Poradniki Eksperta

Jaki projektor do domu wybrać?


Chcesz kupić projektor do domu? Świetnie! Urządzenia te coraz częściej trafiają do polskich mieszkań. Głównie za sprawą świetnej jakości obrazu i możliwości wyświetlania multimediów na dużym ekranie. Tylko jaki projektor do domu kupić? Czym kierować się przy wyborze? Jak wybrać projektor zastępujący w 100 procentach telewizor? Wyjaśniamy w poniższym poradniku.projektor do domu


Projektor multimedialny do domu? Czy to ma sens?


Oczywiście, że tak! Kiedyś projektory wykorzystywano głównie w kinach, szkołach i salach konferencyjnych. Technologia jednak bardzo się rozwinęła, umożliwiając tym samym komfortowe wyświetlanie obrazu dobrej jakości również pod naszymi dachami. Filmy lub zdjęcia możesz wyświetlać za pośrednictwem transmisji przewodowej (laptop, odtwarzacz Blu-Ray) lub bezprzewodowo, jeśli urządzenie na to pozwala. Możesz także podłączyć pamięć flash do gniazda USB i wyświetlić multimedia bez konieczności korzystania z dodatkowego urządzenia. Co istotne, są już dostępne projektory, które wyposażone są w system Smart TV. Jeśli jesteś fanem konsol, możesz grać na dużym ekranie także dzięki projektorowi. Coraz więcej osób decyduje się na projektor zamiast TV. Możesz także korzystać z dwóch rodzajów urządzeń!


Sprawdź również: Tani projektor do domu i biura – ranking [TOP10]Projektor do domu – który rodzaj będzie najlepszy?


Oferta projektorów jest całkiem spora, dlatego warto wiedzieć, jakiego urządzenia konkretnie szukać. Podstawowym dylematem, który powinieneś rozstrzygnąć, jest wybór rodzaju projektora. Dzieli się je ze względu na sposób wyświetlania multimediów. Przede wszystkim należy wyróżnić projektory LCD oraz DLP. Te pierwsze wykorzystują do wyświetlania obrazu matrycę ciekłokrystaliczną, przez którą przepuszczany jest strumień światła generowany przez lampę. Z kolei projektory DLP skonstruowane są na bazie układu niewielkich luster, które odbijają światło. Strumień świetlny przechodzi przez soczewkę odpowiedzialną za nadanie obrazowi właściwych kolorów.


Projektor LCD wyróżnia się przede wszystkim:

  • wyraźnym i ostrym obrazem,
  • jaskrawymi kolorami,
  • równym rozłożeniem światła na całej przestrzeni.


Projektory DLP to gwarancja:

  • stonowanych, delikatnych barw,
  • płynnego obrazu,
  • głębokiego kontrastu.


Od tego jakie urządzenie wybierzesz, zależy finalny efekt widoczny na ekranie. Sam zdecyduj na czym Ci zależy i kup taki projektor, który odpowie na Twoje wszystkie potrzeby. Warto przy okazji wspomnieć, że rzutniki DLP są mniejsze i lżejsze, co może mieć znaczenie, jeśli często zabierasz urządzenie do pracy. Projektory LCD na pewno warto wybrać w przypadku wykorzystywania ich do seansów filmowych i rozgrywek konsolowych.


To nie jedyny podział, na który trzeba zwrócić uwagę. Dostępne są również inne rozwiązania, które w mniejszym lub większym stopniu wiążą się z wcześniej wymienionymi rodzajami projektorów. Rzutniki 3LCD wykorzystują trzy panele ciekłokrystaliczne. Każdy z nich odpowiada za wyświetlanie jednego z podstawowych kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Obraz jest jasny i świetnie odzwierciedla kolory. Z kolei projektory LED wykorzystują dobrze znaną technologię, która pozwala zaoszczędzić energię elektryczną i zapewnia długą żywotność źródła światła. Warto także wspomnieć o projektorach laserowych, które coraz częściej oferowane są przez producentów. Gwarantują doskonałą jakość obrazu, na którą składa się głęboki kontrast i szybkość odświeżania.


