Poradniki Eksperta

Jaki smartwatch dla seniora? Ranking [TOP10]


Smartwatche to bardzo popularne gadżety, które są chętnie kupowane przez coraz większą grupę Klientów. Zegarki te są bardzo pomocne podczas treningów, pracy oraz mogą służyć do monitorowania stanu zdrowia. Dzisiaj chcemy doradzić Ci, jak wybrać smartwatch dla seniora. Wskazujemy najważniejsze cechy, które pomogą kupić idealne urządzenie. Zachęcamy do lektury!smartwatch dla seniora


Smartwatch dla seniora – czy taki zakup to dobry pomysł?


Inteligentne zegarki to bardzo popularny sprzęt, który wybierają osoby z każdej grupy wiekowej. Kiedy pierwsze smartwatche pojawiły się na rynku, były traktowane z pewnym dystansem. Owszem, ceniono je jako innowacyjne urządzenia, ale chyba nikt, poza wyjątkami, nie spodziewał się, że powoli będą wypierać tradycyjne czasomierze. Obecnie smartwatche oferują tak funkcjonalne rozwiązania, że nie trzeba nikogo przekonywać o zasadności zakupu. Ilość modeli dostępnych w ofercie wręcz przytłacza, a wybór nie musi przez to należeć do najłatwiejszych. Dlatego postanowiliśmy przygotować poradnik, który pomoże wybrać smartwatch dla seniora.


Nad zasadnością zakupu inteligentnego zegarka dla osoby starszej nie ma co się zastanawiać. Smartwatche pozwalają na bieżąco monitorować stan organizmu, a także pomóc w lokalizacji naszych bliskich. Co więcej, aktywni seniorzy na pewno docenią możliwości urządzenia, w tym możliwość prowadzenia rozmów za jego pośrednictwem. Dojrzałe osoby bardzo chętnie sięgają po nowinki technologiczne. Babcie i dziadkowie nie mają problemów z obsługą smartfona, w tym także komunikatorów, które używane są do kontaktu z wnukami. Dlaczego więc mieliby nie korzystać ze smartwatcha? Jeśli jednak nie ma potrzeby używania aż tak zaawansowanych funkcji, seniorzy mogą skusić się na smartband. Opaski sportowe są o wiele prostszym urządzeniem, które umożliwia korzystanie z wycinka funkcji, które dostarczane są w smartwatchach. Zegarki inteligentne posiadają większy wyświetlacz, a także umożliwiają szerszą integrację z telefonem oraz aplikacjami mobilnymi. Z kolei flagowe modele smartwatchy posiadają własny moduł eSIM, więc stanowią niezależną jednostkę zdolną połączyć się z Internetem LTE. W takim wypadku możliwe jest komunikowanie się z bliskimi, nawet gdy nie ma smartfona pod ręką.


Smartwatche w naszej ofercie:


Na co zwrócić uwagę wybierając smartwatch dla seniora?


Smartwatch może być wyposażony w wiele funkcji, które są przydatne dla seniora, ale również osób, które opiekują się swoimi bliskimi. Przede wszystkim, inteligentny zegarek nie powinien być trudny w obsłudze. Choć seniorzy coraz lepiej radzą sobie z nowinkami technologicznymi, nie powinno się ich wypuszczać na zbyt głęboką wodę. Korzystanie ze smartwatcha powinno być dla nich przyjemnością. Idealny zegarek dla starszej osoby powinien posiadać duży i czytelny wyświetlacz. Odpowiedni rozmiar tarczy pozwoli czytać nawet tym seniorom, którzy mają problemy ze wzrokiem. Ważna jest także rozdzielczość wyświetlacza, która decyduje o jakości wyświetlanego tekstu. Kluczową sprawą jest także powłoka tarczy. Warto szukać modeli z matową tarczą, która będzie łatwiejsza do odczytywania przy mocnym oświetleniu. Popularni producenci importują technologie i podzespoły z innych kategorii urządzeń, jak na przykład smartfony. Możesz liczyć więc na wyświetlacze wykonane na ich wzór.


