Poradniki Eksperta

Jak schłodzić telefon?

Letnie upały stają się coraz bardziej uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale także najbardziej przydatnych urządzeń, które często mamy pod ręką. Jak schłodzić telefon i unikać sytuacji, w których może się on przegrzać?


Jak schłodzić telefon


Przegrzanie telefonu – jakie są przyczyny?


Chyba każdy użytkownik smartfonów spotkał się z problemem przegrzania telefonu, choćby w niewielkim stopniu. Smartfony ze swojej natury, czyli konieczności wygody użytkowania i przenoszenia, nie posiadają wbudowanych, zaawansowanych systemów chłodzenia. Rozwiązania tego rodzaju znajdziemy na przykład w komputerach stacjonarnych i laptopach – gdyby zastosować je w smartfonach, urządzenia stałyby się dużo większe, cięższe i nieporęczne. W związku z brakiem dobrej ochrony przed przegrzaniem, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zapobieganie temu zjawisku. Jakie są najczęstsze przyczyny przegrzania telefonów?


Najczęściej „głównym podejrzanym” jest intensywne Słońce, które świeci wprost na powierzchnie urządzenia. Choć rzeczywiście pozostawienie smartfonu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami dla telefonu i naszego portfela, warto pamiętać, że nie jest to jedyny ze sposobów, w jakie telefony nagrzewają się do zbyt wysokich temperatur. Mowa tu oczywiście między innymi o wysokiej temperaturze otoczenia. Najczęstszym błędem popełnianym przez nieświadomych użytkowników, jest pozostawianie telefonu w aucie, które narażone jest na nagrzanie się. Nawet kilka minut parkowania w nieodpowiednim miejscu, może znacznie podnieść temperaturę w „puszce”, jaką jest auto. W wielu przypadkach, nawet schowanie telefonu do zacienionego miejsca w samochodzie może nie pomóc – szybkie podniesienie temperatury i brak możliwości stopniowego ochłodzenia, może źle wpływać na funkcjonowanie smartfonu.


Na przegrzanie telefonu powinniśmy uważać również wtedy, gdy nie narażamy urządzenia na bezpośrednie działanie słońca, lecz temperatura otoczenia jest wysoka. Częstym powodem podnoszenia temperatury urządzenia jest trzymanie go w kieszeni, gdy spacerujemy latem na zewnątrz. W kieszeni spodni telefon jest grzany nie tylko przez ogólną wysoką temperaturę otoczenia, ale również nasze ciało. Dodajmy do tego brak możliwości wentylacji i przegrzanie smartfonu mamy „jak w banku”. Nie bez znaczenia jest również samo działanie telefonu. Im więcej mamy otwartych aplikacji, także tych działających w tle, telefon musi ciężej pracować, tym samym podnosząc swoją temperaturę. Jak widać, czynników, które mogą wpływać na przegrzewanie się smartfonów jest co najmniej kilka. A co grozi urządzeniu, gdy jego temperatura będzie zbyt wysoka?


Smartfony w naszej ofercie:



Przegrzanie telefonu – konsekwencje i diagnoza


Skutki przegrzania się telefonu mogą być poważniejsze, niż wielu osobom się to wydaje. Na wysokie temperatury najbardziej narażona jest bateria urządzenia. Jedną z podstawowych zasad użytkowania smartfonów, jest niepodłączanie ich do ładowania, gdy telefon osiąga wysoką temperaturę. Wiele współczesnych urządzeń potrafi wykryć problemy z przegrzaniem i gdy nieświadomie podłączymy urządzenie do ładowarki, proces jest specjalnie spowolniony, by ograniczyć ryzyko uszkodzenia baterii. Duża liczba smartfonów, poza funkcją wolniejszego ładowania posiada inne zabezpieczenia przed przegrzaniem. Jednym z najbardziej popularnych sposobów zapobiegania uszkodzenia telefonu, jest wyświetlenie prostego komunikatu o zbyt wysokiej temperaturze urządzenia. Niektórzy producenci idą o krok dalej, automatycznie wyłączając niektóre z funkcji smartfonu, gdy telefon jest zagrożony przegrzaniem. Opcja ta jest szczególnie przydatna, gdy przez przypadek zostawimy telefon na słońcu, w rozgrzanym aucie, czy za długo nosimy go w kieszeni.


Jak sprawdzić, czy nasz telefon się przegrzewa? Najprostszą, choć mało dokładną metodą jest po prostu dotyk. Jeżeli dotykając urządzenia czujemy, że jest gorące, powinniśmy od razu reagować. Jeżeli chcemy się bardziej zabezpieczyć i dokładnie sprawdzić, czy nasz telefon jest zagrożony, warto jest pobrać specjalnie do tego stworzone aplikacje. W sklepach Google Play, App Store i innych, z łatwością odnajdziemy darmowe programy, które za zadanie mają badać temperaturę telefonu i informować o tym użytkownika. Dodatkową zaletą niektórych aplikacji tego rodzaju, jest możliwość odnalezienia informacji o tym, które z działających programów na telefonie najbardziej go obciążają. Dzięki temu możemy je wyłączyć, zmniejszając ryzyko przegrzania urządzenia.


Jak schłodzić telefon?


Przejdźmy do odpowiedzi na najważniejsze pytanie, czyli jak schłodzić telefon. Gdy stwierdzimy już, że nasz smartfon się przegrzewa, pierwszym krokiem powinno być wyłączenie wszelkich zbędnych aplikacji, a najlepiej wszystkich. Działające aplikacje zmuszają telefon do pracy, co spowalnia proces chłodzenia. Dobrą praktyką jest również wyłączenie połączenia z Wi-Fi oraz danych komórkowych. Jeżeli urządzenie jest podłączone do ładowania (czy to z sieci, czy przy użyciu powerbanku), należy je jak najszybciej odłączyć. Postarajmy się również o to, by telefon mógł naturalnie się schłodzić, nie przetrzymując go w kieszeni, torbie, czy plecaku. Pomóc może również wyjęcie urządzenia z etui lub obudowy.


Mało intuicyjną, lecz dobrą metodą na ograniczanie grzania się telefonu jest regularne aktualizowanie aplikacji zainstalowanych na urządzeniu. Producenci aplikacji często poza nowymi możliwościami programów, w nowych aktualizacjach zamieszczają tak zwane „łatki”, które optymalizują działanie aplikacji oraz naprawiają zawarte w nich błędy. Tym sposobem programy mniej obciążają telefon, co ogranicza ryzyko przegrzewania. Warto wspomnieć również o tym, iż temperatury urządzenia nie należy obniżać drastycznie. Zapomnijmy więc o wkładaniu telefonu do lodówki czy przykładania do niego zimnych przedmiotów. Sposoby tego rodzaju są stosowane zaskakująco często, lecz nieświadomie. Szybkie obniżenie temperatury tylko podwyższa ryzyko ewentualnych uszkodzeń! Ciekawym rozwiązaniem są specjalne maty chłodzące do smartfonów i innych urządzeń. Przy ich użyciu, możemy nie tylko chłodzić urządzenia, lecz również podtrzymywać optymalną dla nich temperaturę. Teraz wiesz już wszystko na temat tego, jak schłodzić telefon i zapobiegać przegrzewaniu się urządzenia.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756