Zdaniem eksperta
Telefon jako aparat fotograficzny, jest chyba dziś najczęściej używany przez miłośników mediów społecznościowych. To szybkie i wygodne rozwiązanie. Jednak czasem przydałoby się ustawić aparat telefoniczny na stabilnym podłożu – najlepiej na statywie. I tu zaczyna się problem – można skorzystać ze zwykłego statywu fotograficznego w połączeniu z kijkiem do selfie, ale kto nosi oba urządzenia ze sobą? Trzeba skorzystać z innych rozwiązań – jak zrobić statyw do telefonu z najprostszych materiałów? Mamy dla Ciebie kilka porad, ale potrzebna jest także Twoja inwencja twórcza i odrobina zmysłu technicznego.
Jak zrobić statyw do telefonu – gra w dwie karty
Z całą pewnością znajdziesz w szufladzie dwie, niepotrzebne już plastikowe karty. Musisz je odpowiednio naciąć, by po złożeniu jednej z drugą powstał stabilny trójkąt. Kolejne nacięcie musisz zrobić takiej szerokości, jaką ma grubość Twój telefon. Oczywiście staraj się, by wszystkie nacięcia były precyzyjne, bo od tego zależy stabilność Twojego zestawu – statywu do telefonu. Najlepszą częścią tego statywu jest jego mobilność. Możesz po prostu nosić te dwie karty w portfelu i wyjmować je gdziekolwiek chcesz.
Statyw z papierowego kubka do kawy
Czasami statyw potrzebny jest tu i teraz. Choćby podczas spotkania przy kawie. Wtedy wystarczy wziąć dodatkowy, papierowy kubek i lekko naciąć go w dwóch miejscach, włożyć w wycięcia smartfona i gotowe.
Możesz zresztą użyć absolutnie dowolnego pudełka, które masz w domu, na przykład opakowania od telefonu lub innych gadżetów. Bądź jednak uważny i upewnij się, że karton jest naprawdę wytrzymały. Oprócz prostoty, istotną zaletą takiego statywu jest jego kompaktowość i mobilność, gdyż łatwo się go składa.
Plastikowa rurka przecięta na pół
Jeśli znajdziesz w domu rurkę z PCV lub innego materiału (ważne by była sztywna) o średnicy co najmniej 50 mm, to masz prawie gotowy statyw do telefonu. Odmierz odcinek rurki o długości 10-15 cm, a następnie przetnij ją wzdłuż dokładnie w połowie. Teraz trzeba naciąć rurkę w odległości mniej więcej jednej trzeciej długości. Szerokość nacięcia musi odpowiadać grubości Twojego telefonu, a głębokość nie powinna przekroczyć 15 mm. Warto oszlifować brzegi naciętej rurki, by nie uszkodzić ekranu telefonu.
Dwa spinacze i gumka recepturka
Jak zrobić statyw do telefonu z dużych biurowych spinaczy do akt? Wystarczy zgiąć dwa spinacze do papieru, aby utworzyły zaimprowizowany stojak i spiąć je gumką. Możesz użyć tego stojaka do oglądania filmów w Internecie i fotografowania. Upewnij się, że klipsy, które posiadasz, wytrzymają ciężar Twojego telefonu, aby uniknąć uszkodzeń.
Statyw i biurowe spinacze
Jeśli masz statyw, to wiesz doskonale, że umocowanie na nim telefonu nie jest możliwe. Jednak odrobina pomysłowości i drobne narzędzia pozwolą ominąć tę przeszkodę. Jak zrobić statyw do telefonu, łącząc profesjonalny statyw z domowym mocowaniem?
Weź spinacz do segregatora i zegnij jeden z uchwytów pod kątem 90 stopni. Oklej klipsy od segregatora taśmą klejącą, aby zmiękczyć krawędzie i przymocuj wygięty uchwyt do klipsa. Następnie możesz przykręcić klips do statywu, przepychając uchwyt przez śrubę. Aby ustabilizować konstrukcję potrzebna będzie nakrętka, która będzie pasowała do gwintu śruby statywu. Po wykonaniu powyższych czynności, spróbuj umieścić smartfon między klipsem do segregatora, aby zobaczyć, jak jest osadzony. Klips jest wystarczająco mocny, aby utrzymać telefon w pozycji pionowej i poziomej, jednak zakrywa część ekranu, co może utrudnić fotografowanie. Dzięki tej konfiguracji, można jednak zbliżyć obiektyw aparatu bardzo blisko punktu obrotu statywu.
Półprofesjonalny uchwyt na statyw do smartfona
To chyba najbardziej czasochłonny, kosztowny i najtrudniejszy projekt ze wszystkich, o których dotychczas mówiliśmy. Pomimo tego, że jest nieco trudniejszy do wykonania, to mocowanie do statywu będzie nadal bardzo szybkie, tanie i łatwe w projektach typu „zrób to sam”. Jak zrobić statyw do telefonu? Oto czego będziesz potrzebował:
Umieść jeden z otworów kątownika stalowego na gwincie śruby statywu i przymocuj go nakrętką motylkową. Teraz masz dwie opcje. Przyklej zapasową obudowę telefonu do stalowego kątownika, albo użyj rzepu, aby uzyskać bardziej elastyczną opcję. Jeśli przykleisz rzep do kątownika i dodatkowego etui, będziesz mógł łatwo zmieniać położenie telefonu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Przed przymocowaniem telefonu do stalowego kątownika upewnij się, że obiektyw aparatu jest wyrównany z punktem obrotu przynajmniej na jednej osi. Ten projekt wymaga najwięcej pracy, ale jeśli dobrze wszystko zaplanujesz, jest to łatwe do zbudowania i zapewnia najbardziej profesjonalny rezultat.