Senior powinien mieć także zegarek, który będzie trwały i nie sprawi problemów po czasie. Zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonano smartwatch. Sprzęt powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale także działanie wody czy kurzu. Przy okazji zastanów się również nad rodzajem paska. Silikonowe wykonanie zagwarantuje elastyczność i niewielką wagę. Z kolei bransolety metalowe wyglądają luksusowo, lecz ważą więcej. Warto uwzględnić tutaj indywidualne potrzeby seniora, ale również jego styl. Jeśli jest bardziej sportowy, nawet się nie zastanawiaj – wybierz model z silikonowym paskiem.


Zegarek z ciśnieniomierzem dla seniora to dopiero wygodne rozwiązanie! Smartwatche są wyposażone w szereg sensorów, które ułatwiają monitorowanie pracy serca i stanu całego organizmu. Pulsometr pozwala na sprawdzenie pulsu. Jeśli bliska Ci osoba ma problemy z sercem, zegarek monitorujący prędkość pracy tego organu może się bardzo przydać. To samo dotyczy także funkcji ciśnieniomierza. Do mierzenia ciśnienia potrzebna jest aplikacja mobilna zainstalowana na smartfonie. Taki sposób badania jest o wiele wygodniejszy i dostępny w każdej chwili. Co kluczowe, najlepsi producenci smartwatchy decydują się na certyfikację urządzeń, aby potwierdzić, że wykonywane pomiary są zgodne ze stanem faktycznym. Warto dopytać o ten fakt sprzedawcę. Ciekawym rozwiązaniem jest także pulsoksymetr. Takie mierzy poziom natlenienia krwi. Taki pomiar może wykonać smartwatch! To bardzo pomocne narzędzie, zwłaszcza podczas chorób układu oddechowego.


Jakie funkcje są jeszcze ważne w przypadku smartwatcha dla seniora?


Jest jeszcze kilka ważnych dodatków, które warto wziąć pod uwagę, kupując smartwatch dla seniora. Jednym z istotniejszych na pewno jest lokalizacja GPS. Wbudowany moduł lokalizacyjny pozwala określić położenie seniora przez niego samego, ale również opiekuna. To ważne, jeśli bliska Ci osoba ma problemy z pamięcią. Jeśli senior dba o aktywność fizyczną, na pewno pomocnym dodatkiem będzie możliwość monitorowania ilości przebytych kroków. Taką funkcjonalność ma zdecydowana większość smartwatchy, podobnie jest również z opaskami sportowymi. Na koniec dnia użytkownik może sprawdzić, czy odpowiednio dużo się ruszał.


Nie tylko monitorowanie ruchu jest ważne. Kluczowy dla organizmu jest również odpoczynek. Dlatego, producenci smartwatchy dostarczają także funkcje pozwalające na analizowanie snu. Założony w nocy zegarek pozwala sprawdzić, ile czasu trwały poszczególne fazy snu. Analizowane i zapisywane informacje pozwalają dokonywać zmiany, które pozytywnie wpłyną na zdrowie.


Wspominaliśmy już, że smartwatche mogą posiadać moduł eSIM. Takie rozwiązanie pozwala korzystać z zegarka jak z telefonu. Użytkownik może nie tylko odbierać, ale również wykonywać połączenia głosowe. To samo dotyczy wiadomości tekstowych. Inne modele pozwalają na podobne działanie, ale telefon musi znajdować się w zasięgu, aby możliwe było połączenie sprzętu za pomocą Bluetooth. Zegarki mogą także posiadać wbudowaną pamięć, która pozwala magazynować między innymi muzykę lub zdjęcia. Właśnie, niektóre smartwatche posiadają również wbudowany aparat. To kolejne rozwiązanie, które ma znaczenie ze względu na bezpieczeństwo użytkownika. Możliwe jest szybkie wykonanie zdjęcia lub nagranie filmu, aby wysłać go do bliskich osób.


Czy smartwatch jest dobrym pomysłem na prezent?


Smartwatch to naprawdę dobry pomysł na prezent dla bliskich Ci osób. Pozwoli nie tylko na samodzielne zadbanie o sobie przez nich samych, ale również na dyskretną kontrolę, jeśli mieszkasz i pracujesz z dala. Postęp technologiczny pozwala opiekować się bliskimi także zdalnie, co jest jego niewątpliwą zaletą. Co ważne, smartwatch to także doskonałe narzędzie do pozostania w kontakcie z dziećmi i wnukami. Inteligentne zegarki są doceniane przez osoby, które mają różny cel zakupowy. Niektórym urządzenia te służą do pilnowania zadań czyhających na nich w pracy, a inni do analizowania treningów. Zegarki są jednak także nieocenione w kontekście monitorowania zdrowia. Mogą być więc doskonałym prezentem dla rodziców lub dziadków. Zwłaszcza, jeśli bliscy Ci seniorzy z chęcią obsługują smartfon. Jeśli masz problem z wybraniem konkretnego modelu zegarka dla seniora, poproś o pomoc naszych doradców. Na pewno ułatwią Ci zakup idealnego smartwatcha.


