Poradniki Eksperta

Jak dobrać rower do wzrostu?

Zanim wyjaśnimy, jak dobrać rower dla dziecka i osoby dorosłej, warto wspomnieć, jakie są podstawowe typy dwukołowców ze względu na przeznaczenie. Zwłaszcza że nie każdy konsument ma ściśle sprecyzowane oczekiwania co do jednośladu i często zupełnie nie wie, czym charakteryzują się najpopularniejsze rodzaje rowerów. Biorąc pod uwagę aktualną ofertę branży rowerowej, wyróżniamy różne modele. Zanim jednak wybierzemy się na zakupy, warto wiedzieć jak dobrać rower do wzrostu.


jak dobrać rower do wzrostu


Jak dobrać rower w zależności od modelu?


Poszczególne rowery mają różne przeznaczenie oraz wygląd. Różnią się również wielkością. Niektóre posiadają dodatkowy osprzęt, a inne duże koła. Musimy o tym pamiętać, aby wiedzieć, jak dobrać rower do naszego wzrostu. 


Rowery crossowe


To wielozadaniowe jednoślady, które świetnie sprawdzają się do pokonywania dłuższych dystansów po drogach asfaltowych i jazdy po bardziej ubitych ścieżkach (na różnych rodzajach nawierzchni, dobrze radząc sobie z nierównościami). Jak dobrać rower crossowy do wzrostu? Zwykle mają one duże koła w rozmiarze 28’. W przeciwieństwie do rowerów turystycznych (trekkingowych), z którymi wiele je łączy, nie mają dodatkowego osprzętu (tj. błotników, bagażnika, lampek, podpórek). Cechują się bardziej sportowym stylem i są lżejsze. Cross to forma pośrednia pomiędzy rowerem szosowym a górskim. Z zakupu tego rodzaju roweru będą zadowoleni konsumenci szukający szybkiego środka transportu do pracy, który jednocześnie będzie sprawdzał się podczas weekendowych przejażdżek po polach i leśnych trasach. Ich zaletą są niewątpliwie niewielkie opory toczenia i wygodna, wyprostowana pozycja rowerzysty podczas jazdy. 


Rowery trekkingowe


Rowery trekkingowe to obok crossów jedne z najbardziej uniwersalnych rowerów, które zapewniają płynną i komfortową jazdę. Ich waga waha się między 15 a 25 kg (nie są tak zwinne i lekkie, jak rowery typu cross). Zastanawiając się, jak dobrać rower do wzrostu, pamiętajmy, że najczęściej posiadają 28-calowe koła z dosyć wąską oponą. Rowery trekkingowe powstały z myślą o wielokilometrowych, a nawet wielodniowych trasach, jednak doskonale sprawdzają się również podczas krótkich przejażdżek - świetnie nadają się do dojazdów do pracy i szkoły. Charakterystyczna geometria ramy, zapewnia rowerzyście bardzo wygodną, wyprostowaną pozycję siedzącą (podczas jazdy użytkownik nie męczy się zbytnio). Standardowo trekkingi są wyposażone w błotniki, bagażnik i oświetlenie (często dynamo w przedniej piaście). Nadają się do uprawiania zaawansowanej turystyki rowerowej. Rowery trekkingowe są też świetną alternatywną dla klasycznego roweru miejskiego, gdyż mają znacznie więcej do zaoferowania (są bardziej uniwersalne).


