Poradniki Eksperta

Radioodtwarzacz – ranking [TOP10]

 2023-05-11 

Muzyka potrafi umilić każdą chwilę, szczególnie, gdy możesz cieszyć się nią w dowolnym miejscu. Warto zadbać o to, aby sprzęt, który będzie służyć do jej odtwarzania, zapewnił Ci jak najszersze pole wyboru źródła dźwięku. Dokładnie taki powinien być radioodtwarzacz. Ranking najciekawszych modeli omówimy, uwzględniając także wszelkie funkcje dodatkowe, ze szczególnym naciskiem na jakość dźwięku. Dzięki temu będziesz mógł wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.0 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

8.5 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Dźwięk jest najważniejszy

Radioodtwarzacze są urządzeniami, które przeszły całkiem długą drogę rozwoju. Dzisiejsze modele dostępne w sklepach różnią się znacznie od tych, które królowały w domach i na prywatkach jeszcze kilka lat temu. Zanim jednak przejdziemy do tych nowych funkcji, warto skupić się na podstawach, czyli dźwięku. Radioodtwarzacze działają dzięki systemowi stereo, co oznacza, że wyposażone są w dwa głośniki. Każdy z nich odpowiedzialny jest za odtworzenie dźwięku, który różni się w szczegółach od tego, który słyszysz w drugim głośniku. System ten został opracowany w celu zapewnienia wrażenia powstawania dźwięku przestrzennego. Dźwięk jest wtedy bardziej dynamiczny i żywy.


W wielu modelach do dyspozycji słuchających jest również odpowiednie wzmocnienia basu, co dodatkowo podnosi jakość słuchanej muzyki. Jest to o tyle istotne, że pozwala na emisję niskich tonów powodując, że dźwięk sprawia wrażenie głębszego i intensywniejszego. Odpowiedni poziom basu wpływa również na zmniejszenie występowania zniekształceń, a zatem muzyka stanie się bardziej wyraźna, a nawet krystaliczna. Idealnym rozwiązaniem jest radioodtwarzacz, który umożliwi Ci regulację basu, według własnego uznania.

Format i opcje odtwarzania

Wybierając konkretny model, trzeba koniecznie upewnić się, jakie formaty plików będzie w stanie obsłużyć radioodtwarzacz. Ranking najpopularniejszych zaczynają tradycyjne już płyty CD w standardzie CD-R i CD-RW. Pliki MP3, WAV, WMA, AAC i FLAC również powinny należeć do podstawowych plików odtwarzanych przez urządzenie. Nie jest to jednak szczyt możliwości, w które wyposażono radioodtwarzacz. Ranking zatem powoli przechodzi do tematu całkiem nowych rozwiązań, stosowanych w tych urządzeniach. Nowoczesne radioodtwarzacze wyposażone są w moduły łączności bezprzewodowej, w tym przypadku jest to Bluetooth. Dzięki temu urządzenie może bez problemu zostać sparowane ze smartfonem, tabletem, a nawet laptopem. Pozwoli Tobie to na przesyłanie muzyki bezpośrednio z tych zewnętrznych źródeł wprost do radioodtwarzacza. Pomijany jest zatem jakikolwiek fizyczny nośnik, chociaż i to jest możliwe, jeśli chcesz skorzystać na przykład z pendrive. Wystarczy wpiąć go do portu USB, który znajduje się w obudowie radioodtwarzacza. Poza tym zdecydowana większość modeli powinna być wyposażona w wejście jack 3,5 mm i AUX. Dzięki temu będziesz mógł skorzystać ze słuchawek, gdy poczujesz ochotę na odcięcie się od świata zewnętrznego.

Radio

Jedną z najchętniej używanych funkcji w radioodtwarzaczu, jest właśnie jego radio. Wystarczy wybrać ulubioną stację, aby cieszyć się dźwiękami ulubionej muzyki w domu, na działce, a także podczas urlopu. Dużym ułatwienie jest zastosowanie automatycznego wyszukiwania i zapisywania stacji radiowych. Radia cyfrowe i DAB+ oferują dźwięk o wiele lepszej jakości a także bardziej skompresowany. Znacznie ułatwia to przesyłanie wraz z sygnałem również danych tekstowych czy nawet graficznych. Wszystkie te dane pojawią się następnie na cyfrowym wyświetlaczu radia.


Duża część odbiorników wciąż jednak korzysta z niezawodnych analogowych rozwiązań, które nadają im wyjątkowego uroku. W tym przypadku to użytkownik sam dostraja radio decydując, na którą stacje wybrać.

Sterowanie radioodtwarzaczem 

Jednym z wielu urządzeń, które często towarzyszy nam w domu jest radioodtwarzacz. Ranking funkcji, które znacznie podnoszą komfort korzystania z tego urządzenia, wygrywa sterowanie za pomocą pilota. Nie będziesz już musiał chodzić do radioodtwarzacza za każdym razem, gdy poczujesz potrzebę zmiany piosenki lub gdy zajdzie potrzeba zmiany ustawień na przykład głośności. Pilot zasilany jest dzięki bateriom i jego zasięg wynosi od kilku do kilkunastu metrów, co sprawia, że sprawdzi się w praktycznie każdych warunkach.

Design radioodtwarzacza - ranking

Ostatnim, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru radioodtwarzacza to jego design. Jeśli szukacie urządzenia, które ma być przeznaczone do pokoju nastolatka, wówczas warto rozważyć bardziej odważną, nowoczesną, a nawet ekstrawagancką stylistykę. Dla osób, które stawiają na bardziej stonowany wygląd, najlepszym wyborem będą klasyczne kolory i kształty. Istotne jest również to, w jaki sposób radioodtwarzacz może być przenoszony. Wygodnym rozwiązaniem jest specjalna rączka, które zapewni pewny uchwyt podczas transportu. Większość radioodtwarzaczy jest wyjątkowo lekka i ich waga nie przekracza kilku kilogramów. Dzięki temu w połączeniu ze wspomnianą rączką nie sprawią żadnych kłopotów, jeśli najdzie Cię ochota na zabranie radioodtwarzacza w podróż na działkę.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756