Zdaniem eksperta
Nowoczesnej baterii, także kuchennej nie da się już nazwać kranem. Obecnie za taki można uznać tylko ten zainstalowany w ogrodzie, podający jedynie zimną wodę. Współczesna armatura kuchenna potrafi znacznie więcej, a jej producenci stale ją unowocześniają. W ten sposób powstała bateria kuchenna z filtrem.
Działanie filtra do wody w baterii kuchennej
Zasada działania każdej baterii kuchennej z filtrem jest taka sama – pobrana z wodociągu woda poddana zostaje filtracji. Zakres filtracji zależny jest od tego, jakiego filtra użyjemy. Mogą one między innymi odżelaziać wodę, neutralizować zawarte w niej metale ciężkie jak ołów, miedź czy cynk, usuwać resztki środków ochrony roślin czy też poprawiać jej smak, pozbawiając ją chloru. Niektóre filtry działają nawet na zasadzie odwróconej osmozy, usuwając z wody dosłownie wszystko i ponownie ją mineralizują.
Oczywiście sama bateria nie ma jeszcze właściwości uzdatniających podawanej wody – musi ona bowiem współpracować z konkretnym filtrem. A jaki filtr do baterii kuchennej jest najlepszy? To zależy od regionu kraju, w którym ma być zamontowany – na przykład duża zawartość żelaza w wodzie sprawia, że jest ona nie tylko twardsza, ale również potrafi mieć inny smak. Dzieje się tak mimo, iż woda w kranach staje się coraz lepsza. Wiele osób, zwłaszcza starszego pokolenia gotuje wodę przed jej użyciem, by mieć pewność, że pijąc ją do organizmu nie dostaną się żadne bakterie. Często alternatywą dla przegotowywania wody staje się dzbanek z filtrem, którego zadaniem jest odsączenie czystej wody i zatrzymanie przez filtr możliwych zanieczyszczeń. W związku z tym, jeśli planujesz wymianę swojej obecnej baterii bądź zakup nowej – bateria kuchenna z filtrem będzie najlepszym zakupem.
Nowoczesna bateria kuchenna z filtrem
Nowoczesne urządzenia tego typu są coraz lepsze i rzadko widuje się ludzi stojących w kolejce przy ujęciu wody oligoceńskiej. Warto zatem dobrać filtr odpowiedni do panujących na danym terenie warunków. Jeszcze do niedawna niektóre filtry wymagały osobnego otworu w zlewie lub blacie. Nowoczesne baterie natomiast w większości przypadków spokojnie zamontujesz sam bez konieczności interwencji specjalisty. Każda bateria ma dołączoną czytelną instrukcję montażu, jednak przy bardziej zaawansowanych modelach warto zasięgnąć porady eksperta. Obecnie na rynku możemy wyróżnić kilka rodzajów montowania baterii z filtrem do wody:
Warto wiedzieć, że niektóre baterie od razu są zaopatrywane w konkretny zestaw filtrujący. Zaliczają się do nich między innymi baterie zlewozmywakowe z wbudowanym filtrem. Są one idealnym rozwiązaniem do mieszkań w bloku oraz dla tych, którzy lubią urządzenia typu 2 w 1. W ofercie naszego sklepu znajdziesz też baterie, które nie tylko filtrują wodę, ale również dostarczają wrzątek lub wodę gazowaną bezpośrednio z baterii zlewozmywakowej. Niektóre filtry mogą wzbogacać wodę o niezbędne dla zdrowia minerały i zabezpieczać ją przed rozwojem bakterii.
Ciekawą propozycją są modele wyposażone w diodę LED, która umieszczona jest na wbudowanym wskaźniku czasu i ilości przefiltrowanej wody. Informuje ona użytkownika o konieczności wymiany filtra. W zależności od producenta filtry należy wymieniać między 3 a 6 miesięcy, natomiast wszystko zależy od ilości zużytej wody.
Budowa baterii kuchennej z filtrem
Bateria kuchenna z filtrem w zasadzie nie różni się niczym od tradycyjnych urządzeń, do których nie dołącza się filtra albo nie są w niego wyposażone. Najczęściej są to baterie stojące zwane też sztorcowymi, których obecnie na rynku jest najwięcej. Baterie ścienne zyskały mniejszą popularność, gdyż w mieszkaniu w bloku ich montaż może być nieco problematyczny. Niemal wszystkie baterie kuchenne wyposażone są w głowice ceramiczne. W większości przypadków są jednootworowe, czyli wychodzą z jednego otworu w zlewozmywaku lub blatu kuchennego i mają jedną bądź dwie dźwignie. W bardziej rozbudowanych modelach spotkać można również tak zwaną wylewkę. To ostatnie rozwiązanie jest wygodne w przypadku, gdy zlewozmywak jest głęboki albo dwu-, a nawet trzykomorowy. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia dotarcie do każdego jego kącika.
Design to także istotna kwestia, bo chyba każdy chce dobrać baterię do zlewu tak, żeby do niego pasowała kolorem, a może nawet stylem. W sklepach Media Expert można kupić baterie z podłączeniem filtra w kolorze srebrnym, stalowym, granitowym, czarnym, a nawet złotym. Dostępne są także modele wykonane w stylu retro, jeśli ktoś preferuje taką właśnie kuchnię. Niemal wszystkie wylewki obracane są o 360 stopni. Warto zaznaczyć, że baterie kuchenne mogą być jedno lub dwudźwigniowe. Jeżeli taka bateria jest wyposażona w filtr i mieszacz, czyli jest baterią jednodźwigniowa to wówczas do zmiany strumienia wody służy jedynie przycisk, zaś dźwignia podaje wodę wodociągową – gorącą, zimną albo zmieszaną. W przeciwnym razie pokrętłem lub dźwignią podaje się wodę oczyszczoną, zaś druga dźwignia służy do obsługi wody wodociągowej.
Warto wspomnieć, że tak zwane baterie trójdrożne uruchamiają osobny dopływ wody, często osobnym kranem, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że woda wodociągowa zmiesza się z filtrowaną. Baterie trójdrożne są natomiast zdecydowanie droższe od pozostałych.
Zobacz także: Montaż baterii kuchennej - jak go wykonać?
Budowa baterii kuchennej z filtrem
Wybór baterii z filtrem do kuchni trzeba zacząć od dowiedzenia się, jaka woda jest na danym terenie. Tylko wtedy będzie można dobrać właściwy filtr. Jeżeli wiemy o wodzie w naszej okolicy wystarczająco, warto przemyśleć, czemu ma służyć ten filtr – czy zależy Ci zmiękczeniu wody, a może jedynie tylko na poprawie jej smaku? Jak wiadomo smak wody ma także wpływ na przyrządzane z jej udziałem potrawy, o zdrowiu nie ma co wspominać. Jest także wiele innych aspektów związanych z wyborem baterii.
Warto wziąć pod uwagę, gdzie znajduje się kuchnia – czy w domku jednorodzinnym czy w bloku – od tego też zależy rodzaj filtra. Teraz trzeba pochylić się nad marką oraz tym, z czego bateria jest wykonana. Oczywiste jest, że im solidniejsza jest konstrukcja, tym bateria posłuży dłużej. Niezwykle istotne jest także odpowiednie zachowanie higieny oraz używanie do czyszczenia zalecanych preparatów.
Konieczna jest także wymiana filtra w określonym przez producenta czasie. Cena, nawet wyższa niż planujesz przeznaczyć na baterię szybko się zwróci, bo nie będziesz już musieć kupować wody butelkowanej.