Poradniki Eksperta

DVB-T2 – od kiedy zmiana częstotliwości w Polsce?


Zmiana systemu kodowania sygnału telewizji naziemnej, jest faktem. Jest to zmiana na plus, choć posiadacze starszych urządzeń, mogą mieć problem. Warto sprawdzić, czy posiadany telewizor lub dekoder, jest kompatybilny z DVB-T2. Od kiedy zmieni się sposób nadawania sygnału? Wyjaśniamy.


dvb t2 od kiedy


DVB-T – zmiana na duży plus


Zmiana systemu nadawania jest konieczna, ze względu na konieczność zwolnienia pasma, przeznaczonego do rozbudowy sieci 5G. Dzięki zmienionej kompresji danych, możliwe jest zwolnienie miejsca dla nowej technologii internetowej. Wydawać by się mogło, że takie ograniczenie wpłynie na obniżenie jakości telewizji – nic bardziej mylnego! Zmiana częstotliwości DVB-T na nowy system, pozwala na przesłanie większej ilości danych. Dotychczasowy system nadawania, umożliwiał przesyłanie mniej więcej 25 megabitów na sekundę. W przypadku DVB-T2, mówimy aż o 40 megabitach. Dzięki temu, w ramach jednego multipleksu, będzie możliwe przesyłanie większej ilości kanałów lub zagwarantowanie lepszej jakości. Dla użytkowników, to doskonała wiadomość, gdyż w ramach darmowej, naziemnej telewizji cyfrowej, zyskają dostęp do programów w większej rozdzielczości lub udostępniona zostanie większa oferta rozrywkowa. Co istotne, nie mówimy tylko o HD, czy Full HD. Możliwe ma być także odbieranie kanałów telewizyjnych, w formacie Ultra HD, czyli 4K.Zmiana nadawania na DVB-T2 – od kiedy?


Pojawia się wiele pytań, w związku ze zmianą systemu nadawania na DVB-T2 – od kiedy wejdą zmiany, jak się na to przygotować i czy konieczna jest zmiana sprzętu? Jeśli chodzi o terminy, przełączenie sygnału odbywać się będzie na przestrzeni czterech etapów w 2022 roku:


  • 28 marca;
  • 25 kwietnia;
  • 23 maja;
  • 27 czerwca.


Obszary dostępności multipleksu 3, różnią się trochę od zasięgu MUX-1, MUX-2, MUX-4 i warto sprawdzić podział terytorialny na mapach. Niemniej jednak można przyjąć, że 28 marca 2022 roku, do zmiany dojdzie na terenie województw lubuskiego i dolnośląskiego. Kolejny etap będzie miał miejsce 25 kwietnia i obejmie województwa: zachodnio-pomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. W przypadku multipleksów 1, 2 i 4, dotyczyć to będzie także części Mazowsza oraz Warmii i Mazur.


Trzeci etap zaplanowano na 23 maja. Tym razem sygnał zostanie przełączony w centralnej i południowej części Polski. Mowa tu o województwach: łódzkim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim oraz podkarpackim. Zmiana w przypadku MUX-1, MUX-2 i MUX-4 dotknie dolnej części Mazowsza i zachodniego obszaru Lubelszczyzny. Ostatni, graniczny etap wejdzie w życie 27 czerwca 2022 roku. Dotyczy on przede wszystkim województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Oczywiście pomiędzy MUX-3, a MUX-1, MUX-2 i MUX-4 zachodzą pewne różnice terytorialne, które warto sprawdzić na mapie, jeśli mieszkasz na skrajach któregoś z województw opisywanych powyżej.


Bardzo przydatnym narzędziem jest aplikacja EmiMaps. Pozwala na dokładne sprawdzenie zasięgu multipleksów w miejscu, w którym aktualnie się znajdujesz. Umożliwia także ustawienie anteny we właściwym kierunku, uwzględniając również przekrój terenu.


Dekodery DVB-T2

Tuner SKYMASTER STB M265

Tuner SKYMASTER STB M265

109,99
139,99
CANAL+ BOX 4K

CANAL+ BOX 4K

169,00
179,00
Tuner TESLA Duplex T2

Tuner TESLA Duplex T2

199,00
214,99


Jak przygotować się do zmian?


Różnice pomiędzy rozwiązaniem DVB-T, a DVBT-2 już wyjaśniliśmy. Teraz powinieneś sprawdzić, czy Twój sprzęt umożliwia odbiór sygnału w nowym systemie. Dotyczy to przede wszystkim użytkowników starszych telewizorów i dekoderów. Jeśli kupowałeś TV po 2017 roku, raczej nie powinieneś się obawiać. Wbudowany tuner powinien być kompatybilny z DVB-T2, choć warto to sprawdzić. Najlepiej będzie odczytać symbol urządzenia i wpisać go do wyszukiwarki, aby zapoznać się z dostępną w sieci specyfikacją techniczną. Jeśli Twój telewizor nie posiada tunera DVB-T2, masz dwa rozwiązania. Możesz oczywiście zmienić TV, co wiąże się ze sporym kosztem i nie każdy jest na taki wydatek przygotowany. 


Tańszym rozwiązaniem jest na pewno zakup zewnętrznego dekodera, który podłączysz do anteny i telewizora. Jeśli Twój obecny TV nie sprawia Ci problemów i jesteś z niego zadowolony, możesz poczekać z wymianą. Nie ma potrzeby zmiany okablowania oraz anteny. Dotychczas używane do odbioru sygnału DVB-T akcesoria wystarczą. Nie korzystasz jeszcze z darmowej telewizji naziemnej? Zdecydowanie warto. Zaoszczędzisz na abonamencie, a kosztuje on przecież kilkadziesiąt złotych miesięcznie. 


W związku ze stałym rozwojem tego rodzaju telewizji, warto zdecydować się na taki krok. Oferta programowa jest coraz większa, a jakość obrazu także ulega regularnej poprawie. Zachęcamy do lektury pozostałych poradników na temat DVB-T2, od kiedy pojawi się przełączenie oraz jak się do niego przygotować. Wszystko znajdziesz na naszej stronie.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert