Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Rdzenie procesora – jaką liczbę rdzeni wybrać?

Data dodania: 11-08-2023

Jeśli szukasz nowego procesora, możesz mieć problem z wybraniem tego właściwego. Oferta jest dosyć szeroka, a ilość modeli o różnej konfiguracji spora. W naszych poradnikach staramy się odpowiadać na pytania Klientów. Tym razem głównym tematem są rdzenie procesora. Ile powinno ich być? Sprawdźmy!

Rdzenie procesora – na co ma wpływ ich ilość?

To właśnie liczba rdzeni procesora ma duży wpływ na wydajność komputera i sprawność przetwarzania zadań. Model tego podzespołu powinien być dobrany przede wszystkim pod kątem docelowego wykorzystywania sprzętu. Pracownik biurowy ma zupełnie inne oczekiwania niż gracz rywalizujący w trybie wieloosobowym. Jeszcze kilkanaście lat temu wszystkie procesory posiadały tylko jeden rdzeń, a pierwsze modele duo (dwurdzeniowe), doprowadziły do prawdziwej rewolucji na rynku IT. 


Dzisiaj taka ilość nie robi już na nikim wrażenia. Teraz w ofercie znaleźć można już procesory, które mają 64 rdzenie. Choć kosztują tyle, co cały zestaw komputerowy (a niekiedy więcej!), zachwycają użytkowników oferowaną wydajnością.

Najlepsze procesory w naszej ofercie

Ile rdzeni powinien mieć procesor dla gracza?

Pasjonaci gier pewnie odpowiedzieliby: wszystkie! Kompletując swój zestaw, na pewno dysponujesz określonym budżetem i chcesz się w nim zmieścić. Dlatego musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakie gry chcesz grać i na jakich ustawieniach graficznych. Najprostsze produkcje obsłuży bez problemu dwurdzeniowy procesor starszej generacji. W przypadku rozbudowanych gier AAA, poleca się wybór co najmniej czterech rdzeni. Warto zwrócić także uwagę na ilość wątków. Pełnią one funkcję wirtualnych, cyfrowych rdzeni. Wzmacniają one wydajność procesorów, zastępując bardziej rozbudowaną architekturę.


Graczom polecić można na pewno procesory Intel z rodziny i5, i7 oraz i9. Z kolei zwolennikom sprzętu ze stajni AMD, zaproponować można modele z rodzin Ryzen 5, Ryzen 7 oraz Ryzen 9.

Liczba rdzeni procesora do wykorzystania biurowego

Do codziennej pracy biurowej nie jest potrzebny bardzo zaawansowany procesor. Ze spokojem możesz szukać ich wśród modeli dwurdzeniowych, które bardzo dobrze poradzą sobie z pakietem Office, prowadzeniem wideorozmów oraz wieloma innymi czynnościami, które wykonujesz w ramach obowiązków zawodowych. 


Jeśli pracujesz w „chmurze” lub na rozbudowanych arkuszach kalkulacyjnych, powinieneś szukać procesora z czterema rdzeniami. Taki sprzęt zagwarantuje płynną obsługę programów analitycznych i nie będzie dochodziło do frustrujących „zacięć”. Warto szukać procesora spośród nowych generacji rodzin i3, i5, Ryzen 3 lub Ryzen 5. W tych modelach, liczba rdzeni procesora na pewno wystarczy do komfortowej pracy.

Uniwersalny komputer domowy – szukasz kompromisu?

Domowy komputer służy do różnych celów. Dzieci opracowują zadania domowe i je drukują. Rodzice pracują lub płacą rachunki. Zaś w wolnym czasie wszyscy wykorzystują go do rozrywki. Jeśli komputer nie ma służyć graniu w zaawansowane gry, to nie ma powodu, aby inwestować w skomplikowany i bardzo wydajny procesor.


Do celów wymienionych powyżej polecić można modele dwurdzeniowe, ale nowszych generacji procesorów. Zapewnią one wysokie taktowanie i odpowiednią wydajność, która wystarczy do uniwersalnego wykorzystywania sprzętu.

Komputer do zadań specjalnych – ilu rdzeniowy powinien mieć procesor?

Jeśli potrzebujesz procesora, który poradzi sobie z rozbudowanymi programami specjalistycznymi, powinieneś szukać najlepszych rozwiązań. Obróbka grafiki lub filmów, szczególnie w komercyjnym zakresie, wymaga sprzętu na najwyższym poziomie. Potrzebujesz nie tylko szybkiego dysku SSD i dobrej karty graficznej, ale także bardzo wydajnego procesora, który jest mózgiem całego komputera? W takim wypadku powinieneś szukać go pośród modeli rodzin Intel Core i9, AMD Ryzen 9 lub Threadripper. Procesory z tej ostatniej grupy wyposażone są nawet w 32 lub 64 rdzenie. To sprawia, że komputer poradzi sobie z każdym zadaniem, programem i grą.

Jak sprawdzić, ile rdzeni ma procesor?

Dostałeś właśnie nowy komputer służbowy? A może wcześniej nie interesowałeś się podzespołami Twojego domowego zestawu? Chcesz wiedzieć jak sprawdzić, ile rdzeni ma procesor? To akurat bardzo proste i wystarczy znajomość skrótu klawiszowego.

  • Naciśnij jednocześnie CTRL + SHIFT + ESC. 
  • Otworzysz w ten sposób Menadżera zadań. 
  • Wybierz zakładkę „Wydajność”, gdzie możesz monitorować bieżącą pracę procesora. Jest tam także podana ilość rdzeni, którą posiada Twój sprzęt.

W ten sposób sprawdzisz także dokładny model posiadanego procesora, jego taktowanie oraz ilość procesorów logicznych, czyli wątków.

rdzenie procesora

Jak widzisz, rdzenie procesora mają duże przełożenie na wydajność sprzętu. Jeśli chcesz zmienić podzespoły na sprawniejsze, poproś o pomoc naszych doradców. Pomogą Ci wybrać właściwy model procesora oraz dokonać zamówienia.

Karty graficzne w naszej ofercie

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756