesor dla gracza wybrać, masz przed sobą świetną pozycję. Nie zawiedzie Cię on nawet podczas wielogodzinnej pracy na komputerze PC. 

5

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.5 / 10

Technologia Precision Boost Overdrive

Możliwość grania w jakości 4K

Obsługa złącza PCIe 4.0

Brak modułu GPS

AMD Ryzen 7 5800X oferuje rozwiązania wchodzące w zakres technologii Zen 3, zapewniające doskonałą wydajność w każdej sytuacji. Nasz ranking procesorów nie bez powodu uwzględnia go na tej liście. Pamięć podręczna o pojemności 32 MB zapewnia sprawny dostęp do danych. Produkt pracuje z bazową częstotliwością 3,8 GHz. Natomiast dzięki technologii Precision Boost 2 i Precision Boost Overdrive może przyspieszyć prędkość nawet do 4,7 GHz.

Oferowany produkt jest wyjątkowo efektywny energetycznie, co wpływa na niższe zużycie energii i wydzielanie ciepła. Złącze PCIe 4.0 zapewnia szybką komunikację między procesorem a innymi podzespołami komputera. Dzięki temu możliwe jest pełne wykorzystanie potencjału wszystkich ośmiu rdzeni. Sprzęt umożliwia obsługę gier w jakości 4K, co sprawia, że widoczne detale będą zapierać dech w piersiach. To świetny wybór dla graczy oraz osób poszukujących mocnego sprzętu do codziennej pracy.

6

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.0 / 10

Taktowanie w trybie turbo to aż 5,3 gigaherca

Zintegrowany układ graficzny Radeon Graphics

Technologia Hyper-Transport

Tylko sześć rdzeni fizycznych

Nasz ranking procesorów ma kolejnego mocnego pretendenta do miana jednego z lepszych podzespołów w ofercie. AMD Ryzen 5 7600X został stworzony dla przede wszystkim dla graczy, oferując znakomitą wydajność w przystępnej cenie. Posiada 6 rdzeni i 12 wątków, co sprawia, że jest idealny do gier oraz codziennego użytku. Model ten wyprodukowano zgodnie z założeniami nowej generacji Raphael (Zen 4). Sprzęt taktuje z częstotliwością 4.7 GHz, natomiast w trybie BOOST potrafi osiągnąć nawet 5.3 GHz. 

 

Sprzęt gwarantuje Ci świetny poziom wydajności oraz prawidłowe funkcjonowanie wszystkich podzespołów komputera. Procesor ten posiada zintegrowany układ graficzny Radeon, co sprawia, że jest idealny dla osób, które nie korzystają z dedykowanej karty graficznej. Gniazdo procesora Socket AM5 podnosi AMD RYZEN na wyższy poziom. Dzięki technologii Precision Boost 2 automatycznie zwiększa częstotliwość w razie potrzeby, zapewniając lepszą wydajność. To wszystko przekłada się na jeszcze lepsze wyniki w grach.

7

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.0 / 10

Kompatybilny z płytami głównymi Intel serii 700 i 600

Wersja odblokowana

Moc 125 watów

Pamięć podręczna mogłaby być większa

Intel Core i5-14600K to znakomity procesor. Ranking powstał właśnie po to, aby przedstawiać takie podzespoły! Łączy wydajność z atrakcyjną ceną. Użytkownik może liczyć na pracę aż czternastu rdzeni i dwudziestu wątków. Bazowa częstotliwość taktowania jest wysoka i wynosi 3,5 gigaherca, a w trybie Turbo aż 5,3 GHz. Opisywany procesor obsługuje standard pamięci DDR5, a także złącza PCIe 5.0 i PCIe 4.0. Produkt posiada Hyper-Threading oraz TDP w wysokości 125 W. Oferowana pamięć podręczna 24 MB umożliwia sprawny dostęp do danych. 

 

Ranking procesorów przygotował coś także dla fanów „podrasowywania” swojego PC. Model ten jest bowiem odblokowany i możesz zmieniać jego parametry, aby uzyskać lepszą wydajność. Sprawia to, że dostosujesz go z łatwością do swoich potrzeb. Produkt jest kompatybilny z płytami głównymi opartymi na chipsetach Intel serii 700 i Intel serii 600. Jeżeli poszukujesz sprawdzonego urządzenia, które nie zawiedzie Cię w żadnej sytuacji, to koniecznie musisz się zastanowić nad tym modelem.