Ranking smartwatchy dla seniorów 


Współczesne zegarki pełnią znacznie więcej funkcji, niż klasyczne odpowiedniki. Pokazywanie aktualnej godziny, to tylko jedno z przelicznych zadań, do których służy inteligentny zegarek. Dobry smartwatch może być idealnym prezentem, szczególnie dla seniora. Wiele modeli nawiązuje swoim designem do klasycznych urządzeń, przez co nowy zegarek wcale nie musi odbiegać od przyzwyczajeń Twoich rodziców, czy dziadków. Możesz za to wyposażyć ich w niezwykłe urządzenie, które w zależności od tego, jaki model wybierzesz, stale będzie monitorowało ich stan zdrowia, poziom stresu, aktywność, itd. Inteligentny zegarek pomoże też w obsłudze telefonu. Jaki smartwatch dla seniora jest najlepszy? Wszystko zależy od preferencji przyszłego użytkownika, jego zaawansowania w obsłudze nowoczesnych urządzeń, czy nawet gustu. Jak wybrać odpowiedni smartwatch dla seniora? Ranking dziesięciu najlepszych urządzeń z pewnością pomoże Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie.


Smartwatch HUAWEI Watch GT 3 46 mm Active


Na pierwszym miejscu naszego zestawienia, postanowiliśmy zamieścić smartwatch Huawei Watch GT 3 46 mm Active. Model ten stanowi idealne połączenie, między zaawansowanymi i użytecznymi funkcjami, eleganckim (choć ze sportowym charakterem) designem, a atrakcyjną ceną. Szczególnie przydatną funkcją może być opcja „Znajdź moje urządzenie”, która w wypadku zagubienia gdzieś zegarka, wyda sygnał, który pomoże zlokalizować smartwatch. Funkcja ta może okazać się szczególnie przydatna dla osób z problemami z pamięcią.Huawei Watch GT 3 46 mm Active Dane techniczne:


Kompatybilny z systemami: Android, iOS, HarmonyOS

Rozmiar wyświetlacza: 1,42 cala

Szerokość koperty: 45,9 mm

Waga urządzenia: 42,6 gramówUdogodnienia:


Połączenie ze smartfonem

Pulsometr i pulsoksymetr

Liczne inteligentne funkcje

„Znajdź moje urządzenie”Smartwatch HUAWEI GT 3 Pro Elegant 43 mm


Nowoczesny smartwatch wcale nie musi wyglądać jak mała wersja smartfonu przyczepiona do nadgarstka. Dowodem może być wyjątkowo elegancki, kobiecy smartwatch dla seniora Huawei GT 3 Pro Elegant 43 mm z pięknym biało-złotym wykończeniem. Zegarek posiada liczne tryby pracy – funkcje treningowe, monitor snu czy bardzo przydatne, szczególnie dla osób mających problemy z sercem i ciśnieniem – monitorowanie snu. Dodatkowym atutem jest ładowanie indukcyjne, które znacznie ułatwi dbanie o urządzenie. Pamiętajmy jednak, że design, choć bardzo elegancki, może nie przypaść do gustu każdemu – warto się zastanowić nad wyborem odpowiedniego modelu.Huawei GT 3 Pro Elegant 43 mm Dane techniczne:


Kompatybilny z systemami: Android, iOS

Rozmiar wyświetlacza: 1,32 cala

Szerokość koperty: 42,9 mm

 Waga urządzenia: 50 gramówUdogodnienia:


Śledzenie poziomu stresu

Tryb wielodyscyplinowy

Połączenie ze smartfonem

Krokomierz, barometrZegarek sportowy GARMIN Fenix 7X Solar


Ostatnie miejsce na naszym podium zajmuje inteligentny zegarek sportowy Garmin Fenix 7X Solar. To wyjątkowe urządzenie, bez cienia wątpliwości można nazwać zegarkiem „z najwyższej półki”. Różnorodne tryby sportowe i liczne czujniki, pomogą monitorować stan zdrowia seniora. Ogromną zaletą zegarka sportowego Garmin Fenix 7X Solar, jest jego wytrzymała bateria, która może utrzymać pracę urządzenia nawet do czterech tygodni bez potrzeby doładowywania. Ciekawą funkcją może być także płacenie zbliżeniowe. Senior nie będzie musiał martwic się o zabieranie ze sobą portfela.Garmin Fenix 7X Solar Dane techniczne:


Kompatybilny z systemami: Android, iOS

Rozmiar wyświetlacza: 1,4 cala

Szerokość koperty: 51 mm

Waga urządzenia: 96 gramówUdogodnienia:


Duży wyświetlacz

Odporny na uszkodzenia

Liczne tryby sportowe

Płatności zbliżenioweSmartwatch XIAOMI Watch S1 Active


Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, które nie obciąży znacznie Twojego portfela, jest smartwatch dla seniora Xiaomi Watch S1 Active. Jego uniwersalny, niezobowiązujący wygląd nie będzie „kłócił się” zarówno z eleganckimi strojami, jak i codziennym ubiorem – niezależnie od płci użytkownika. Funkcja monitorowania snu, pomoże seniorowi kontrolować swój organizm podczas spoczynku i poprawić jego jakość. Z kolei ustawienie celu liczby wykonanych kroków, zmotywuje każdego użytkownika do drobnego wysiłku.Xiaomi Watch S1 Active Dane techniczne:


Kompatybilny z systemami: Android, iOS

Rozmiar wyświetlacza: 1,43 cala

Szerokość koperty: 46,5 mm

Waga urządzenia: 36 gramówUdogodnienia:


Duży wyświetlacz

Współpraca ze smartfonem

Wykrywanie aktywności

 Tryb wielodyscyplinowySmartwatch HUAWEI Watch GT 3 42 mm Elegant


Przed nami kolejny smartwatch, nawiązujący wyglądem do klasycznych, eleganckich zegarków. Tym razem to smartwatch Huawei Watch GT 3 42 mm Elegant w pięknym złotym wykończeniu. Jeżeli potrzebujesz wyszukanego prezentu ze smakiem dla swojej mamy, babci czy cioci, trudno o lepszy wybór. Pasek zegarka wykonany jest ze stali szlachetnej, co znacznie wpływa na wytrzymałość i solidność urządzenia. Zegarek wyposażony jest także w liczne udogodnienia, takie jak stoper, latarka czy czujnik temperatury i oświetlenia.Huawei Watch GT 3 42 mm Elegant Dane techniczne:


Kompatybilny z systemami: HarmonyOS, Android, iOS

Rozmiar wyświetlacza: 1,32 cala

Szerokość koperty: 42,3 mm

Waga urządzenia: 35 gramówUdogodnienia:


Elegancki design

Stal szlachetna

Liczne inteligentne funkcje

Monitorowanie zdrowiaSmartwatch SAMSUNG Galaxy Watch 4 Classic SM-R890NZ 46 mm


Marka Samsung znana jest z tworzenia bardzo zaawansowanych technologicznie urządzeń. Jednym z nich jest smartwatch Samsung Galaxy Watch 4 Classic SM-R890NZ 46 mm. Poza wieloma klasycznymi funkcjami, typowymi dla większości smartwatchów, urządzenie to dysponuje szerokimi możliwościami połączenia z takimi usługami jak Bluetooth, Wi-Fi czy NFC, dzięki czemu możliwe są płatności za pomocą zegarka. Choć zegarek ten jest urządzeniem jedynym w swoim rodzaju, będzie współpracował tylko z telefonami z systemem Android. Jeżeli jednak nie posiadasz iPhone’a lub Windows smartfonu, trudno znaleźć lepsze urządzenie.Samsung Galaxy Watch 4 Classic SM-R890NZ 46 mm Dane techniczne:


Kompatybilny z systemem: Android

Rozmiar wyświetlacza: 1,4 cala

Szerokość koperty: 45,5 mm

Waga urządzenia: 52 gramyUdogodnienia:


