Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak założyć uniwersalny filtr węglowy do okapu?

 2023-08-09 

W zależności od naszych potrzeb, a także możliwości naszej kuchni i dodatkowych instalacji, używamy okapu kuchennego jako wyciągu lub pochłaniacza. Wszystko zależy od tego, z jaką częstotliwością gotujemy, czy możemy podłączyć go do kanału wentylacyjnego oraz na jaki model się zdecydujemy. Niezależnie od wyżej wymienionych czynników, aby okap pracował prawidłowo, powinien być wyposażony w filtr. Najczęściej stosowane są filtry węglowe. Ich funkcjonalność będzie zależała od jakości, ale również pielęgnacji i częstotliwości wymiany. Jak założyć uniwersalny filtr węglowy do okapu – podpowiadamy w naszym poradniku.

Tryb pochłaniacza lub wyciągu

Okapy kuchenne mogą pracować w trybie pochłaniacza lub wyciągu. W niektórych budynkach nie ma możliwości podłączenia urządzenia do kanału wentylacyjnego, a nawet bywa to zabronione. To dlatego, że mieszkania wyposażone są w tak zwaną wentylację zbiorczą. W praktyce, powietrze usuwane z jednego mieszkania przemieszcza się do pozostałych, zlokalizowanych na innych kondygnacjach. W tym przypadku jedyną możliwością będzie instalacja okapu w trypie pochłaniacza, czyli montaż w tak zwanym obiegu zamkniętym. Wtedy za oczyszczanie powietrza odpowiada filtr węglowy do okapu. Jak montować to akcesorium, aby działało sprawnie, opowiemy w dalszej części poradnika.

Wybór i montaż okapu

Wybór odpowiedniego urządzenia powinien zostać poprzedzony określeniem możliwości montażu. Jeśli budujemy dom lub wykonujemy generalny remont, możemy wszystko dokładnie zaplanować. Jeśli jednak wymieniamy tylko sprzęt kuchenny lub sam okap, musimy wziąć pod uwagę szereg kryteriów. Jednym z nich będzie zabudowa kuchenna, jeśli taką mamy. Wtedy nasz okap powinien być do niej dopasowany gabarytowo. W przeciwnym razie, koszty mogą okazać się wyższe, bo na przykład będziemy musieli przebudować górny ciąg szafek, albo zamówić inną, pod wymiar urządzenia. Zakładając, że dokonaliśmy wyboru zgodnie z naszymi potrzebami i możliwościami, przystępujemy do montażu. Instrukcja, jak zamontować okap z filtrem węglowym, powinna być dołączona przez producenta do sprzętu.

Zasada działania filtra węglowego

Filtr węglowy pochłania i neutralizuje nieprzyjemne zapachy powstałe podczas smażenia i gotowania potraw. Za neutralizację zapachów, odpowiada tu aktywny węgiel w formie małych kulek. Węgiel znany z właściwości absorpcyjnych, wchłania wszelkie zapachy i zatrzymuje je w środku. Dodatkowo pochłania również wilgoć. Warto zaznaczyć, że podczas wychwytywania pary wodnej z powietrza, filtr do okapu sam również nabiera wilgoci. Dlatego po skończeniu gotowania, warto jeszcze przez jakiś czas pozostawić okap w trybie działania. Wtedy filtr wysycha.

Okapy w naszej ofercie:

Zużycie filtra

Kuleczki aktywnego węgla mają ograniczone możliwości wchłaniania. Nawet, jeśli stosujemy zasadę krótkotrwałej pracy okapu po skończonym gotowaniu, to i tak po pewnym czasie filtr nasyca się i traci zdolności pochłaniania. Dlatego należy go okresowo wymieniać. Informacja o tym, jak założyć uniwersalny filtr węglowy do okapu, powinna znajdować się w instrukcji obsługi. Ten sam dokument zawierać będzie zakładkę o tym, jak często wymieniać filtr węglowy w okapie. Producenci zwracają uwagę, że filtr węglowy wymaga okresowej wymiany do sprawnego działania. Okresy między wymianami mogą się wahać od 3 miesięcy do nawet 3 lat. Takie rozpiętości czasowe, wynikają z szeregu uwarunkowań, z których warto wymienić trzy podstawowe: jakość filtra, częstotliwość gotowania oraz dobór odpowiedniego okapu.

Montaż i wymiana filtra

Najłatwiej będzie skupić się na konkretnym przykładzie, dlatego opowiemy, jak założyć filtr węglowy do okapu podszafkowego. Wymiana filtra nie jest skomplikowaną czynnością i w różnych modelach sprzętu, będzie przebiegała podobnie. Warto zaznaczyć, że okap kuchenny będzie również działał bez filtra lub wtedy, gdy filtr straci swoje właściwości, ale musimy się liczyć z tym, że nie będzie spełniał swoich zadań. Powietrze nie będzie oczyszczane, ani filtrowane a jedynie rozdmuchiwane po kuchni i innych pomieszczeniach w naszym mieszkaniu. Wyjaśnimy zatem, jak założyć uniwersalny filtr węglowy do okapu, aby w pełni oczyszczał powietrze z wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Po pierwsze umieszczamy go po filtrze metalowym lub aluminiowym, w zależności od modelu okapu. Kolejną ważną kwestią jest kształt. Jeśli jest prostokątny i ma rozmiar analogiczny do filtra metalowego, montujemy go bezpośrednio na nim. Grubość materiału węglowego powinna wynosić między 1 a 1,5 cm. Okrągłe filtry węglowe montujemy poprzez nakręcenie ich na wylot silnika okapu z obu stron.


Regularna wymiana filtra to nie tylko czyste powietrze, ale również lepsza praca okapu. Urządzenie działa ciszej i dłużej zachowuje żywotność. Dodatkowo łatwiej je wyczyścić. Sprawność w dużej mierze zależeć będzie od jakości filtra. Producenci prześcigają się w coraz nowszych pomysłach, stosując innowacyjne technologie. Ostatnią nowością jest pochłanianie przez filtr metali ciężkich oraz alergenów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756