Sprawdź również: Jaki projektor do bajek? Wybierz projektor dla dzieci


Projektory w naszej ofercie:

projektor do domu


Rzutnik do domu – na jakie cechy trzeba zwrócić uwagę?


Jeśli interesuje Cię projektor do domu, powinieneś szukać urządzenia z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym. W tym artykule chcemy wyróżnić także inne cechy, które są istotne z punktu widzenia użytkownika końcowego. Zweryfikuj wszystkie informacje z parametrami technicznymi projektora, a nie będziesz żałował zakupu!


Rozdzielczość obrazu


Tak jak w przypadku telewizora, bardzo istotna jest rozdzielczość, w której wyświetlane są multimedia. Im wyższa, tym bardziej ostry i czytelny będzie obraz. Kiepska rozdzielczość nie umożliwi wyświetlania detali, które mogą być istotne. Szczególnie, jeśli lubisz oglądać filmy w dobrej jakości. W przypadku wykorzystywania urządzenia do celów rozrywkowych, powinieneś szukać wśród modeli oferujących co najmniej format HD Ready, czyli 1280x720 pikseli. Jest to rozdzielczość, która pozwoli oglądać filmy i telewizję w zadowalającej jakości. Oczywiście warto pokusić się o modele oferujące lepszy standard. Dostępne są projektory Full HD (1920 x 1080 pikseli), a nawet 4K (Ultra HD – 3840 x 2160 pikseli). Wiąże się to oczywiście z wyższym nakładem finansowym, ale to na pewno będzie dobra inwestycja!


Format obrazu – czy to ma znaczenie?


Jednym z istotniejszych parametrów jest niewątpliwie format wyświetlanego obrazu. Chodzi tutaj o proporcje, w jakich będziesz mógł oglądać filmy lub grać na konsoli. Najpopularniejszym formatem jest panorama, czyli 16:9. Jeśli zależy Ci na większej szerokości, zdecyduj się na urządzenie gwarantujące format 16:10. Coraz rzadziej spotyka się proporcje 4:3, które występują głównie jako jedna z opcji. Taki format jest przede wszystkim bardziej „kwadratowy”.


O czym świadczy jasność lampy?


Jasność lampy jest wyrażana w ANSI lumenach. To jednostka ustandaryzowana przez jeden z amerykańskich instytutów. Jasność jest parametrem, który pozwali ustalić przeznaczenie docelowe projektora oraz środowisko, w jakim może pracować. Jeśli nie chcesz w ogóle zaciemniać swojego pomieszczenia i chcesz używać rzutnika niczym telewizora, powinieneś szukać modelu gwarantującego jasność na poziomie co najmniej 3500 ANSI lumenów. Projektory, których źródło światła oferuje niższą jasność, polecane są do pokoi częściowo lub całkowicie zaciemnionych. Rozwiązaniem tego problemu są naturalnie rolety, które możesz zamontować w pomieszczeniu.


Skoro już o lampie mowa…


Sprawdź, jaką żywotność lampy oferuje wybrany projektor do filmów. Każdy model powinien mieć określoną zakładaną trwałość źródła światła. Oczywiście w tej kategorii królują projektory wyposażone w diody LED. Gwarantują one żywotność na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy godzin. Oznacza to, że przy standardowym użytkowaniu urządzenie może służyć przez co najmniej kilkanaście lat! Co więcej, korzystanie z trybów energooszczędnych może ten czas dodatkowo wydłużyć.


Poziom kontrastu


W zależności od przeznaczenia projektora, znaczenie ma również sam kontrast wyświetlanego obrazu. W przypadku wykorzystywania biurowego, parametr nie musi być wysoki. Jeśli zaś ma to być projektor multimedialny do domu, to powinieneś szukać modelu o możliwie najwyższym poziomie kontrastu. Silne nasycenie kolorów pozwala poczuć się tak, jak gdyby wydarzenia były widziane przez nas w rzeczywistości.


