Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak usunąć wirus z telefonu?

 2023-08-09 

Trzeba przyznać, że możliwości naszych telefonów są ogromne. Możemy korzystać z aplikacji bankowych, portali społecznościowych, cyfrowych kantorów wymiany walut, giełdy, a nawet portfeli kryptowalutowych. To oznacza dziesiątki loginów i haseł oraz wrażliwych danych, na które tylko czekają cyberprzestępcy. Dlatego przygotowaliśmy nasz poradnik. Dowiesz się z niego, jakich zagrożeń unikać, jak usunąć wirusa z telefonu oraz co zrobić, gdy już padniesz ofiarą ataku. Rady będą przydatne, także w przypadku tabletów.

Skąd się biorą wirusy?

Warto nie tylko wiedzieć, jak pozbyć się wirusa z telefonu, ale również skąd się one biorą. Wbrew pozorom, źródeł może być bez liku. Jednym z nich, są aplikacje. W systemie Android, możemy instalować programy z nieoficjalnych źródeł w postaci plików .apk. Jeśli więc pobierzesz jakąś aplikację z sieci na smartfon i następnie ją instalujesz, bądź pewny jej pochodzenia oraz bezpieczeństwa. Dlatego polecamy korzystać przede wszystkim, ze sklepu Google Play lub platform producentów, np. Galaxy Store i innych.


Niestety również w oficjalnych sklepach z aplikacjami, trzeba mieć się na baczności. Nawet jeśli pierwotnie opublikowana wersja programu była bezpieczna, to zdarza się, że w aktualizacjach cyberprzestępcy dorzucają złośliwy kod, wymagający nowych uprawnień i liczą na Twoją nieuwagę. Dlatego jeśli potrzebujesz jakiegoś programu, to wybieraj sprawdzone aplikacje z dużą liczbą opinii, pobrań i pozytywnych ocen użytkowników.


Innym źródłem wirusów, mogą być strony internetowe i załączniki poczty. Z pewnością nie raz dostałeś, np. maila z fakturą. W ten sposób cyberprzestępcy podszywają się np. pod sprzedawców, czy klientów i liczą, że nieświadomie uruchomisz plik, który zainfekuje Twoje urządzenie. Podobna sytuacja występuje na podejrzanych stornach internetowych, np. z pirackimi treściami. Często wyświetlają one komunikaty w stylu: „Twoje urządzenie zostało zainfekowane”. Należy je omijać i nie klikać w nie, ponieważ mogą uruchomić złośliwe oprogramowanie lub wyłudzić dane. Niestety zagrożeń w sieci może być bez liku, a przestępcy pod względem pomysłowości, zawsze będą o krok przed nami.

Rodzaje wirusów

Sprawdźmy więc, nie tylko jak usunąć wirusa z telefonu, ale również jakie zagrożenia na nas czyhają. Jednym z nich, jest tzw. robak. To złośliwe oprogramowanie, które pozwala na przejęcie kontroli nad Twoim urządzeniem, przez co może być wykorzystywane, np. do ataków DoS, a także znacznie obciąża sprzęt i ostatecznie spowalnia jego działanie. Oprócz tego, robaki mogą rozsyłać z Twojego urządzenia spam, przechwytywać dane, takie jak numery kart kredytowych czy hasła, a nawet rozsyłać do Twoich kontaktów wiadomości podszywając się pod Ciebie, które mają ich nakłonić do instalacji złośliwego oprogramowania.


Coraz popularniejszym typem zagrożeń, jest również ransomware. To oprogramowanie, które blokuje dostęp do urządzenia oraz zgromadzonych na nim danych. Po infekcji dostajesz informację, ze Twoje pliki zostały zaszyfrowane i aby je odblokować, niezbędne jest uiszczenie okupu, najczęściej w kryptowalutach. Aby chronić się przed ransomware, zalecamy regularne wykonywanie kopii zapasowych danych. Wystarczy bowiem przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych, aby odzyskać do niego dostęp. W dalszej części tekstu, podpowiemy jak to zrobić.


Kolejnym zagrożeniem, są konie trojańskie. To programy, które podszywają się pod potencjalnie przydatne aplikacje, jednak ostatecznie wprowadzają również funkcje złośliwego oprogramowania, jak wspomniane wcześniej ransomware, czy spyware. To ostatnie, to nic innego jak aplikacja szpiegująca, która wyłudza od Ciebie wrażliwe dane, takie jak np. hasła, czy numery kart kredytowych.

Wykrycie wirusów

Po czym poznać, ze Twój telefon został zainfekowany? Pierwszym sygnałem może być spowolnienie pracy urządzenia. Zwłaszcza, gdy dysponujesz sprzętem z wyższej półki, z bardzo wydajnymi podzespołami. W takiej sytuacji, warto przy pomocy oprogramowania antywirusowego upewnić się, czy podejrzenia są słuszne. Informacje możesz też dostać od znajomych, jeśli wirus zacznie im rozsyłać podejrzane wiadomości. W przypadku oprogramowania ransomware, blokady urządzenia z pewnością nie przegapisz, gdyż poinformuje o niej komunikat wymuszający okup.