Duży wyświetlacz

Tryb wielodyscyplinowy

Mierzenie EKG i pulsu

Wykrywanie upadkuSmartwatch AMAZFIT Bip U Pro


Jeżeli nie jesteś pewny, czy osoba, która otrzyma smartwatch, będzie go używała, dobrym pomysłem może być zakup prostszego, wyposażonego w mniej funkcji urządzenia, które nie obciąży zbytnio Twojego portfela. Dobrym rozwiązaniem tego rodzaju jest smartwatch Amamzfit Bip U Pro. Ten elegancki i nowocześnie wyglądający zegarek, wyposażony jest w takie udogodnienia jak aż 60 trybów sportowych, monitorowanie snu i tętna, czy lokalizacji. Smartwatch okaże się również bardzo pomocny jako narzędzie zastępujące telefon – dla wielu starszych osób jest go łatwiej obsługiwać.Amazfit Bip U Pro Dane techniczne:


Kompatybilny z systemami: Android, iOS

Rozmiar wyświetlacza: 1,43 cala

Szerokość koperty: 35,5 mm

Waga urządzenia: 31 gramówUdogodnienia:


Długi czas działania

Nowoczesny design

Pomiary natlenienia krwi

Liczne tryby sportoweSmartwatch HUAWEI Watch GT 2 Sport 46 mm


Kolejnym rozwiązaniem wartym uwagi, jest smartwatch Huawei Watch GT 2 Sport 46 mm. Bardzo ciekawą funkcją jest wbudowanie pamięci (aż 4 GB) do zegarka, co pozwala zapisywać na nim liczne ukochane utwory. W ten sposób wystarczy tylko para słuchawek obsługująca system Bluetooth, by podczas spaceru nie musieć nosić przy sobie telefonu, gdy najdzie Cię chęć słuchania muzyki. Z kolei możliwość ładowania indukcyjnego, znacznie ograniczy problemy z szukaniem ładowarki i podłączaniem urządzenia.Huawei Watch GT 2 Sport 46 mm Dane techniczne:


Kompatybilny z systemami: Android, iOS

Rozmiar wyświetlacza: 1,39 cala

Szerokość koperty: 46,7 mm

Waga urządzenia: 52 gramówUdogodnienia:


4 GB pamięci wbudowanej

Ładowanie indukcyjne

“Znajdź moje urządzenie”

Wyświetlanie pogodyZegarek sportowy GARMIN Venu


Marka Garmin specjalizuje się w produkcji najwyższej klasy zegarków. Jednym z nich, jest zegarek sportowy Garmin Venu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wyświetlanie prostych planów treningowych na smartwatchu. Senior może z powodzeniem samemu wykonywać ćwiczenia siłowe lub kardio, jogę i pilates, przy okazji mając stan swojego zdrowia pod kontrolą. Innym udogodnieniem jest specjalny program treningu oddechu, który pozwoli obniżyć poziom stresu i uregulować problemy z ciśnieniem.Garmin Venu Dane techniczne:


Kompatybilny z systemami: Android, iOS

Rozmiar wyświetlacza: 1,2 cala

Szerokość koperty: 43,2 mm

Waga urządzenia: 46,3 gramówUdogodnienia:


Płacenie zbliżeniowe

Liczne tryby sportowe

Monitor snu, kalendarz

Czujnik tętna, pulsuAPPLE Watch 7 45 mm


Ranking zamyka wyjątkowy smartwatch dla seniora i nie tylko, czyli Apple Watch 7 45 mm. Jeżeli osoba, która ma używać zegarka, posiada iPhone’a, Apple Watch może być najlepszym rozwiązaniem. Zegarek będzie współpracował wyłącznie z telefonami z system operacyjnym iOS. Ogromną zaletą tego urządzenia jest duży, dotykowy wyświetlacz, idealny dla osób mających problemy ze wzrokiem. Poza tym, zestaw klasycznych funkcji dodatkowych takich jak mierzenie tętna, jakości snu i wiele, wiele więcej.Apple Watch 7 45 mm Dane techniczne:


Kompatybilny z systemem: iOS

Rozmiar wyświetlacza: 1,9 cala

Szerokość koperty: 38 mm

Waga urządzenia: 48,8 gramaUdogodnienia:


Płacenie zbliżeniowe

Bardzo duży wyświetlacz

Liczne funkcje inteligentne

Wykrywanie upadku


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756