Technologia Smart


Coraz więcej projektorów jest wyposażanych we własne systemy Smart TV. To świetne rozwiązanie, które bardzo ułatwia korzystanie z rzutnika. Wyobraź sobie tylko, że nie musisz podłączać żadnego dodatkowego urządzenia, aby wyświetlić film w aplikacji VOD. Wystarczy tylko, że uruchomisz projektor, włączysz odpowiednią aplikację i poszukasz filmu, na który właśnie masz ochotę. Takie rozwiązanie zdecydowanie ma sens i jeśli chcesz zastąpić swój telewizor rzutnikiem, powinieneś szukać modelu z takimi możliwościami.


Dostępne złącza i rodzaj łączności


Ilość i rodzaj dostępnych złącz to informacja ważna w przypadku wielu urządzeń – również projektorów. Obecnie pewnym standardem są porty HDMI, z których korzysta większość urządzeń. Warto wybrać taki model projektora, który będzie dysponował dwoma takimi złączami. Pozwala to na jednoczesne podłączenie np. sprzętu audio oraz laptopa. Aby zapewnić kompatybilność także ze starszymi urządzeniami, zwróć uwagę czy sprzęt posiada również porty VGA, S-Video oraz DVI. Jeśli chcesz wygodnie korzystać z projektora, powinieneś wybrać model wyposażony w złącze USB. Pozwala to na odtwarzanie multimediów bezpośrednio z pamięci flash.


Nowoczesne projektory są także wyposażane w komunikację bezprzewodową. Mogą korzystać z sieci Wi-Fi oraz technologii Bluetooth. Pozwala to na wygodne korzystnie z systemu Smart lub wyświetlanie multimediów zgromadzonych np. w pamięci telefonu.


Ekrany projekcyjne w naszej ofercie:

projektor do domu


Jaki ekran do kina domowego – ścienny, ramowy, stojący?


Jeśli chcesz zorganizować własne kino w mieszkaniu, musisz także przygotować powierzchnię, na której wyświetlany ma być obraz. Możesz skorzystać z gotowego ekranu lub ściany. To drugie rozwiązanie wymaga pomalowania jej białą, antyrefleksyjną farbą. Takie rozwiązanie jest najprostsze, praktyczne, ale jest jeden warunek – ściany muszą być gładkie i proste.


Wybierając projektor do kina domowego, warto zastanowić się nad tym, jaki komfort oglądania ma on zapewnić i ile miejsca może zająć w salonie. Najmniejsze ekrany projekcyjne (a zarazem najtańsze) to takie, które można wykonać samodzielnie. Wystarczy odpowiednia farba do ścian, którą pokrywa się wybraną powierzchnię i już – ekran jest gotowy. Nie jest to jednak rozwiązanie dla osób, które cenią sobie estetykę wnętrz – farba pod ekran projekcyjny odróżnia się bowiem od reszty ściany za dnia i większości osób będzie to przeszkadzać. Stosunkowo tanim rozwiązaniem jest również zakup ekranu projekcyjnego do kina domowego, który wisi na stelażu (a stelaż z kolei stoi na podłodze). To rozwiązanie mobilne – po zakończonym seansie ekran można zwinąć, a stojak złożyć i schować w bezpieczne miejsce. Wadą ekranów do kina domowego w tej formie jest oczywiście ich stosunkowo mała stabilność – rozpędzone dziecko czy nieuważny widz mogą przewrócić taką konstrukcję i zniszczyć ekran projekcyjny. Ponadto, przeciąg w trakcie seansu i podmuchy powietrza mogą wprawiać ekran w ruch, co znacząco obniża komfort związany z oglądaniem filmu czy meczu.


Jaki ekran do projektora? Kolejną opcją jest ekran projekcyjny bez ramek – tzw. ekran ramowy. Jest on podobny do tego, który można zobaczyć w małych kinach studyjnych. Wbrew swojej nazwie, nie posiada on zazwyczaj ramek – to po prostu ekran naciągnięty na drewniany lub aluminiowy profil, który montuje się na stałe na ścianie. Osoby ceniące sobie estetykę wnętrz mogą nie być do końca zadowolone z tego rozwiązania – taki ekran do kina domowego (podobnie jak ekran wymalowany farbą) odznacza się na ścianie i jest bardzo widoczny w pomieszczeniu. Ramowe ekrany projekcyjne są jednak świetnym wyborem dla osób, które chcą uzyskać dobrą jakość obrazu przy stosunkowo niewielkim wydatku – brzegi ekranów ramowych są bowiem tak skonstruowane, że odbijają światło do boków, a nie do widzów, a więc w żaden sposób nie zniekształcają obrazu.