Rowery miejskie


Rowery miejskie są przeznaczone dla zwolenników wygodnego poruszania się po miejskiej dżungli. Dzięki dużym, 28 lub 29-calowym kołom nie musimy wkładać mnóstwa wysiłku w pedałowanie. Większość modeli posiada tylny bagażnik, pełną osłonę łańcucha, niektóre są wyposażone również w praktyczne kosze rowerowe, w których możemy umieścić np. drobne zakupy. Wysoko umieszczona, wygięta kierownica i miękkie, szerokie siodełko ze sporą ilością wyściółki zwiększają komfort użytkowania roweru miejskiego – nie bez przyczyny ten rodzaj jednośladów szczególnie upodobały sobie kobiety. Rowery typu city są dosyć masywne i ciężkie. Najlżejsze modele mają 14 kg, a najcięższe około 20 kg – producenci, wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, w celu obniżenia wagi coraz częściej, zamieszczają lekkie ramy aluminiowe. Klasyczne rowery tego typu nie posiadały przerzutek. Współczesne jednoślady miejskie są zwykle wyposażone w przerzutki wewnętrzne z 3 przełożeniami. Oferują stabilną jazdę, rowerzysta nie musi zużywać zbyt dużo energii. Oczywiście tego typu dwukołowiec nie nadaje się do przemieszczania w terenie górzystym (rowery miejskie nie są tak zwrotne i lekkie, jak MTB). Zaletą rowerów city jest też szeroka gama kolorystyczna i bogactwo wzorów – te jednoślady są nie tylko wyjątkowo wygodne, lecz także atrakcyjne wizualnie, świetnie więc sprawdzą się jako prezent urodzinowy. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, jak dobrać rower miejski w prawidłowy sposób.


Rowery górskie (MTB)


Rowery górskie (MTB - mountain terrain bike) są przeznaczone do jazdy w trudnych warunkach terenowych, a dokładnie do wyczynowej jazdy górskiej. Nie zmienia to faktu, że są najpopularniejszym typem rowerów, jakie kupują Polacy. Jakie są główne cechy roweru górskiego? Charakterystyczna geometria wzmocnionej ramy (stalowej lub aluminiowej) sprawia, że rowerzysta ma pochyloną pozycję ciała. Rowery MTB mają zwykle koła w rozmiarze 26’ oraz szerokie opony z widocznym bieżnikiem, a także amortyzatory na widelcu przednim, które świetnie pochłaniają wstrząsy, zwiększając bezpieczeństwo rowerzysty podczas jazdy po nierównościach. Tego rodzaju jednoślady najczęściej mają solidne hamulce tarczowe oraz giętą lub prostą kierownicę. Modele z najwyższej półki cenowej ważą zaledwie 7-10 kg. Wyróżnia się wiele odmian rowerów górskich, zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, jak np.: ATB, Enduro, Trial, DH, FR. Dlatego podczas wizyty w sklepie, warto poprosić o pomoc sprzedawcę, który dobierze jednoślad dopasowany do naszych wymagań, możliwości finansowych i stylu jazdy. 


Rowery szosowe


Rowery szosowe, zwane potocznie kolarzówkami, nadają się do szybkiej, dynamicznej jazdy po utwardzonej powierzchni. Posiadają koła w rozmiarze 28 cali i co charakterystyczne dla szosówek – bardzo cienkie, gładkie opony, dzięki którym użytkownik może osiągać imponujące prędkości. Najbardziej charakterystycznym elementów kolarzówek jest specyficzna kierownica, tzw. baranek, wygięta w taki sposób, aby rowerzysta mógł przybrać jeszcze bardziej pochyloną, aerodynamiczną pozycję (siodełko położone jest nieco wyżej niż kierownica). Co typowe dla tych jednośladów, rama i widelec nie mają żadnej amortyzacji, a przeciętna waga szosówki to 10 kg (znajdziemy na rynku także 6,5 kg rowery szosowe). Brak amortyzacji ogranicza komfort jazdy, dlatego kolarzówki niestety nie sprawdzą się na nierównych drogach z ubytkami nawierzchni.Jak dobrać rower do wzrostu dziecka?


