Hulajnogi w ostatnim czasie przeżywają swoisty renesans. Popularne są zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Używane są nie tylko do zabawy, ale w dużo bardziej praktycznych celach – coraz więcej osób dojeżdża nimi do pracy czy szkoły. To świetna forma ruchu, wzmacniająca i poprawiająca naszą kondycję, a jednocześnie darmowy środek transportu, szybszy niż chodzenie na piechotę. Powstał nawet nowy rodzaj hulajnóg – hulajnogi wyczynowe, które są popularne wśród uprawiających sporty ekstremalne oraz w subkulturze skate. Przedtem na skateparkach widzieliśmy tylko jeżdżących na rolkach, deskorolkach czy BMX-ach, teraz dołączyły do nich również hulajnogi wyczynowe. Ich zwolennicy jednak nie poprzestają jedynie na skateparkach – i wyjeżdżają nimi na miasto, gdzie mogą pokonywać wiele innych przeszkód swoimi jednośladami.
Jak to przeważnie bywa, najprawdopodobniej zaczęło się od jazdy na zwykłych hulajnogach, które z czasem po wprowadzaniu coraz większych wyzwań i nowych trików nie wytrzymywały obciążeń, którym były poddawane. Zaczęto więc je modernizować, wprowadzać mocniejsze elementy i tak powstały hulajnogi wyczynowe, przygotowane specjalnie do jazdy na specjalnych torach i rampach, jak i wykonywania różnych akrobacji. Jaka hulajnoga wyczynowa będzie odpowiednia dla nas i naszego stylu jazdy?
Między hulajnogą wyczynową do wykonywania akrobacji, a dojazdową, używaną na co dzień, istnieje wiele dość wyraźnych różnic. Hulajnogi dojazdowe mają zupełnie inny cel. Mają nas łatwo i szybko dowieźć do wyznaczonego miejsca. Dojazdy hulajnogą łączone są często z dojazdami autobusem lub pociągiem, dlatego są składane i posiadają miejsca, w których możemy przymocować pasek do przenoszenia ich na ramieniu. Takich funkcji nie znajdziemy w hulajnodze wyczynowej. W nich najważniejszą cechą jest duża wytrzymałość i stabilność, dlatego zrezygnowano z takich udogodnień, jak jej składanie, czy z miejsc, w których możemy je poddać regulacji w celu dopasowania do swoich potrzeb - np. ustawić wysokość kierownicy. Ponieważ te miejsca stanowiłyby słabe punkty, które podczas wykonywania różnych obrotów czy twardszych lądowań mogłyby ulec uszkodzeniu i pęknięciu, zrezygnowano z nich.
Aby podnieść ich wytrzymałość, różnią się też konstrukcją i materiałami przeznaczonymi do ich wytworzenia, przez co są znacznie bardziej wytrzymałe. Jaka hulajnoga wyczynowa będzie jednocześnie wytrzymała i lekka? Taka, która wykonana jest ze stopów aluminium i wysokogatunkowej stali. Dzięki zastosowaniu lżejszych materiałów w przypadku niektórych modeli udało się zejść z masą poniżej 4 kg, nie tracąc przy tym na wytrzymałości. Podest i widelec są przeważnie wykonane z aluminium, a niektóre części, jak np. kierownice, są wytwarzane nawet z tytanu.
Hulajnogi wyczynowe w naszej ofercie:
Zajmiemy się teraz analizą tego, jak zbudowana jest hulajnoga wyczynowa. Jaką wybrać i na co zwrócić uwagę? Jednoślad ten zbudowany jest z niewielu elementów, ale właśnie różnice w ich budowie decydują o tym, gdzie się najlepiej sprawdzi. Hulajnoga wyczynowa to: mocny deck (podest), dobry system kompresji, lekkie i mocne kółka oraz szeroka kierownica.
Platformę, na której stoimy, nazywamy deckiem. Deck, jak i kierownica, muszą być odpowiednio szerokie, aby nie przeszkadzały podczas ewolucji, a sterowanie i jazda żeby jednocześnie były stabilne i przewidywalne.
System kompresji to elementy łączące kierownicę z deckiem. W tradycyjnych hulajnogach stosowane są połączenia gwintowane. W hulajnogach wyczynowych zastosowano rozwiązania, które zastąpiły słabe połączenia gwintowe i dzięki temu wprowadzona została wyższa wytrzymałość konstrukcji, a tym samym poprawiła się jakość jazdy. Najpopularniejszymi systemami kompresji są IHC oraz SCS. W ich skład wchodzą stery, śruba kompresyjna, shim, obejma (inaczej zacisk) oraz odpowiednio zakończony widelec. To najlepsze i najstabilniejsze połączenia podestu z kierownicą. Uzyskana w tych połączeniach wytrzymałość oraz płynność obrotu kierownicą, znacząco wpływa na wykonywanie skomplikowanych tricków.
Koniecznie zwróćmy uwagę na łożyska zastosowane w kołach oraz sterach. Koła wyposażone w dobre łożyska toczą się bezszelestnie i z niskimi oporami toczenia.
Jaka hulajnoga wyczynowa będzie dla nas najodpowiedniejsza? Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z wyczynową jazdą na hulajnodze, należy zastanowić się, czy warto od razu inwestować w najwyższy, obciążający budżet model. Trzeba wziąć pod uwagę to, że dopiero uczymy się akrobacji i hulajnoga będzie przez to dość mocno „dostawała w kość”. Może lepiej nauczyć się tricków na słabszym modelu, zanim zaczniemy korzystać z tych z najwyższej półki. Nie zapominajmy także o rozmiarze hulajnogi. Nawet najbardziej zaawansowany model nie będzie się dobrze zachowywał podczas jazdy, jeśli źle dobierzemy rozmiar. Kupując hulajnogę wyczynową pamiętajmy też o swoim bezpieczeństwie w czasie jazdy i nie zapomnijmy o doborze niezbędnych akcesoriów takich jak kask i ochraniacze.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756