Opis produktu

Pod okiem ekspertów

Płyta główna ATX

Płyta główna ASUS PRIME Z690-A zaprojektowana została przez najlepszych ekspertów pod kątem wykorzystywania w pełni możliwości procesorów Intel 12. generacji. Solidna konstrukcja układu zasilania, niezastąpione możliwości chłodzenia oraz funkcja inteligentnego dostrajania sprawiają, że PRIME Z690-A jest produktem, który zaspokoi potrzeby nie tylko początkujących użytkowników, ale i profesjonalistów.

ASUS-PRIME-Z690-A-front

Podkręcanie wspomagane SI

ASUS AI Overclocking jest narzędziem, które w sposób inteligentny pomaga maksymalnie wykorzystywać potencjał całego systemu. Automatyczne profilowanie CPU i układu chłodzenia pozwala utworzyć optymalne ustawienia napięcia i częstotliwości taktowania. Interfejs użytkownika w ASUS AI Overclocking jest dostępny przy pomocy oprogramowania AI Suite w systemie Windows lub w UEFI. Łatwość jego obsługi sprawi, że nawet początkujący użytkownicy mogą dokonywać konfiguracji samodzielnie.

ASUS-PRIME-Z690-A-lezaca

Ultrawydajne chłodzenie

Płyta główna ASUS PRIME Z690-A w pełni wykorzystuje potencjał chłodzenia dzięki funkcji ASUS AI Cooling, która w sposób automatyczny wykrywa temperatury procesora i wykorzystuje swój algorytm do obliczania najniżej prędkości obrotowej wentylatorów. Usprawnia to efektywność chłodzenia, by zapobiec przegrzewaniu się podzespołów. W przypadku stabilnego obciążenia oprogramowanie samodzielnie zmniejszy prędkość pracy wentylatora, aby zredukować głośność pracy komputera. To jednak nie wszystko, funkcja AI Cooling monitoruje na bieżąco pracę wentylatorów i dostosowuje ich prędkość w oparciu o aktualną intensywność pracy komponentów.

ASUS-PRIME-Z690-A-radiator2

Niezawodne radiatory M.2

Chłodzenie płyty głównej odbywa się nie tylko za pomocą wentylatorów. Płyta główna ASUS PRIME Z690-A została wyposażona w dwa radiatory M.2, które skutecznie zmniejszają temperaturę trzech gniazd na dyski M.2. Ponadto radiator VRM z podkładką termiczną zwiększa skuteczność rozpraszania ciepła od tranzystorów MOSFET i dławików. To rozwiązanie zapewnia jeszcze lepszą wydajność przy możliwie cichej pracy.

ASUS-PRIME-Z690-A-radiator

Płyta tylna w PRIME Z690-A

Wysoka wydajność i maksymalna szybkość pracy dysków w komputerze jest niesamowicie ważnym parametrem przy wyborze płyty głównej. W tym celu płyta tylna M.2 nawet przy ograniczonym przepływie powietrza wspomaga pracę zainstalowanych dysków, a dzięki zatrzaskowi „Q”, nie wymaga żadnych dodatkowych śrub do montażu.

ASUS-PRIME-Z690-A-m2

Wydajność i zasilanie

Obsługa wielu rdzeni i zwiększona przepustowość procesorów Intel 12. generacji to tylko niektóre cechy płyty głównej z serii PRIME Z690. Oferuje ona bowiem wszystkie najważniejsze funkcje, które usprawniają funkcjonowanie komputera, likwidują opóźnienia w przesyłach danych i zbijają wysokie temperatury. Niezbędne jest jednak także stabilne i bezpieczne dostarczanie zasilania do procesora, aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał. I w tej kwestii eksperci pokazali klasę. Płyta główna PRIME Z690-A jest skonstruowana tak, aby zaspokajać wymagania wielordzeniowych procesorów.

ASUS-PRIME-Z690-A-panel

Standard PCI Express 5.0

Dwukrotnie większa szybkość transferów danych niż przy PCIe 4.0 zapewnia obsługa standardu PCIe 5.0. Interfejs ten wychodzi na rynek wraz z procesorami Intel 12. generacji i zapewnia wystarczającą przepustowość do obsługi aktualnych technologii.

ASUS-PRIME-Z690-A-PCIe

Podłącz urządzenia peryferyjne

Do zadań płyty głównej należy również obsługa złączy USB. Dostępność do wielu gniazd zwiększa możliwości podłączania innych urządzeń do komputera, usprawniając przy tym wygodne użytkowanie komputera w trakcie rozgrywki gamingowej. Wśród złączy, jakie obsługuje PRIME Z690-A znajduje się USB typu C do panelu przedniego i tylnego, ale także i USB 3.2 - z szybkością transmisji do 20 GB/s.

