Zdaniem eksperta
Smartwatch, czyli inteligentny zegarek, to zdecydowanie gadżet przyszłości. Jego obecność na nadgarstku umożliwia nie tylko kontrolowanie godziny – jak w przypadku zwykłego zegarka – ale również odbieranie połączeń, tworzenie planu dnia, słuchanie muzyki, mierzenie efektywności treningu, granie w gry i wiele innych czynności, ułatwiających codzienne funkcjonowanie we wciąż ewoluującej rzeczywistości, w której zaawansowana elektronika odgrywa coraz większą rolę. Jak działa smartwatch?
W artykule znajdziesz:
Zakup pierwszego smartwatcha może okazać się wyzwaniem – producenci oferują wiele modeli, które różnią się między sobą zakresem funkcji, systemami operacyjnymi, przeznaczeniem, ceną oraz wyglądem. Pierwszym krokiem do właściwego wyboru jest przede wszystkim zrozumienie, jak działa smartwatch oraz wybranie takiego modelu, który będzie ściśle dopasowany do trybu życia oraz potrzeb przyszłego właściciela. Kluczowe będą więc poszczególne funkcje smartwatcha – te podstawowe i zaawansowane – które ułatwią wykonywanie codziennych czynności, a zarazem ograniczą konieczność ciągłego korzystania ze smartfona.
Smartwatch - jak działa i czym jest?
Inteligentny zegarek to swoiste centrum dowodzenia, które po sparowaniu ze smartfonem przejmuje dużą część jego funkcji. Na swój pierwszy smartwatch warto więc wybrać taki model, który ma wbudowany moduł bluetooth, co pozwala na połączenie gadżetu z telefonem. Nie jest to jednak trudne zadanie – niemal wszystkie egzemplarze dostępne obecnie na rynku wyposażone są w ten moduł. Jak działa smartwatch po sparowaniu go ze smartfonem? W zależności od modelu, umożliwia użytkownikowi dostęp do niemal wszystkich funkcji i aplikacji, których obsługa do tej pory odbywała się wyłącznie za pomocą telefonu.
Działanie smartwatcha opiera się również na systemie operacyjnym, w jaki sprzęt został wyposażony bądź wyłącznie na połączeniu bluetoth z telefonem (w tym przypadku konieczna jest instalacja konkretnej aplikacji producenta na smartfonie). Najpopularniejsze systemy operacyjne, decydujące o tym, jak działa smartwatch, to Android (możliwy do sparowania niemal z każdym telefonem), iOS (system dedykowany produktom marki Apple - Applewatch) oraz Tizen (autorski system operacyjny od Samsunga, w który wyposażone są najnowocześniejsze inteligentne zegarki). Wybierając pierwszy smartwatch, należy więc zwrócić uwagę na to, czy jego system operacyjny umożliwi połączenie urządzenia z obecnie posiadanym smartfonem.
Pierwszy smartwatch pozwoli użytkownikowi przekonać się o tym, jak dużo czasu poświęcał do tej pory na obsługę telefonu. Inteligentny zegarek znacząco ułatwi życie zwłaszcza osobom, które na co dzień wykorzystują narzędzia cyfrowe oraz Internet do pracy. Sposób, w jaki działa smartwatch ogranicza bowiem konieczność sięgania po telefon niemal każdego dnia. Powiadomienia o przychodzących mailach czy połączeniach, a także o aktywności obserwowanych kont w mediach społecznościowych są znacznym ułatwieniem, ponieważ można dokonywać ich selekcji pod kątem ważności już z poziomu nadgarstka – dzięki temu użytkownik reaguje na nie i sięga po smartfon tylko wtedy, gdy jest to konieczne (a w obliczu odczytywania wiadomości tekstowych i odbierania połączeń przez zegarek, konieczność ta spada do minimum).
Cechy i funkcje smartwatcha – podstawowe i zaawansowane
Nawet, jeśli użytkownik chce kupić swój pierwszy smartwatch, powinien zainteresować się nie tylko podstawowymi, ale również zaawansowanymi funkcjami, jakie oferuje to urządzenie. Wynika to z faktu, że producenci wciąż prześcigają się w projektowaniu nowoczesnych rozwiązań, a te, które rok czy dwa lata temu wydawały się nowością, dziś stały się już standardem. Na jakie funkcje i cechy smartwatcha warto więc zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?