Poradniki Eksperta

Ładowanie bezprzewodowe – co to jest i jak działa?

Telefony, tablety, routery, urządzenia peryferyjne, to tylko kilka z rozwiązań wykorzystujących łączność bezprzewodową, a które są obecne w naszych domach i biurach. Korzystamy z nich codziennie i większość z nas zdążyła się już przyzwyczaić do ich obecności. Problem w tym, że trzeba pamiętać, aby każde z nich było cały czas naładowane, co często umyka z naszej pamięci, czego skutkiem jest stres związany z potrzebą szybkiego naładowania konkretnego urządzenia, szczególnie jeśli nie wiemy, gdzie znajduje się pasująca ładowarka. Rozwiązaniem tego problemu może być ładowanie bezprzewodowe, które nie wymaga żadnych dodatkowych przewodów.


Ładowanie bezprzewodowe


Dobrze znana technologia


Bezprzewodowe ładowanie urządzeń elektronicznych, to wciąż dla wielu osób dosyć egzotyczna technologia, ale wbrew pozorom jest ona obecna na rynku od ładnych kilkunastu lat, przynajmniej w formie dostępnej przeciętnemu użytkownikowi. Odkrycia indukcji elektromagnetycznej dokonał Michael Faraday w 1831 roku, czyli blisko 200 lat temu. Proces ten powstaje wskutek zmian strumienia pola elektromagnetycznego, wywołanego przez ruch przewodnika lub źródła pola elektromagnetycznego. Mówiąc bardziej zrozumiałym językiem, prąd powstaje w układzie zamkniętym, poprzez działanie na niego zmiennego pola elektromagnetycznego. Pomimo tego, że potencjał tkwiący w tej technologii został odkryty już tak dawno temu, przyszło nam czekać naprawdę długo na jej zastosowanie w życiu codziennym. Duża w tym zasługa słabo zelektryfikowanych miast i wsi w tamtych czasach, ale także jeszcze w połowie ubiegłego wieku. Nie było po prostu potrzeby stosowania takiej technologii, skoro łatwiej było zastosować klasyczne rozwiązania pod postacią przewodową. 


Cała sytuacja wygląda diametralnie inaczej w dzisiejszych czasach, kiedy zastosowanie, które posiada ładowanie bezprzewodowe, jest coraz bardziej doceniane i pożądane. Stoi za tym głównie potrzeba zapewnienia sobie wygody, ponieważ nie musimy zaprzątać sobie głowy szukaniem pasującej ładowarki, a także oszczędność czasu. Wystarczy położyć urządzenie na ładowarce i w zasadzie na tym kończy się nasz udział w całym procesie. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to, że nie każde urządzenie jest przystosowane do ładowania bezprzewodowego.


Smartfony w naszej ofercie:Jak działa ładowanie bezprzewodowe?


Ładowanie bezprzewodowe polega na przesyłaniu energii elektrycznej bez użycia przewodów. Wiemy także, w jaki sposób działa indukcja elektromagnetyczna, ale jakie warunki muszą spełnić urządzenia, które chcemy ładować bezprzewodowo? Prąd przesyłany jest pomiędzy ładowarką, a np. smartfonem z cewki do cewki. Ta, która znajduje się w ładowarce, po podłączeniu do zasilania zaczyna wytwarzać pole elektromagnetyczne. W momencie, w którym położymy na niej telefon wyposażony we własną cewkę, zacznie on odbierać prąd i przesyłać go bezpośrednio do swojego wbudowanego akumulatora. W tym miejscu zapewne, część z Was zadaje sobie właśnie pytanie, czy gra jest warta świeczki i czy aby opłacalną inwestycją jest kupowanie zupełnie nowego telefonu, który będzie działać w technologii bezprzewodowego ładowania. Odpowiedź jest dosyć zaskakująca, ponieważ wcale nie musicie kupować nowego smartfona, jeśli Wasz obecny nie spełnia wymagań indukcji elektromagnetycznej. Na rynku bez większego problemu można dokupić specjalne nakładki indukcyjne, które po umieszczeniu z tyłu waszego telefonu, najczęściej blisko akumulatora, będą w stanie odbierać energie z ładowarki bezprzewodowej i przekazywać ją dalej do naszego telefonu. Istotne jest to, aby pamiętać o tym, że indukcja działa 4 cm od ładowarki, dlatego jeśli telefon będzie na niej leżeć, to bez problemu rozpocznie się proces ładowania, nawet jeśli znajduje się w etui ochronnym.


Część osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że posiada telefon z taką funkcją. Jak zatem sprawdzić, czy ładowanie bezprzewodowe będzie możliwe, bez potrzeby kupowania ładowarki? Najszybszym i najprostszym sposobem jest sprawdzenie specyfikacji technicznej telefonu. Jeśli nie posiadamy jej w formie papierowej, która dołączona była do zestawu, wystarczy wejść na stronę producenta.


Jak włączyć ładowanie bezprzewodowe?