Jak się pozbyć wirusów

Po przyspieszonym kursie rozpoznawania złośliwego oprogramowania, przejdźmy do tego, jak wyczyścić telefon z wirusów. Jeśli urządzenie wciąż działa i masz do niego dostęp, to pierwszym krokiem powinno być zainstalowanie oprogramowania antywirusowego. Korzystaj z oficjalnych aplikacji, dostępnych w sklepach Google Play oraz AppStore. Przy pomocy programu, przeskanuj zawartość telefonu. Jeśli będziesz miał szczęście i zareagowałeś odpowiednio szybko, to wystarczy, że aplikacja usunie wirusy i wszystko powinno wrócić do normy. Gdyby problem nie ustąpił, to najprostszym rozwiązaniem jest przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych, włącznie z wykasowaniem wszystkich danych. Kopie ważnych plików możesz wykonać do chmury lub na nośnik zewnętrzny. Pamiętaj jednak, aby przed skorzystaniem z nich, przeskanować je oprogramowaniem antywirusowym. Wystarczy w wyszukiwarce systemowej wpisać hasło „Ustawienia fabryczne” lub „Resetowanie”. Następnie wybór będziesz musiał zatwierdzić kodem PIN, czy też odciskiem palca.


Z pewnością zastanawiasz się również, jak usunąć wirusa z telefonu, gdy dostęp do niego jest zablokowany. W przypadku modeli z Androidem, należy przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych, korzystając z trybu „recovery”. W tym celu uruchom telefon, trzymając wciśniętą kombinację klawiszy. To jakie przyciski trzymać, znajdziesz w Google po wpisaniu modelu swego urządzenia. W trakcie uruchamiania, na ekranie wyświetli się interfejs, w którym powinieneś wybrać opcję „Wipe data”. Po zatwierdzeniu, rozpocznie się proces przywracania ustawień fabrycznych, a po kilku chwilach, urządzenie będzie gotowe do ponownej konfiguracji. Pamiętaj, aby bateria Twojego telefonu była naładowana lub podłącz go do zasilania.


Również smartfon Apple możesz przełączyć w tryb awaryjny i wykasować dane. Następnie łatwo je przywrócisz z kopii zapasowej, zapisanej w iCloud lub na Twoim komputerze.

Co po usunięciu wirusów?

Powinieneś wiedzieć nie tylko jak usunąć wirusa z telefonu, ale również co zrobić, gdy się go już pozbędziesz. Przede wszystkim, na swoim urządzeniu przeinstaluj ważne aplikacje, np. bankowe i ponownie wykonaj ich autoryzację. Zmień również hasła we wszystkich serwisach, z których korzystałeś na telefonie. Tylko w ten sposób, zabezpieczysz je przed dostępem niepowołanych osób. To, że do tej pory nikt nie skorzystał z Twoich haseł, nie znaczy, że nie użyłby ich w przyszłości.

Jak chronić się przed wirusami?

Oczywiście nie da się w pełni uchronić przed wszystkimi zagrożeniami, ale warto wypracować nawyki, które ograniczą ryzyko pojawienia się wirusów na Twoim urządzeniu. Pierwszym z nich, jest oczywiście nieklikanie w podejrzane linki oraz załączniki. Nie odwiedzaj również podejrzanych witryn internetowych, które prezentują komunikaty, mające naśladować powiadomienia systemowe. Mają one Cię zmylić i np. nakłonić do pobrania niebezpiecznej aplikacji. Profilaktycznie możesz również zainstalować oprogramowanie antywirusowe. Najskuteczniejsze są programy płatne. Możesz je nabyć, np. na MediaExpert.pl. Producenci często wraz z licencją na tradycyjnego „peceta”, udostępniają drugą licencję na wersję mobilną antywirusa.


Oprócz tego, kontroluj stale aplikacje i ich uprawnienia. Gdy instalujesz nowy program, zwróć uwagę o jakie uprawnienia będzie Cię prosił. Jeśli np. aplikacja kalkulatora naukowego, wymaga dostępu do mikrofonu czy Twoich kontaktów, to jest to dosyć podejrzane. Pamiętaj, że ataki telefoniczne coraz częściej przybierają różną formę. Dotyczy to nie tylko wirusów, ale i na przykład wiadomości. Możesz dostać SMS-a z linkiem do informacji o tym, że Twoja paczka utknęła w sortowni z powodu niedopłaty. Po kliknięciu w łącze, zostaniesz przekierowany na stronę wyłudzającą np. dane do karty kredytowej. Niestety zagrożeń w sieci jest całe mnóstwo i na wszystkie podejrzane zjawiska warto reagować.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756