Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Wi-Fi – co to jest?

 2023-07-28 

Internet to narzędzie, z którego korzysta praktycznie każdy, czy to dla rozrywki, czy w sprawach zawodowych. Wydarzenia z początku roku 2020 pokazały, jak ważny jest to element naszego życia i w zasadzie tylko dzięki niemu, wiele osób uchroniło się przed naprawdę poważnymi konsekwencjami lockdownu, nie tylko zdrowotnymi, ale i gospodarczymi. Niemałą rolę w tym, odegrała technologia Wifi. Umożliwiając dużej grupie ludzi korzystanie z dobrodziejstw Internetu wszędzie, gdzie tylko znajduje się jego zasięg.

Powszechnie bezprzewodowo

Co to jest wifi i dlaczego odgrywa obecnie jedną z kluczowych ról, w procesie komunikacji poprzez Internet? Wifi to według definicji, technologia umożliwiająca bezprzewodowy dostęp do Internetu. Pierwsze próby nawiązania takiej łączności pomiędzy urządzeniami, zostały podjęte pod koniec lat 80, ale dopiero w połowie lat 90, technologia ta zaczęła być rozwijana z większym impetem. Co ciekawe, pomysł ten pojawił się niezależnie pośród badaczy z Australii oraz Holandii. Sama nazwa wifi pojawiła się w 1999 roku, a jej rozwinięcie oznacza „Wireless Fidelity”, co tłumaczy się na bezprzewodowa wierność, dokładność (odtwarzania). Podobne sformułowanie stosuje się w przypadku skrótu hi-fi. 


Warto tutaj zaznaczyć, że samo słowo wifi jest znakiem towarowym, do Wi-Fi Alliance, co gwarantuje nam, że na urządzeniach oznaczonych tym skrótem, łączność bezprzewodowa będzie możliwa praktycznie z każdym innym urządzeniem elektronicznym, wyposażonym w odpowiedni moduł wifi. Technologia ta została zresztą stworzona, w celu umożliwienia bezprzewodowego łączenia się różnych urządzeń na odległość. Zasięg różni się, w zależności od produktu i może sięgać od kilku metrów, do nawet kilku kilometrów.


 Nie bez znaczenia jest także rodzaj wifi użytego, np. w naszym telefonie. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych rozwiązań technologicznych, tak i w przypadku wifi, wciąż jest ono rozwijane, ulepszane pod kątem wydajniejszego przesyłu danych pomiędzy dwoma lub więcej urządzeniami.


Wifi jest też fundamentem dla sieci WLAN, czyli komunikacji radiowej, na której opiera się sieci LAN. To dzięki nim, możemy cieszyć się dostępem do Internetu w miejscach publicznych, samolotach, czy restauracjach. Sieć wifi cieszy się największym uznaniem na uniwersytetach, gdzie jest szeroko wykorzystywana zarówno przez uczniów, jak i wykładowców.

Routery w naszej ofercie:

Gdzie znaleźć wifi?

Wifi jest aktualnie niemal wszędzie, przynajmniej na terenie aglomeracji miejskich. Sytuacja ta wygląda inaczej poza nimi, gdzie wifi co prawda jest obecne, ale nie na taką samą skalę. Najczęściej z wifi mamy do czynienia w naszym własnym domu. Wiele osób do odbierania Internetu od dostawcy, używa routera, który umożliwia również dostęp do sieci poprzez wifi. Łączność bezprzewodowa stała się zbawieniem głównie dla użytkowników telefonów komórkowych, którzy za transmisję danych zmuszeni są płacić, jeśli wykorzystają swój podstawowy pakiet. Połączenie się z siecią wifi, gwarantuje im darmowy dostęp do treści zawartych w Internecie.


Istnieje również możliwość, aby telefon komórkowy przekształcić w router, nadający sygnał wifi. Nie jest to skomplikowane, ale niestety pochłania zasoby naszej baterii w dosyć szybkim tempie. Osoba, która będzie chciała skorzystać z Internetu udostępnionego przez nasz telefon, musi oczywiście znać hasło do sieci, które możemy sami ustawić, bądź użyć generatora. Rozwiązanie to może przydać się w miejscach, gdzie występują problemy z dostępem do sieci i nie wszyscy będą mieli możliwość uzyskania dostępu do Internetu. Zasięg zależy od dostawcy usług, dlatego w tym samym miejscu, może on wyglądać różnie dla kilku osób korzystających z usług różnych operatorów.

Techniczna strona wifi

Wspomniani wyżej badacze z Holandii, stworzyli na początku lat 90 podwaliny pod standardy, na których opiera się całe dzisiejsze wifi. Zostało to określone ciągiem cyfr: 802.11. Pod tymi tajemniczymi znakami, kryje się bardzo ważna informacja, która może nam odpowiedzieć na pytanie, z jakiego standardu korzysta np. nasze urządzenie. Do standardu 802.11 dodawana jest zwykle jeszcze jedna z 3 liter: b, g oraz n. Każda z nich oznacza inną „generację” wifi:


  • 802.11b pozwala na przesyłanie danych pomiędzy dwoma urządzeniami z prędkością do 11 Mb/s o częstotliwości 2,4 GHz;
  • 802.11g pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 54 Mb/s o częstotliwości 2,4 GHz;
  • 802.11n pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 600 Mb/s.


Technologia 802.11b przechodzi powoli do przeszłości i mało gdzie da się już spotkać urządzenia, korzystające z tego rozwiązania. 802.11g jest najbardziej popularne w obecnych czasach i zapewne większość sprzętów z wifi, które posiadamy w naszym domu, korzysta właśnie z tego rozwiązania. 802.11n wygląda oczywiście najciekawiej, za sprawą naprawdę imponujących możliwości przesyłania danych. Niestety jest to jeszcze mało popularne rozwiązanie, pomimo że pierwszy raz pojawiło się już w 2009 roku. Zapewne za kilka lat stanie się standardem, podczas kiedy na horyzoncie pojawi się kolejna „generacja” wifi. Poza opisanymi przez nas trzema najbardziej popularnymi technologiami, istnieje jeszcze szereg innych, które wciąż są w fazie testowania i rozwijania, dlatego minie jeszcze trochę czasu, zanim pojawią się w naszych urządzeniach:


  • 802.11ac pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 7 GB/s o częstotliwości 5 GHz;
  • 802.11ax pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 10 GB/s o częstotliwości 5 GHz.


Na równi z sieciami wifi, rozwijane są także inne rozwiązania służące do bezprzewodowej łączności, jak chociażby LTE. Różni się jednak tym od wifi, że nie zapewnia darmowego dostępu do sieci internetowej. Z drugiej strony, przekroczenie obecnych limitów danych u operatorów, jest mało prawdopodobne, nawet przy intensywnym używaniu Internetu.


Największym problemem z wifi, jest jego dostępność. Pomimo wspomnianych wyżej miejsc, w których możemy z niego korzystać, sieć ta wciąż jest bardzo powoli rozwijana. Sytuacji nie poprawiają osoby, które wciąż nie są przekonane co do pełnego bezpieczeństwa sieci wifi. Istnieje bowiem możliwość, że np. do naszego domowego routera dostęp zyska osoba, która nie powinna, ale w praktyce zdarza się to najczęściej poprzez zaniedbania samego właściciela tego urządzenia. Wystarczy ustawić odpowiednio silne hasło i możemy nie martwić się tym, że komuś udało się je złamać.

Routery w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756