Poradniki Eksperta

Nie tylko od telewizora zależy jakość obrazu. Jeśli odbierasz sygnał satelitarny, potrzebujesz właściwej anteny, aby móc cieszyć się telewizją w rozdzielczości 4K. Zakup takiej anteny jest w tym przypadku niezbędny. Nic o nich nie wiesz? Zapraszamy do lektury! Wyjaśnimy jaka antena satelitarna do 4K będzie odpowiednia.

Obraz satelitarny w jakości 4K

Obecnie najpopularniejsi operatorzy telewizyjni, oferują już telewizję w jakości 4K. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich kanałów, ale ich lista będzie coraz dłuższa. To nieuniknione – tak samo było kiedyś z formatem HD. Dziś jest już powszechnie dostępny i używany. Jeśli wybrałeś już operatora i posiadasz telewizor wyprodukowany w zgodzie z technologią 4K, powinieneś sprawdzić, czy Twoja antena jest w stanie zapewnić obraz w takiej rozdzielczości. Oczywiście niezbędny jest także właściwy dekoder, ale ten sprzęt dostarczy już dostawca telewizji, w momencie podpisywania umowy.

Jaka antena satelitarna do 4K powinna znaleźć się w Twoim domu?

Antena satelitarna, to inwestycja na co najmniej kilka lat. To sprzęt odporny na warunki atmosferyczne i nawet w przypadku częstych opadów, nie uszkodzi się. Jaka antena satelitarna do 4K powinna być? Postaraj się wybrać talerz o możliwie jak największej średnicy. Wielkość czaszy ma bardzo duże znaczenie, w kontekście odbioru telewizji satelitarnej w wysokiej jakości obrazu. W przypadku formatu 4K, wybierz talerz o średnicy co najmniej 90 centymetrów. Zwróć także uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Powinien być odporny na korozję, aby wytrzymać na zewnątrz co najmniej kilka lat. Najczęściej oferowane są anteny wykonane z ocynkowanej stali, dodatkowo malowane proszkowo. Taka powłoka powinna zapewnić dobrą ochronę na wiele lat. Oprócz anteny, potrzebujesz także konwertera, który montowany jest na specjalnym uchwycie. Większość talerzy jest sprzedawanych z takim montażem, ale warto ten fakt dodatkowo zweryfikować u konsultanta sprzedaży.


Bardzo dużą rolę w odbiorze sygnału satelitarnego odgrywa także konwerter. To urządzenie, które odpowiada za dostarczenie sygnału do odbiorników. Bez niego, oglądanie telewizji byłoby niemożliwe – bez względu na rozdzielczość obrazu. W ofercie dostępnych jest kilka rodzajów konwerterów, które różnią się konstrukcją, a przez to – możliwościami. Są to typy:

  • Single – umożliwia podłączenie tylko jednego, prostego dekodera bez obsługi funkcji nagrywania programów;
  • Twin – posiada dwa wejścia i umożliwia korzystanie z dekodera wyposażonego w funkcję zapisu;
  • Quad – jest wyposażony w cztery wejścia i umożliwia podłączenie czterech dekoderów, bez opcji zapisu lub dwóch z funkcją nagrywania;
  • Octo – to rozbudowany konwerter z ośmioma portami;
  • Monoblock – taki rodzaj konwertera pozwala odbierać sygnał z dwóch satelitów naraz;
  • Unicable – pozwala rozdzielić sygnał z jednego wejścia na kilka odbiorników domowych.

Jak widzisz, wybór odpowiedniego urządzenia należy uzależnić od potrzeb domowego sprzętu RTV. Klienci najczęściej decydują się na konwertery podwójne lub quad. To jednak nie wszystko, na co musisz zwrócić uwagę. Po pierwsze, sprawdź średnicę uchwytu, aby montaż zakończył się pomyślnie. Jeśli chcesz odbierać telewizję w standardzie 4K, kup także konwerter o możliwie najniższym współczynniku szumów. Jest on wyrażany w decybelach i w zdecydowanej większości nowoczesnych urządzeń, wynosi 0,1 dB. Taki konwerter będzie odpowiedni do odbierania sygnału satelitarnego w rozdzielczości Ultra HD.

Co jeszcze będzie potrzebne?

Oczywiście sama antena i konwerter to nie wszystko. Potrzebujesz jeszcze kilku akcesoriów. Jeśli montujesz talerz w nowym miejscu, na pewno konieczne będzie nabycie odpowiedniego uchwytu. Jego zakup to koszt około kilkudziesięciu złotych. Montuje się go w możliwie najwyższym miejscu domu. Potrzebujesz do tego wiertarki i wkrętów. Montaż nie jest trudny i zajmie dosłownie kilka minut. Kolejnym krokiem jest instalacja anteny z konwerterem. Następnie musisz poprowadzić kabel antenowy, aby doprowadzić sygnał do dekodera. W tym celu, potrzebne będzie wywiercenie otworu w ścianie. Warto dokładnie wymierzyć miejsce odwiertu, aby móc schować kabel, np. pod listwą przypodłogową. 


Jeśli z jakiegoś powodu nie masz możliwości wywiercenia otworu (np. z powodu braku odpowiednio długiego wiertła), możesz wykorzystać specjalne przejściówki, które pozwalają na przeciągnięcie przewodu przed okno. Są cienkie i elastyczne, co pozwala na szczelne zamykanie okna. Wystarczy połączyć dwa odcinki kabla taką przejściówką, aby zagwarantować sobie bezinwazyjne doprowadzenie przewodu do odbiornika.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756