Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak działa bateria kuchenna z filtrem do wody?

 2023-04-27 

Nowoczesnej baterii, także kuchennej nie da się już nazwać kranem. Obecnie za taki można uznać tylko ten zainstalowany w ogrodzie, podający jedynie zimną wodę. Współczesna armatura kuchenna potrafi znacznie więcej, a jej producenci stale ją unowocześniają. W ten sposób powstała bateria kuchenna z filtrem.

Działanie filtra do wody w baterii kuchennej

Zasada działania każdej baterii kuchennej z filtrem jest taka sama – pobrana z wodociągu woda poddana zostaje filtracji. Zakres filtracji zależny jest od tego, jakiego filtra użyjemy. Mogą one między innymi odżelaziać wodę, neutralizować zawarte w niej metale ciężkie jak ołów, miedź czy cynk, usuwać resztki środków ochrony roślin czy też poprawiać jej smak, pozbawiając ją chloru. Niektóre filtry działają nawet na zasadzie odwróconej osmozy, usuwając z wody dosłownie wszystko i ponownie ją mineralizują.


Oczywiście sama bateria nie ma jeszcze właściwości uzdatniających podawanej wody – musi ona bowiem współpracować z konkretnym filtrem. A jaki filtr do baterii kuchennej jest najlepszy? To zależy od regionu kraju, w którym ma być zamontowany – na przykład duża zawartość żelaza w wodzie sprawia, że jest ona nie tylko twardsza, ale również potrafi mieć inny smak. Dzieje się tak mimo, iż woda w kranach staje się coraz lepsza. Wiele osób, zwłaszcza starszego pokolenia gotuje wodę przed jej użyciem, by mieć pewność, że pijąc ją do organizmu nie dostaną się żadne bakterie. Często alternatywą dla przegotowywania wody staje się dzbanek z filtrem, którego zadaniem jest odsączenie czystej wody i zatrzymanie przez filtr możliwych zanieczyszczeń. W związku z tym, jeśli planujesz wymianę swojej obecnej baterii bądź zakup nowej – bateria kuchenna z filtrem będzie najlepszym zakupem.

Baterie do filtrów wody w naszej ofercie:

Bateria BLANCO Fontas II 523128 Chrom
1 253 17
Cena z kodem
1 359,99 złCena przed kodem
1 203,00 złNajniższa cena z 30 dni przed obniżką
Bateria BLANCO Fontas II 523131 Alumetalik/chrom
1 343 93
Cena z kodem
1 519,00 złCena przed kodem
1 249,00 złNajniższa cena z 30 dni przed obniżką

Nowoczesna bateria kuchenna z filtrem

Nowoczesne urządzenia tego typu są coraz lepsze i rzadko widuje się ludzi stojących w kolejce przy ujęciu wody oligoceńskiej. Warto zatem dobrać filtr odpowiedni do panujących na danym terenie warunków. Jeszcze do niedawna niektóre filtry wymagały osobnego otworu w zlewie lub blacie. Nowoczesne baterie natomiast w większości przypadków spokojnie zamontujesz sam bez konieczności interwencji specjalisty. Każda bateria ma dołączoną czytelną instrukcję montażu, jednak przy bardziej zaawansowanych modelach warto zasięgnąć porady eksperta. Obecnie na rynku możemy wyróżnić kilka rodzajów montowania baterii z filtrem do wody: 

  • bezpośrednio do baterii kuchennych, są to tak zwane filtry wolnostojące, które często stawia się bezpośrednio za baterią;
  • pod zlewozmywakiem kuchennym w szafce – bateria ta połączona jest z filtrem specjalnym przewodem dołączonym do zestawu. Zaletą tego rodzaju baterii jest zapewnienie stałego dopływu filtrowanej wody – oczyszczenie następuje od razu w momencie uruchomienia kranu. Filtry do wody tego typu podłącza się do rury doprowadzającej zimną wodę. Takie rozwiązanie sprawia, że filtr nie zajmuje dużo miejsca i jest praktycznie niewidoczny. Wyróżnić możemy dwa rodzaje: klasyczne filtry podzlewozmywakowe, które nie są wyposażone w kran, co sprawia, że zimna woda poddawana jest filtracji i wypływa dotychczasowym kranem. Wadą tych filtrów jest konieczność oczyszczania większej ilości wody, co przekłada się na większe zużycie filtra. Drugim rodzajem są filtry podzlewowe z baterią trójdrożną, która wyposażona jest w dwie różne dźwignie – najczęściej ta z lewej strony odpowiada za przepływ zimnej wody filtrowanej, ta z prawej strony za ciepłą i zimną wodę niefiltrowaną. Zaletą tego filtra jest możliwość montażu zarówno w pionie, jak i w poziomie. 
  • na rurze doprowadzającej zimną wodę filtry mocowane są zazwyczaj w domkach jednorodzinnych albo małych blokach.

