Poradniki Eksperta

Jak jeździć na hulajnodze elektrycznej?


Hulajnoga elektryczna, to naprawdę fantastyczny sprzęt. Można wykorzystać ją na dojazdy do pracy lub szkoły. Nie ma też przeszkód przed spakowaniem jej na wakacje, aby podróżować wygodnie po urlopowej destynacji. To Twój pierwszy kontakt z takim pojazdem? Jak jeździć na hulajnodze elektrycznej? Sprawdź nasze rady.


jak jeździć na hulajnodze elektrycznej


Jak jeździć na hulajnodze elektrycznej w świetle przepisów?


Na początku rosnącej popularności hulajnóg elektrycznych, brakowało regulacji prawnych w zakresie poruszania się tego typu pojazdem. W 2020 roku ustawodawca unormował tę kwestię. Teraz, aby nie dostać mandatu, użytkownicy hulajnóg elektrycznych muszą dostosowywać się do przepisów kodeksu drogowego. Co więcej, także producenci sprzętu musieli dostosować pojazdy do panujących w polskim prawie warunków. Obecnie sprzedane hulajnogi, posiadają ograniczenie prędkości do 20 kilometrów na godzinę. Nawet, jeśli kupiłeś sprzęt wcześniej i nie ma założonej blokady, musisz stosować się do tych wytycznych. Co więcej, kierujący hulajnogą elektryczną powinni poruszać się po wyznaczonych drogach rowerowych. Jeśli takich nie ma, możliwa jest jazda po jezdni, ale tylko w wypadku ograniczenia na niej prędkości do 30 kilometrów na godzinę. Jeśli chodzi o przejścia dla pieszych, hulajnoga musi zostać przez nie przeprowadzana.


Z kolei chodników należy bezwzględnie unikać. Chyba, że nie ma innej możliwości, gdyż brakuje ścieżki rowerowej, a jezdnia przeznaczona jest do jazdy z prędkością powyżej 30 kilometrów na godzinę. Poruszanie się hulajnogą po chodniku, wymaga respektowania pierwszeństwa pieszych. Ponadto, prędkość jazdy powinna być dostosowana do szybkości z jaką poruszają się użytkownicy idący na piechotę. To nie jedyne warunki jazdy na hulajnodze. Może się na niej poruszać tylko jedna osoba. Nie można także przewozić żadnych towarów – na przykład siatek z zakupami na kierownicy. Jedyne, co możesz zrobić, to założyć plecak lub niewielką torebkę przez ramię. Przepisy drogowe zabraniają również przewożenia hulajnogą elektryczną zwierząt. Niemożliwe jest także holowanie innych pojazdów. Surowo karana będzie także jazda pod wpływem alkoholu.


Jeśli chodzi o ograniczenia wiekowe, to młodzież w wieku od 10 do 18 lat może legalnie poruszać się hulajnogą elektryczną, o ile posiada kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby dorosłe nie potrzebują dodatkowych uprawnień. Dzieci poniżej 10 roku życia, mogą jeździć hulajnogą elektryczną wyłączenie w strefie zamieszkania i tylko w towarzystwie osoby pełnoletniej. Ważne są także obwarowania dotyczące parkowania hulajnogi elektrycznej. Należy to robić w wyznaczonych miejscach (np. stojaki na rowery). Jeśli takich stanowisk brakuje, możesz postawić pojazd na krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni. Zachować należy także równoległe ustawienie względem tej granicy. Warto przestrzegać przepisów, głównie ze względu na bezpieczeństwo własne, a także innych użytkowników ruchu drogowego. Poza tym, można też zapłacić całkiem spory mandat. W zależności od rodzaju wykroczenia, może to być nawet 500 zł.


Hulajnogi elektryczne w naszej ofercie:



Jazda na hulajnodze elektrycznej z punktu widzenia technicznego


No dobrze, ale jak jeździć na hulajnodze elektrycznej w praktyce? Może się okazać, że nie dla wszystkich będzie to takie łatwe! Na pewno łatwiej będzie osobom, które miały już do czynienia z tradycyjną wersją hulajnogi. Choć jest to pojazd naprawdę wygodny, do jazdy należy podchodzić z respektem i rozwagą. Nieumyślne odkręcenie manetki przyspieszenia do oporu, może zaskoczyć i skończyć się małą kraksą. Jak więc obsługiwać sprzęt, aby nie dochodziło do przykrych w skutkach wypadków? Na pewno ważne jest prawidłowe ustawienie na podeście hulajnogi. Stopy powinny być umieszczone na środku platformy, aby w razie nagłego zeskoczenia, nogi nie zahaczyły o kierownicę.


Ogromną rolę w kwestii bezpiecznej jazdy, odgrywa stabilne trzymanie kierownicy. Zwłaszcza, że jazda po nierównościach może skończyć się jej skrętem, a w przypadku tak niewielkich kółek, nawet nieduży kąt wiąże się z błyskawiczną reakcją pojazdu. Kierownicę zawsze trzymaj oburącz. Nie kurczowo, ale mocno. Nie powinieneś przyjmować usztywnionej pozycji. Rozluźnij się, ale bądź uważny podczas jazdy. Jazda hulajnogą wymaga zachowania uwagi. Musisz bacznie obserwować co dzieje się wokół Ciebie. Zresztą, uwagę należy zachować również poruszając się pieszo, czy rowerem. Pierwszą przejażdżkę warto zrobić w bezpiecznym miejscu – może na jakimś placu. W ten sposób, wyczujesz przyspieszenie i siłę hamowania pojazdu.


Hulajnoga elektryczna jako codzienny środek transportu


Hulajnoga elektryczna może być z powodzeniem używana jako codzienny środek transportu. Wielu użytkowników decyduje się na dojazdy nią do pracy lub szkoły. To akurat zrozumiałe, bo pozwala zaoszczędzić pieniądze wydawane dotychczas na benzynę, a jednocześnie gwarantuje szybki dojazd, niewymagający wysiłku. Jedyne, o czym należy pamiętać, to zasięg ograniczony przez pojemność akumulatora. Hulajnogi mogą jednak pokonywać od kilkunastu do nawet 40 kilometrów na jednym ładowaniu. Poza tym, po dojechaniu na miejsce możesz złożyć pojazd i wnieść go do biura, aby podłączyć do sieci elektrycznej. W ten sposób będziesz cieszył się zawsze w pełni naładowaną hulajnogą. Prawda, że to proste? Jeśli szukasz pojazdu dla siebie lub bliskich, nie zapomnij o zakupie kasku. Dodatkowe zabezpieczenia pomagają uchronić się przed konsekwencjami zdrowotnymi, w razie niespodziewanych sytuacji na drodze. Na pewno przyda się także zapięcie zabezpieczające przed kradzieżą. Nie brakuje ich w naszej ofercie i większość z nich może być używana także w przypadku rowerów. Dzięki lince lub łańcuchowi, możliwe jest zostawienie hulajnogi przy stojaku rowerowym na przykład w trakcie drobnych zakupów.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756