ASUS-PRIME-Z690-A-USB

Połączenie Thunderbolt

Zintegrowane gniazdo Thunderbolt 4 umożliwia transfer danych w obu kierunkach przy zachowaniu maksymalnej możliwej szybkości do 40 GB/s. Karta ta udostępnia możliwość łańcuchowego podłączenia kilku monitorów i obsługę wyświetlaczy o rozdzielczości do 8K.

ASUS-PRIME-Z690-A-Thunderbolt

Karta sieciowa Intel

ASUS PRIME Z690-A wyróżnia się zintegrowaną kartą sieciową Intel 2,5 GbE. Maksymalnie przyspieszaja ona przewodowe połączenie sieciowe, oferując 2,5 razy wyższe prędkości w porównaniu do standardowych kart gigabitowych. Szybszy transfer danych, płynna rozgrywka gamingowa bez opóźnień oraz wysoka rozdzielczość wideo, to jest to, czego potrzeba każdemu użytkownikowi. W skrócie mówiąc - karta sieciowa Intel I225-V to zmniejszone obciążenie procesora z wyjątkowo wysoka przepustowością.

ASUS-PRIME-Z690-A-prawy-bok-skos

Pozbądź się szumów i zakłóceń

Dwukierunkowa redukcja szumów wspomagania SI jest narzędziem, które wykorzystując bazę danych głębokiego uczenia się, zmniejsza z mikrofonu zakłócenia i szumy w trakcie użytkowania. Zachowuje tym sposobem wyraźny głos użytkownika i eliminuje dźwięk wciskania klawiszy klawiatury, czy myszy. Pozwól by inni usłyszeli Ciebie a nie Twoje otoczenie.

ASUS-PRIME-Z690-A-skos-lewy

Niesamowity efekt wizualny

Estetyka, z jaką została wykonana płyta główna ASUS PRIME Z690-A zasługuje na podziw. Dzięki systemowi Aura Sync zyskasz pełną kontrolę nad oświetleniem RGB Twojego urządzenia. Łatwość synchronizacji efektów stylistycznych, szybkość wprowadzania zmian i niezastąpiony wygląd to jest to czego potrzebuje każdy entuzjasta.

ASUS-PRIME-Z690-A-skos-spod

Wyposażenie

Do płyty głównej dołączona jest instrukcja obsługi oraz karta z 36-miesięcznym okresem gwrancyjnym.

ASUS-PRIME-Z690-A-zestaw

Dane techniczne

Dane podstawowe

Obsługiwane procesory: Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel Pentium
Gniazdo procesora: Socket 1700
Format: ATX
Chipset: Intel Z690
Maksymalna wielkość pamięci: 128 GB
Rodzaj pamięci: DDR 5
Liczba banków pamięci: 4 x DIMM

Opinie

3/5
1 opinii
Wygląd
5 /5
Wydajność
1 /5
Prosty montaż
5 /5
Stabilność
1 /5
Szybkość pracy
1 /5

Masz ten produkt? Pomóż innym w wyborze, dodaj swoją opinię.

Opinie zamieszczane na mediaexpert.pl mogą brać udział w konkursach z nagrodami, w tym w konkursie “7x1000 zł”Zobacz szczegóły

Sortuj wg:
Potwierdzony zakup (1)
2.6/5
Potwierdzony zakup

Prezentowana opinia jest potwierdzona dowodem zakupu.

Dzięki temu możesz być pewien, że autor recenzji zakupił produkt w Media Expert i zna ten model.

Potwierdzony zakup
Kuba 30 stycznia 2023
Nie polecam
Niestety nie mogę polecić tej płyty głównej. Jeśli chodzi o sam montaż i wygląd, to tu raczej brak zastrzeżeń, co kto lubi. Przestroga dla innych poszukujących mocnej płyty pod 13 generację Intela. Płyta, którą otrzymałem wyprodukowana była 01.2022 roku, zatem posiadała bios, który przy próbie jej uruchomienia nie dawał sobie rady z prawidłowym odczytaniem pamięci ram Kingston Fury Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5 5600MHz (KF556C40BBAK2-32). Dla ścisłości dodam, że była startowana z procesorem i5 13600kf. Płyta "przywieszała" się na diodzie debug DRAM i to byłoby na tyle. Podejrzewam, że problem rozwiązałby update BIOSu, jednak producent nie przewiduje takiej możliwości jeśli nie posiadacie możliwości uruchomienia płyty (zapewne procesora 12 generacji lub pamięci ram o natywnej prędkości taktowania 4800 MHz). Dlatego jeśli ktoś chciałby zainwestować w taką płytkę musi liczyć, że trafi na nowsze wydanie z wyższą wersja BIOS lub ma w domu możliwość odpalenia takiej płyty przy użyciu innych podzespołów.
Czy ta opinia była pomocna?

Instrukcje

Instrukcja obsługi Płyta główna ASUS Prime Z690-A
Produkt archiwalny

Płyta główna ASUS Prime Z690-A

Ten produkt nie jest już dostepny w naszym sklepie Znajdź podobne

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756