Najlepszym momentem na zakup dwukołowca dla dziecka jest chwila, gdy osiąga ono 100 cm wzrostu. Wielu rodziców zastanawia się, jak dobrać rower do wzrostu dla syna lub córki. Czym się kierować podczas zakupu jednośladu, aby dziecko mogło cieszyć się wygodną i bezpieczną jazdą? Kluczowym parametrem warunkującym wybór rozmiaru ramy jest nie wzrost ani wiek pociechy, jak sądzi większość klientów, którzy odwiedzają sklep ze sprzętem rowerowym, a długość nogi, mierzona po wewnętrznej stronie od kroku (mierzona od podłoża). Tego typu pomiar możemy bez problemu wykonać sami w domu. Najlepiej, aby dziecko było bez butów i stało w lekkim rozkroku przy ścianie. Mając już wymiar wewnętrzny nogi malucha, możemy porównać te dane z tabelami rozmiarów rowerów dziecięcych, jakie producenci umieszczają na swoich firmowych stronach internetowych, lub udać się do sklepu stacjonarnego i porozmawiać ze sprzedawcą. Zgodnie z podstawową zasadą, wysokość siedziska powinna odpowiadać długości nogi dziecka. Oczywiście, aby prawidłowo dobrać rozmiar roweru dziecięcego, nie bez znaczenia są też umiejętności pociechy.

Warto mieć świadomość, że nieodpowiedni rower dla dziecka zwiększa ryzyko upadku – maluch ma utrudnione sterowanie, przybiera niewłaściwą pozycję podczas jazdy, odczuwa niewygodę, zamiast radości z użytkowana jednośladu.


jak dobrać rower dla dziecka


Jak dobrać rower do wzrostu dorosłej osoby?


Źle dopasowana rama sprawia, że odczuwamy ból nadgarstków, pleców, a jazda dwukołowcem wcale nie jest przyjemna i komfortowa. Skoro wiemy już, jak dobrać rower dla dziecka, warto wyjaśnić, jak dobrać rower do wzrostu osoby dorosłej. Podobnie, jak w przypadku małych rowerzystów, należy zmierzyć długość nogi od krocza do podłogi, a otrzymane dane w centymetrach przeliczyć zgodnie ze wzorami przypisanymi do danych rodzajów jednośladów. Przykładowo:


  • rower górski z kołami 26 i 27,5 – długość nogi od krocza mnożymy przez 0,57,

  • rower górski z kołami 28 – długość nogi od krocza mnożymy przez 0,60,

  • rower miejski – długość nogi od krocza mnożymy przez 0,63,

  • rower szosowy – długość nogi od krocza mnożymy przez 0,67,

  • rower trekkingowy – długość nogi od krocza mnożymy przez 0,63.

Jako że większość producentów podaje rozmiary ram rowerowych w systemie calowym, musimy podzielić uzyskany wynik przez 1 cal, czyli 2,54. Dla przykładu - jak dobrać rower miejski? Jeśli długość wewnętrzna naszej nogi od podłoża do krocza to 80 cm, wykonujemy działanie 80×0,63 = 50,4/2,54 = 19,84. Tak więc optymalnym zakupem będzie dla nas rower miejski z ramą w rozmiarze 19 cali.Mamy nadzieję, że dzięki naszym prostym poradom wszyscy amatorzy dwukołowców będą wiedzieć, jak dobrać rower dla siebie lub dziecka i na co zwracać uwagę, podczas wizyty w sklepie. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z aktualną ofertą produktową naszego doskonale wyposażonego sklepu internetowego Media Expert. Oferujemy wiele gadżetów i części rowerowych, takie jak pompki, koszyki, lampki, pokrowce, okulary, dzwonki, błotniki, liczniki i wiele innych akcesoriów do rowerów przydatnych dla każdego sympatyka tej popularnej formy spędzania wolnego czasu. Nasi pomocni i doświadczeni Doradcy Klienta chętnie udzielą Państwu praktycznych wskazówek odnośnie tego, jak dobrać rower lub inne produkty dla rowerzystów.


Sprawdź również: Jaki rozmiar ramy roweru do wzrostu? Tabela

Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert