Poradniki Eksperta

DVB-T2 – od kiedy zmiana częstotliwości w Polsce?


Zmiana systemu kodowania sygnału telewizji naziemnej, jest faktem. Chociaż jest to krok ku pozytywnym zmianom, posiadacze starszych urządzeń mogą mieć problem. Warto sprawdzić, czy posiadany telewizor lub dekoder, jest kompatybilny z nowym systemem kodowania sygnału. Od kiedy wchodzi DVB-T2 w Polsce? Wyjaśniamy poniżej.


dvb t2 od kiedy


DVB-T – zmiana na duży plus


Zmiana systemu nadawania jest konieczna, ze względu na konieczność zwolnienia pasma, przeznaczonego do rozbudowy sieci 5G. Dzięki zmienionej kompresji danych, możliwe jest zwolnienie miejsca dla nowej technologii internetowej. Wydawać by się mogło, że takie ograniczenie wpłynie na obniżenie jakości telewizji – nic bardziej mylnego! Zmiana częstotliwości DVB-T na nowy system, pozwala na przesłanie większej ilości danych. Dotychczasowy system nadawania, umożliwiał przesyłanie mniej więcej 25 megabitów na sekundę.


 W przypadku DVB-T2, mówimy aż o 40 megabitach. Dzięki temu, w ramach jednego multipleksu, będzie możliwe przesyłanie większej ilości kanałów lub zagwarantowanie lepszej jakości. Dla użytkowników, to doskonała wiadomość, gdyż w ramach darmowej, naziemnej telewizji cyfrowej, zyskają dostęp do programów w większej rozdzielczości lub udostępniona zostanie większa oferta rozrywkowa. Co istotne, nie mówimy tylko o HD, czy Full HD. Możliwe ma być także odbieranie kanałów telewizyjnych, w formacie Ultra HD, czyli 4K.


Sprawdź również: Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?


Telewizory DVB-T2 w naszej ofercie:


Zmiana nadawania na DVB-T2 – od kiedy?


Pojawia się wiele pytań, w związku ze zmianą systemu nadawania na DVB-T2 – od kiedy wejdą zmiany, jak się na to przygotować i czy konieczna jest zmiana sprzętu? Jeśli chodzi o terminy, przełączenie sygnału odbywać się będzie na przestrzeni czterech etapów w 2022 roku:


  • Etap I – 28 marca – południowo-zachodnia część kraju – województwa lubuskie i dolnośląskie
  • Etap II – 25 kwietnia – północno-zachodnia część kraju – województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie
  • Etap III – 23 maja – południow-wschodnia część kraju – województwa łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie, opolskie
  • Etap IV – 27 czerwca – północno-wschodnia część kraju – województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie


Obszary dostępności multipleksu 3, różnią się trochę od zasięgu MUX-1, MUX-2, MUX-4 i warto sprawdzić podział terytorialny na mapach. Niemniej jednak można przyjąć, że 28 marca 2022 roku, do zmiany dojdzie na terenie województw lubuskiego i dolnośląskiego. Kolejny etap będzie miał miejsce 25 kwietnia i obejmie województwa: zachodnio-pomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. W przypadku multipleksów 1, 2 i 4, dotyczyć to będzie także części Mazowsza oraz Warmii i Mazur.


Trzeci etap zaplanowano na 23 maja. Tym razem sygnał zostanie przełączony w centralnej i południowej części Polski. Mowa tu o województwach: łódzkim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim oraz podkarpackim. Zmiana w przypadku MUX-1, MUX-2 i MUX-4 dotknie dolnej części Mazowsza i zachodniego obszaru Lubelszczyzny. Ostatni, graniczny etap wejdzie w życie 27 czerwca 2022 roku. Dotyczy on przede wszystkim województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Oczywiście pomiędzy MUX-3, a MUX-1, MUX-2 i MUX-4 zachodzą pewne różnice terytorialne, które warto sprawdzić na mapie, jeśli mieszkasz na skrajach któregoś z województw opisywanych powyżej.


Bardzo przydatnym narzędziem jest aplikacja EmiMaps. Pozwala na dokładne sprawdzenie zasięgu multipleksów w miejscu, w którym aktualnie się znajdujesz. Umożliwia także ustawienie anteny we właściwym kierunku, uwzględniając również przekrój terenu.


Dekodery DVB-T2


Jak przygotować się do zmian?


Różnice pomiędzy rozwiązaniem DVB-T, a DVBT-2 już wyjaśniliśmy. Teraz powinieneś sprawdzić, czy Twój sprzęt umożliwia odbiór sygnału w nowym systemie. Dotyczy to przede wszystkim użytkowników starszych telewizorów i dekoderów. Jeśli kupowałeś TV po 2017 roku, raczej nie powinieneś się obawiać. Wbudowany tuner powinien być kompatybilny z DVB-T2, choć warto to sprawdzić. Najlepiej będzie odczytać symbol urządzenia i wpisać go do wyszukiwarki, aby zapoznać się z dostępną w sieci specyfikacją techniczną. Jeśli Twój telewizor nie posiada tunera DVB-T2, masz dwa rozwiązania. Możesz oczywiście zmienić TV, co wiąże się ze sporym kosztem i nie każdy jest na taki wydatek przygotowany. 


Tańszym rozwiązaniem, jest na pewno zakup zewnętrznego dekodera, który podłączysz do anteny i telewizora. Jeśli Twój obecny TV nie sprawia Ci problemów i jesteś z niego zadowolony, możesz poczekać z wymianą. Nie ma potrzeby zmiany okablowania ani anteny. Dotychczas używane do odbioru sygnału DVB-T akcesoria, wystarczą w zupełności. Nie korzystasz jeszcze z darmowej telewizji naziemnej? Zdecydowanie warto. Zaoszczędzisz na abonamencie, a kosztuje on przecież kilkadziesiąt złotych miesięcznie. W związku ze stałym rozwojem tego rodzaju telewizji, warto zdecydować się na taki krok. Oferta programowa jest coraz większa, a jakość obrazu także ulega regularnej poprawie. Zachęcamy do lektury pozostałych poradników na temat DVB-T2, od kiedy pojawi się przełączenie oraz jak się do niego przygotować. Wszystko znajdziesz na naszej stronie.

Nie korzystałeś dotąd z telewizji naziemnej? Wyjaśniamy co to


Terminy przełączania DVB-T2 w Polsce już określiliśmy, ale jeśli nigdy nie korzystałeś z telewizji naziemnej, możesz potrzebować wyjaśnienia sposobu jej działania, a także wskazania różnic, pomiędzy innymi metodami odbierania sygnału. Cechą wyróżniającą ten rodzaj nadawania, na pewno jest lokalizacja umieszczenia nadajników. Jak sama nazwa wskazuje, są one instalowane w określonych miejscach na globie. W przypadku telewizji satelitarnej, są one wysyłane w przestrzeń kosmiczną i stamtąd nadają sygnał, do odbiorników zlokalizowanych na określonym obszarze.


Sygnał naziemny wysyłany jest z anten, umieszczonych na masztach lub budynkach. Czasami są to konstrukcje, przekraczające wysokość nawet 300 metrów! Dzięki temu, sygnał jest w stanie pokonać przeszkody w postaci zabudowań lub ukształtowania terenu. Im mniej jest ich na drodze, tym lepiej dla odbiorcy końcowego. Nasz kraj podzielony jest na kilka obszarów, które są objęte działaniem określonych nadajników. To właśnie wpływa, na różne terminy przełączania systemu kodowania na DVB-T2. Kiedyś już doszło do podobnej zmiany, choć ta dotyczyła przepięcia z nadawania sygnału analogowego na cyfrowy. Transformacja ta zakończyła się sukcesem w 2013 roku. Telewizja naziemna, jest powszechnie używana na całym świecie. Wraz z rozwojem technologicznym, rośnie jakość obrazu gwarantowanego przez ten rodzaj nadawania. Zwiększa się także ilość dostępnych kanałów telewizyjnych, przez co DVB-T staje się coraz bardziej atrakcyjne.


Zalety telewizji naziemnej – czy warto z niej korzystać?


Jeśli dotąd nie korzystałeś z telewizji naziemnej, możesz nie mieć porównania. Powinieneś więc poznać, najważniejsze zalety tego rozwiązania. Jako jedną z istotniejszych cech, na pewno trzeba wskazać dużą dostępność. Wystarczy odpowiedni telewizor z tunerem lub ewentualnie dodatkowy dekoder. To świetna alternatywa dla telewizji kablowej, która nie wszędzie jest dostępna. Co więcej, sygnał naziemny gwarantuje także możliwość oglądania kilkudziesięciu kanałów TV, bez względu na region, w którym mieszkasz. Duże znaczenie ma także stabilność transmisji, która wypada bardzo dobrze na tle łącza internetowego lub nadawania satelitarnego. Jakość połączenia gwarantuje także prosty układ odbiorczy, który składa się najczęściej jedynie z anteny i telewizora. W skrajnych przypadkach, potrzeby jest również dekoder, jeśli urządzenie nie jest wyposażone w tuner.


Jeśli chodzi o samą ofertę rozrywkową, to co jakiś czas pojawiają się nowe kanały. Wdrażanie DVB-T2 w Polsce, jest także szansą na rozbudowę o kolejne, co warto mieć na uwadze. Nie tylko ilość kanałów, może ulec zmianie. Na przestrzeni ostatnich lat, wzrosła także rozdzielczość obrazu niektórych programów. Zmiana systemu nadawania sygnału, pozwoli na poprawienie jakości kolejnych kanałów. Obraz telewizji naziemnej jest naprawdę dobry i zachęca do skorzystania z tej… darmowej oferty. To jeden z ważniejszych argumentów, który poruszany jest przez użytkowników – brak kosztów. Jedyne co musisz opłacić, ale dotyczy to każdego posiadacza telewizora, to abonament telewizyjny. Nie interesują Cię dodatkowe opłaty cykliczne, ani jednorazowe. Wystarczy, że podłączysz antenę i możesz korzystać z oferty TV naziemnej do woli.


Czy instalacja telewizji naziemnej jest trudna?Rozpoczęcie korzystania z telewizji naziemnej, nie sprawia większych problemów. Jeśli masz telewizor posiadający tuner DVB-T2, wystarczy, że wyposażysz się w odpowiednio długi przewód antenowy oraz antenę. Anteny zewnętrzne zamontować można do balustrady balkonowej lub ściany budynku. Warto dokonać jej instalacji w możliwie jak najwyższym punkcie, biorąc uprzednio pod uwagę kierunek, w jakim znajduje się nadajnik sygnału. Wymierz dobrze potrzebną długość przewodu, biorąc pod uwagę także grubość murów, przez które musisz się przewiercić.


Możliwe jest także przejście z przewodem przez okno. W tym celu potrzebny jest zakup elastycznej przejściówki okiennej, która pozwala zamknąć szczelnie okno. Jeśli posiadasz starszy model telewizora, dodatkowo potrzebować będziesz zewnętrznego dekodera DVB-T2, który podłączysz do kabla antenowego, a następnie do TV. To niedrogie rozwiązanie, które pozwoli uchronić się, przed kosztowną inwestycją w nowy telewizor. Jeśli masz pytania związane z DVB-T2 i potrzebujesz pomocy związanej z zakupem sprzętu, poproś o pomoc naszych specjalistów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756