 

Warto wiedzieć, że niektóre baterie od razu są zaopatrywane w konkretny zestaw filtrujący. Zaliczają się do nich między innymi baterie zlewozmywakowe z wbudowanym filtrem. Są one idealnym rozwiązaniem do mieszkań w bloku oraz dla tych, którzy lubią urządzenia typu 2 w 1. W ofercie naszego sklepu znajdziesz też baterie, które nie tylko filtrują wodę, ale również dostarczają wrzątek lub wodę gazowaną bezpośrednio z baterii zlewozmywakowej. Niektóre filtry mogą wzbogacać wodę o niezbędne dla zdrowia minerały i zabezpieczać ją przed rozwojem bakterii.


Ciekawą propozycją są modele wyposażone w diodę LED, która umieszczona jest na wbudowanym wskaźniku czasu i ilości przefiltrowanej wody. Informuje ona użytkownika o konieczności wymiany filtra. W zależności od producenta filtry należy wymieniać między 3 a 6 miesięcy, natomiast wszystko zależy od ilości zużytej wody.

Budowa baterii kuchennej z filtrem

Bateria kuchenna z filtrem w zasadzie nie różni się niczym od tradycyjnych urządzeń, do których nie dołącza się filtra albo nie są w niego wyposażone. Najczęściej są to baterie stojące zwane też sztorcowymi, których obecnie na rynku jest najwięcej. Baterie ścienne zyskały mniejszą popularność, gdyż w mieszkaniu w bloku ich montaż może być nieco problematyczny. Niemal wszystkie baterie kuchenne wyposażone są w głowice ceramiczne. W większości przypadków są jednootworowe, czyli wychodzą z jednego otworu w zlewozmywaku lub blatu kuchennego i mają jedną bądź dwie dźwignie. W bardziej rozbudowanych modelach spotkać można również tak zwaną wylewkę. To ostatnie rozwiązanie jest wygodne w przypadku, gdy zlewozmywak jest głęboki albo dwu-, a nawet trzykomorowy. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia dotarcie do każdego jego kącika.


Design to także istotna kwestia, bo chyba każdy chce dobrać baterię do zlewu tak, żeby do niego pasowała kolorem, a może nawet stylem. W sklepach Media Expert można kupić baterie z podłączeniem filtra w kolorze srebrnym, stalowym, granitowym, czarnym, a nawet złotym. Dostępne są także modele wykonane w stylu retro, jeśli ktoś preferuje taką właśnie kuchnię. Niemal wszystkie wylewki obracane są o 360 stopni. Warto zaznaczyć, że baterie kuchenne mogą być jedno lub dwudźwigniowe. Jeżeli taka bateria jest wyposażona w filtr i mieszacz, czyli jest baterią jednodźwigniowa to wówczas do zmiany strumienia wody służy jedynie przycisk, zaś dźwignia podaje wodę wodociągową – gorącą, zimną albo zmieszaną. W przeciwnym razie pokrętłem lub dźwignią podaje się wodę oczyszczoną, zaś druga dźwignia służy do obsługi wody wodociągowej.


Warto wspomnieć, że tak zwane baterie trójdrożne uruchamiają osobny dopływ wody, często osobnym kranem, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że woda wodociągowa zmiesza się z filtrowaną. Baterie trójdrożne są natomiast zdecydowanie droższe od pozostałych.

Budowa baterii kuchennej z filtrem

Wybór baterii z filtrem do kuchni trzeba zacząć od dowiedzenia się, jaka woda jest na danym terenie. Tylko wtedy będzie można dobrać właściwy filtr. Jeżeli wiemy o wodzie w naszej okolicy wystarczająco, warto przemyśleć, czemu ma służyć ten filtr – czy zależy Ci zmiękczeniu wody, a może jedynie tylko na poprawie jej smaku? Jak wiadomo smak wody ma także wpływ na przyrządzane z jej udziałem potrawy, o zdrowiu nie ma co wspominać. Jest także wiele innych aspektów związanych z wyborem baterii.


Warto wziąć pod uwagę, gdzie znajduje się kuchnia – czy w domku jednorodzinnym czy w bloku – od tego też zależy rodzaj filtra. Teraz trzeba pochylić się nad marką oraz tym, z czego bateria jest wykonana. Oczywiste jest, że im solidniejsza jest konstrukcja, tym bateria posłuży dłużej. Niezwykle istotne jest także odpowiednie zachowanie higieny oraz używanie do czyszczenia zalecanych preparatów.


Konieczna jest także wymiana filtra w określonym przez producenta czasie. Cena, nawet wyższa niż planujesz przeznaczyć na baterię szybko się zwróci, bo nie będziesz już musieć kupować wody butelkowanej.

Baterie kuchenne w naszej ofercie:

Bateria TEKA ARK 938 Fashion Biały
539 00
Cena z kodem
649,99 złCena przed kodem
539,00 złNajniższa cena z 30 dni przed obniżką
Bateria TEKA ARK 938 Czarny
584 10
Cena z kodem
699,00 złCena przed kodem
557,38 złNajniższa cena z 30 dni przed obniżką
Bateria TEKA ARK 938 TG Carbon
629 00
Cena z kodem
729,00 złCena przed kodem
579,00 złNajniższa cena z 30 dni przed obniżką
Bateria TEKA ARK 938 TG Onyx
629 00
Cena z kodem
699,00 złCena przed kodem
564,91 złNajniższa cena z 30 dni przed obniżką
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756