Ostatnią już opcją są ekrany projekcyjne rozwijane i zwijane automatycznie. To najbardziej obciążająca finansowo z możliwości, ale jednocześnie najwygodniejsza oraz najbardziej estetyczna. Ekran (lub raczej jego obudowę, w której ekran projekcyjny się mieści) można zamontować na ścianie lub pod sufitem. Dostępne są również ekrany do kina domowego, które można zabudować w suficie podwieszanym – to najbardziej dyskretna ze wszystkich opcji. Taki ekran rozwijany jest za pomocą pilota lub aplikacji zainstalowanej w smartfonie.


A może dodatkowy zestaw audio?


Jeśli zależy Ci na kinie domowym z prawdziwego zdarzenia, powinieneś oprócz ekranu i projektora poszukać także odpowiedniego sprzętu audio. Jeśli interesuje Cię kompaktowe urządzenie o potężnym brzmieniu, wybierz jeden z dostępnych soundbarów. To sprzęt, który nie zajmuje wiele miejsca, ale oferuje jakość porównywalną do wielu zestawów stereo. Jeśli chcesz zapewnić sobie kinowe wrażenia, postaw na dźwięk przestrzenny w formacie 7.1. Takie rozwiązanie pozwala poczuć się jak uczestnik akcji odgrywanej na ekranie. Możesz także zdecydować się na zestaw Hi-Fi, jeśli zależy Ci na najlepszej jakości dźwięku. Głośniki wbudowane w projektorze mogą nie wystarczyć, dlatego warto zawczasu przemyśleć temat inwestycji w solidne nagłośnienie.


Dla kogo projektor domowy jest dobrym rozwiązaniem?


Ekran do kina domowego wraz z projektorem to zestaw, który sprawdzi się przede wszystkim u osób oglądających więcej filmów niż na przykład seriali telewizyjnych czy wiadomości, a także dla tych, którzy mają stosunkowo dużą ilość miejsca w salonie na zamontowanie lub postawienie ekranu projekcyjnego. Intensywne użytkowanie projektora do codziennego oglądania telewizji będzie dla wielu osób zbyt męczące, a także przyczyni się do szybkiego zużycia sprzętu. Jeśli w domu telewizor jest włączony od rana do wieczora, warto pozostać przy tradycyjnym rozwiązaniu – eksploatacja kina domowego z projektorem nie będzie się wtedy zwyczajnie opłacać.


Zanim dokona się aranżacji kina domowego z projektorem, warto pomyśleć o dostosowaniu pokoju, w którym będą wyświetlane filmy, do jego nowej funkcji. Przede wszystkim ekran do projektora powinien zawisnąć na gładkiej, najlepiej białej ścianie. Zapobiegnie to rozpraszaniu wzroku widzów podczas seansu. Ponadto należy pomyśleć o odpowiednim zaciemnieniu pomieszczenia – nadadzą się do tego rolety nieprzepuszczające światła (montowane na zewnątrz czy wewnątrz pokoju) lub ciężkie, ciemne kotary, które spełnią tę samą funkcję. Trzeba pamiętać o tym, że kino domowe z projektorem da oglądającym największą satysfakcję i najlepsze wrażenia wizualne tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu będzie możliwie jak najciemniej. Oprócz tego należy pomyśleć też o odpowiednim zestawie głośników, które zapewnią jeszcze lepszą zabawę w domowym kinie.


Jeśli już zdecydowałeś, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami. Pomogą wybrać urządzenie i odpowiedzą na wszystkie pytania, które Cię nurtują. W naszej ofercie znajdziesz profesjonalny sprzęt, jak i niewielki projektor do domu. Możesz u nas kupić wszystkie akcesoria i urządzenia niezbędne do stworzenia własnego kącika kinowego w mieszkaniu.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756