W momencie, kiedy będziemy już wiedzieć, czy nasz telefon spełnia wymagania, które wymusza ładowanie bezprzewodowe, dowiedzmy się, jak włączyć ładowanie indukcyjne. Wbrew pozorom nie wymaga to od użytkownika żadnej ingerencji w ustawienia telefonu, co jest często spotykane w zasadzie przy każdej innej funkcji dodatkowej. Ładowanie bezprzewodowe rozpoczyna się automatycznie, gdy tylko smartfon znajdzie się w zasięgu ładowarki. Co jeśli w sytuacji, kiedy wiemy, że nasz telefon posiada funkcję ładowania indukcyjnego, ale nic się nie dzieje po położeniu go na powierzchni ładowarki? Sprawdźmy po pierwsze, czy ładowarka jest poprawnie podłączona do źródła zasilania. Wbrew pozorom, wiele problemów technicznych wynika z prostego błędu lub niedopatrzenia, dlatego lepiej dmuchać na zimne i upewnić się, że wszystko jest w porządku. Jeśli będziemy pewni, że problem nie leży po stronie ładowarki, należy upewnić się, czy nasz telefon i ładowarka są ze sobą kompatybilne. Na rynku najpopularniejszym standardem, który wykorzystuje ładowanie bezprzewodowe, jest QI, który spotkamy w telefonach przodujących producentów. Jest jeszcze standard PMA, który od kilku ładnych lat praktycznie zniknął z rynku. Może zdarzyć się tak, że ładowarka, którą kupiliśmy wspiera wspomniany standard PMA, podczas kiedy nasz telefon wspiera Qi. W tej sytuacji nie dojdzie do poprawnego przesyłu energii elektrycznej i jedynym wyjściem będzie wymiana ładowarki bezprzewodowej. Dlatego też, jeśli czytacie ten poradnik przed zakupem ładowarki, upewnijcie się, że kupujecie urządzenie kompatybilne z waszym telefonem.


Zasięg ładowania bezprzewodowego


Ładowanie bezprzewodowe opisywane jest standardem Qi, który funkcjonuje od ponad 10 lat. W tym czasie przeszedł on kilka modyfikacji, aby osiągnąć wersję 1.2, stosowaną obecnie w zdecydowanej większości nowych smartfonów. W odróżnieniu od poprzednich wersji, w 1.2 odległość umożliwiająca ładowanie, wynosi już 4 cm, czyli tak naprawdę telefon nie musi nawet dotykać powierzchni ładowarki. Jest to ogromne ułatwienie, ponieważ wystarczy umieścić ładowarkę w miejscu, gdzie najczęściej spoczywa nasz smartfon. Czy to w czasie pracy, czy na półce w salonie. W zasadzie możemy zapomnieć o obowiązku ładowania i pamiętania o nim. Co więcej, nowy standard umożliwia ładowanie kilku urządzeń jednocześnie. Jeśli smartfony naszych koleżanek i kolegów z biura lub domowników również posiadają funkcje ładowania bezprzewodowego, znacznie ułatwi to wszystkim życie. Sam proces ładowania również został ulepszony, co pozwala na szybsze uzupełnienie brakującej energii w naszych urządzeniach. Jak długo trwa takie ładowanie? Jeśli za przykład przyjmiemy całkowicie rozładowany telefon, to do pełnego naładowania powinna minąć około 1 godzina. W porównaniu z tradycyjnymi ładowarkami przewodowymi, jest to bardzo dobry wynik, z którym może w zasadzie konkurować jedynie szybkie ładowanie, które stosuje się obecnie w USB typ C. 


Odwrócony przesył energii


Jedną z najciekawszych funkcji, które posiada ładowanie bezprzewodowe, jest możliwość zamienienia telefonu w ładowarkę. Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, zarówno ładowarka, jak i smartfon muszą posiadać specjalne cewki, które wysyłają i odbierają energię. Zarówno te w ładowarce, jak i te w telefonie są niemal samymi cewkami, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasz telefon zaczął wysyłać energię. Problem w tym, że aby było to możliwe, telefon musi posiadać kilka dodatkowych funkcji. Dlatego też, nie włączymy ładowania zwrotnego w telefonach fabrycznie do tego nieprzystosowanych. Warto jednak pomyśleć o wybraniu takiego modelu, ponieważ dzięki ładowaniu zwrotnemu będziemy mogli wykorzystywać telefon jako powerbank, w awaryjnych sytuacjach.


Plusy i minusy


Ładowanie bezprzewodowe to wciąż młoda technologia, która rozwija się w bardzo prężny sposób. W przyszłości zapewne, wykroczy daleko poza smartfony, czy nasze kuchnie, o czym świadczy jej szerokie zastosowanie już w chwili obecnej. Indukcja pozwala nam uwolnić się raz na zawsze od niewygodnych i wiecznie splatanych przewodów. Połamane końcówki, uszkodzone wejścia portów, czy przerwane przewody już nigdy nie będą nas niepokoić. Podczas ładowania możemy również bezproblemowo korzystać z portów USB w naszym telefonie, co może być szczególnie przydatne podczas pracy i nauki. W sytuacji, gdy nasz smartfon zacznie rozładowywać się w czasie jazdy samochodem, wykorzystanie ładowania bezprzewodowego jest po prostu bezpieczniejsze, ponieważ nie wymaga od nas niczego więcej niż umieszczenia telefonu na powierzchni ładowarki. Każdy medal ma dwie strony i podobnie jest w przypadku tej technologii.


Największym jej minusem, jest przerywanie ładowania w momencie rozpoczęcia połączenia głosowego. Pracując w biurze, czy w trybie home office, może to być bardzo irytujące, szczególnie jeśli wykonujemy dużo rozmów telefonicznych z naszymi współpracownikami i klientami. Dynamicznie rozwijająca się sytuacja na rynku pracowniczym, zmusi zapewne niedługo producentów do poradzenia sobie z tym problemem. Część osób wskazuje również na fakt, że ładowanie bezprzewodowe powoduje znaczny wzrost temperatury ładowarki. Na chwilę obecną najlepszym rozwiązaniem, jest zastosowanie wbudowanych wentylatorów, co nie wszystkim może przypaść do gustu, przez generowany niewielki, ale zawsze, hałas.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756