Zdaniem eksperta
Rynek gier mobilnych jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się. Już od dawna granie na telefonie nie ogranicza się tylko do najmniej wymagających i prostych pozycji zręcznościowych, czy logicznych. Dzięki dużym wyświetlaczom i wydajnym podzespołom możemy grać także w świetnie wyglądające tytuły akcji, w tym po sieci np. Fortnite czy PUBG. Z kolei rozwój usług streamingowych jak Project xCloud umożliwi Ci granie na telefonie w tytuły z konsoli Xbox One i Xbox Series X.
Jaki telefon wybrać? Granie na telefonie
Widząc rozwój rynku gier mobilnych, producenci także z myślą o nich zaczęli projektować smartfony. Czym wyróżnia się taki gamingowy telefon? Przede wszystkim są to: wydajny procesor, przynajmniej 4 GB pamięci RAM, ekran o dużych wymiarach, np. 6,5-calowy, i rozdzielczości przynajmniej Full HD oraz często o zwiększonej częstotliwości odświeżania. Do tego warto wspomnieć o pojemnej baterii, w końcu zaawansowane gry wyciskają „siódme poty” z podzespołów smartfona, a przez to rośnie zużycie energii. Powinieneś też zwrócić uwagę na pojemność pamięci, zwłaszcza, jeśli lubisz mieć zainstalowanych kilka różnych gier. 64 GB to absolutne minimum. W ofercie znajdziesz zarówno ekonomiczne smartfony, a jeśli Twój budżet nie jest ograniczony, to znakomicie w tej roli spiszą się flagowce producentów. Zastosowane w nich podzespoły oferują absolutnie topową wydajność.
Smartfony z podświetleniem obudowy
Podświetlenie obudowy smartfona stanowi nie tylko atrakcyjny element designu, ale ma również wymiar praktyczny. To dynamiczne oświetlenie może informować użytkownika o różnych aspektach urządzenia. Możemy pokazać informacje o powiadomieniach statusie urządzenia oraz poziomie naładowania baterii, bez konieczności włączania ekranu.
Telefony z podświetleniem są skierowane do różnych grup użytkowników i spełniają różnorodne potrzeby. Flagowy smartfon "Nothing Phone" oferuje nietypową konstrukcję plecków z ledowym podświetleniem, które pozwala na tworzenie dowolnych kombinacji świetlnych, informujących o połączeniach, wiadomościach oraz stanie baterii. ASUS ROG Phone będący flagowym modelem dla graczy, również wykorzystuje podświetlenie do sygnalizowania wiadomości, statusu i połączeń, przy czym jest konfigurowalne, dostosowując się do potrzeb graczy. W przypadku telefonu TECNO POVA 5 Pro 5G, który mieści się w niższej półce cenowej - poniżej 1500 zł, plecki z wbudowanymi ledami oferują mniej możliwości niż flagowe telefony, ale wciąż pozwalają na dostosowanie użytkownikom podświetlenia do swoich preferencji i informowanie o powiadomieniach.
Smartfony z podświetleniem są przeznaczone dla tych osób, które nie tylko pragną wyróżnić się z tłumu, ale chcą być na bieżąco z informacjami o stanie swojego urządzenia, bez konieczności sięgania po niego do kieszeni
Akcesoria ułatwiające granie na telefonie
Gdy już wybierzesz telefon do gier, warto wyposażyć go w odpowiednie akcesoria, które uprzyjemnią rozgrywkę. Nie zawsze sterowanie ekranem dotykowym będzie wygodne, zwłaszcza, gdy zabezpiecza go niższej jakości szkło hartowane, dlatego warto kupić pad do telefonu. Jaki model wybrać? Przede wszystkim smartfony i tablety Apple oraz z Androidem obsługują kontrolery Bluetooth. Jeśli więc posiadasz np. Xboxa One albo PlayStation 4 możesz kontroler do konsoli połączyć ze smartfonem. Do tego zestawu warto dokupić uchwyt gamingowy. Dzięki niemu zamocujesz smartfon tuż nad padem. Taka gra będzie znacznie bardziej komfortowa w podróży. Oczywiście możesz się wyposażyć także w dedykowany pad do telefonu, który jest wyposażony we wbudowany uchwyt .
Gdy wybierasz się np. w długą podróż pociągiem i nie chcesz być na łasce, działających lub nie, gniazdek w składach PKP, powinieneś wyposażyć się także w power bank. Umożliwi Ci on granie na telefonie bez obaw, że jego bateria wyczerpie się. Pojemność power banku powinieneś dobrać do swoich wymagań – 10000 mAh powinno wystarczyć na dwukrotne naładowanie większości smartfonów. Aby nie zakłócać spokoju współpasażerom podróży warto także wyposażyć się w słuchawki. Polecamy modele bezprzewodowe typu truewireless wykorzystujące Bluetooth, które są przede wszystkim niewielkie oraz nie krępują ruchów. Modele dokanałowe dodatkowo dobrze izolują od dźwięków otoczenia. Oczywiście, jeśli tylko chcesz, możesz podłączyć ulubione słuchawki gamingowe. W końcu większość smartfonów wciąż jest wyposażona w złącze miniJack.
Granie na telefonie w gry z konsoli i PC
Jeśli gry mobilne wydają Ci się już za mało zaawansowane i tęsknisz za ulubionymi tytułami z peceta lub konsoli, dziś możesz zagrać w nie na smartfonie. Zarówno na iPhone’a jak i telefony z Androidem dostępne są aplikacje Steam Link, Xbox Game Streaming oraz PS4 Remote Play. Do ich działania Twój komputer lub konsola muszą być podłączone do tej samej sieci lokalnej co smartfon. Gra jest uruchomiona bezpośrednio na PC lub konsoli, jednak obraz jest przesyłany na ekran telefonu. Oczywiście możesz sterować podłączonym padem. To świetne rozwiązanie, jeśli w domu masz tylko jeden telewizor i właśnie przegrałeś wieczorną batalię o pilota.
Rozwinięciem tego pomysłu jest streaming gier z chmury, który nie wymaga od Ciebie żadnych dodatkowych urządzeń. Wystarczy, że opłacisz abonament za usługi jak np. GeForce Now czy Google Stadia i zyskujesz dostęp do biblioteki wybranych gier, które możesz uruchomić na dowolnym smartfonie czy tablecie, niezależnie od jego specyfikacji. W uproszczeniu można to określić jako „Netflix dla gier”. Oczywiście wymagane jest stałe połączenie z Internetem i określona przepustowość łącza. W trakcie zabawy jakość oprawy graficznej jest dynamicznie dostosowywana do przepustowości łącza internetowego aby zapewnić płynną rozgrywkę.
Prawdziwą gratkę dla mobilnych graczy stanowi usługa Project xCloud dostępna w Polsce od 15 września 2020 r. Umożliwia ona granie na telefonie w gry z abonamentu Xbox Game Pass Ultimate Daje on dostęp do ponad 100 gier, które do tej pory mogliśmy pobrać na konsole Xbox One lub peceta. Dzięki Project xCloud jeśli tylko jesteśmy w zasięgu Internetu, to bez żadnych dodatkowych opłat możemy streamować rozgrywkę bezpośrednio z chmury na smartfon lub tablet o niemal dowolnej specyfikacji. Co więcej, postępy w grach synchronizują się pomiędzy platformami, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w trakcie np. wyjazdu służbowego dokończyć grę zaczętą w domu.