8

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

Przygotowany do overclockingu

Popularny wybór wśród Klientów

Proces produkcyjny 7 nm

Nie obsługuje instrukcji 64-bit

AMD Ryzen 5 5600X to procesor, który cieszy się znakomitymi ocenami wśród klientów, dokonujących zakupu w naszym sklepie internetowym. To podzespół dostępny w dobrej cenie, a jednocześnie zapewniający świetną wydajność. Jeśli lubisz zmieniać parametry komputera, to będzie to najlepszy procesor w tym budżecie. Komputer wyposażony w ten model zapewni świetną kulturę pracy. Umożliwi Ci także świetne wyniki podczas ulubionych rozgrywek. Sprzęt poradzi sobie z nawet najtrudniejszymi wyzwaniami jakie przed nimi postawisz.

Procesor taktuje z częstotliwością 3,7 GHz. Dzięki rozwiązaniom Precision Boost 2 i Precision Boost Overdrive możesz cieszyć się taktowaniem o wartości sięgającej nawet 4,6 GHz. Zastosowany wentylator Wraith Stealth wykonuje nawet 1 200 obrotów na minutę, dzięki czemu zapewnia wysoki poziom przepływu powietrza. Jednocześnie jest cichy, co jest bardzo ważne dla większość użytkowników. Oczywiście nie zabrakło także trzyletniej gwarancji producenta. Nasz ranking procesów wiedział, aby nie pomijać go na prezentowanej liście.

9

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

Taktowanie w trybie turbo to nawet 5,4 gigaherca

Zintegrowana karta graficzna UHD Graphics 770

24 wątki procesora

Brak funkcji Hyper-Transport

Na przedostatnim miejscu w naszym rankingu znajduje się Intel Core i7-13700K. Jest to procesor stworzony z myślą o entuzjastach konfiguracji, oferujący imponującą moc obliczeniową. Posiada 16 rdzeni i 24 wątki, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla osób zajmujących się edycją wideo, projektowaniem graficznym, czy graczy lubujących się w najnowszych tytułach. Taktowanie w trybie turbo to aż 5,4 gigaherca! Niezwykła wydajność tego procesora niejednokrotnie Cię zaskoczy.

Model ten obsługuje oczywiście pamięć RAM DDR5, co zwiększa przepustowość i przyspiesza pracę komputera. Producent wyposażył ten procesor w zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 770. Oglądanie filmów w jakości 4K będzie czystą przyjemnością. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zamontował także dedykowany podzespół. To bardzo dobry procesor. Ranking nie kłamie – przedstawiamy tu same niezawodne propozycje.

10

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

Układ graficzny Radeon Vega 7

Gniazdo Socket AM4

Wydajny wentylator

Pamięć podręczna 19 megabajtów

Nasz ranking procesorów zamyka AMD Ryzen 5 5600G. Jest on zintegrowany z układem graficznym Radeon Vega 7. Został stworzony z myślą o użytkownikach poszukujących wydajnego rozwiązania w atrakcyjnej cenie. Posiada 6 rdzeni i 12 wątków, co skutkuje bardzo efektywną pracą. Jeśli chodzi o częstotliwość taktowania, to w trybie bazowym osiąga ono wysokość 3,9 gigaherca. Wydajny wentylator bardzo dobrze radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru wysokiej temperatury. 

 

Pamięć podręczna wynosi 19 MB, a TDP 65 W. Oferowany typ gniazda to Socket AM4. Produkt jest przeznaczony dla posiadaczy komputerów stacjonarnych. Procesor możesz kupić w naprawdę dobrej cenie, zyskując przy tym świetny sprzęt. To świetny podzespół dla graczy, którzy chcą wnieść swoją rozgrywkę na wyższy poziom. Dodatkowo otrzymujesz aż 3 lata gwarancji na zakupiony sprzęt. 

Porównanie procesorów Intel i AMD

Decydując się na zakup procesora warto abyś zwrócił uwagę na główne różnice pomiędzy dwoma producentami tych podzespołów na rynku. Każdy z nich posiada inne parametry, dlatego ważne, abyś zdecydował się na produkt, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Wznieś swoją rozgrywkę na wyższy poziom.

Nasz ranking procesorów przedstawia droższe i tańsze propozycje zarówno modeli z firmy Intel, jak i AMD. Każdy z nich poradzi sobie świetnie z najnowszymi grami. Zwróć jednak uwagę na wersje posiadające kartę graficzną oraz na te, które będą potrzebowały dokupienia takiego podzespołu.

Bez względu na to, na który model procesora się zdecydujesz, na pewno ulepszysz dzięki temu wydajność pracy swojego komputera. Dużo łatwiej wykonasz skomplikowane zadania posiadając sprzęt, który sprosta Twoim wymaganiom. Zainwestuj w niezawodny podzespół usprawniający codzienne korzystanie z „peceta”.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756