Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaką kuchnię do zabudowy kupić?

 2023-10-02 

Wybór mebli kuchennych to kluczowy moment przy wykańczaniu tego pomieszczenia. Przy decyzji o zakupie poszczególnych modeli należy kierować się zarówno ich funkcjonalnością, jak i estetyką. Bardzo istotnym meblem kuchennym, a zarazem przedmiotem wysoce użytkowym i praktycznym jest kuchnia do zabudowy. Jaką wybrać i o czym pamiętać przy zakupie tego elementu?

Jaką kuchnię do zabudowy wybrać?

Najczęściej wybór dotyczy jednego z dwóch rodzajów płyt kuchennych – gazowej i ceramicznej. Warto dodać, że dostępne bywają również klasyczne płyty elektryczne, są one jednak obecnie stosowane dość rzadko. Element ten występuje pod postacią płytek grzewczych z palnikami elektrycznymi, najczęściej to po prostu pokryte odpowiednią warstwą żeliwa grzałki o spiralnym kształcie. Najbardziej tradycyjna i klasyczna jest kuchenka gazowa wyposażona w dobrze znane palniki gazowe. Modele tego rodzaju zazwyczaj dostępne są w przystępnych cenach i cechują się dużą prostotą obsługi. Za pomocą kurka można łatwo i szybko regulować siłę grzania. Należy też zauważyć, że obecne modele płyt gazowych są o wiele bezpieczniejsze i bardziej atrakcyjne wizualnie niż te, które stosowano dawniej. Decydując się na taki model warto sprawdzić, czy posiada on zabezpieczenia odcinające dopływ gazu w przypadku zgaśnięcia płomienia. Najczęściej spotykane są płyty z czterema palnikami, w tym jednym dużym i jednym małym.

Alternatywą są ceramiczne kuchnie elektryczne. To bardzo nowoczesne i komfortowe urządzenia, które gwarantują wysoką wygodę użytkowania przed długi czas. Trwały i odporny materiał ceramiczny można łatwo wyczyścić dzięki jego płaskiej powierzchni, to także zapewnia równomierne przyleganie naczynia oraz zrównoważone grzanie. Na płycie ceramicznej specjalnie wyodrębniono pola grzewcze, a temperatura wkoło nich zupełnie nie wzrasta, co zapobiega poparzeniom. Dużą zaletą tego rodzaju kuchni do zabudowy jest też łatwość obsługi. Ponadto mogą one posiadać m.in. wyprofilowane panele dotykowe, zabezpieczenia przeciw dzieciom, timery czy nawet specjalne czujniki gotowania lub smażenia.

Meble kuchenne – o czym jeszcze pamiętać wybierając płytę kuchenną?

Płyty kuchenne dostępne są najczęściej w zestawie z piekarnikiem, dlatego warto mieć na uwadze także jego parametry. Co ciekawe dostępne są modele, w których np. płyta jest gazowa, a piekarnik elektryczny. Nie można pominąć również rozmiarów całego elementu, jak i samej płyty grzewczej. W tym drugim przypadku zwykle nie ma większego problemu, o ile chodzi o standardową płytę wyposażoną w cztery palniki, zazwyczaj posiadają one bowiem uniwersalne wymiary dopasowane do większości mebli kuchennych. Mniejsze produkty sprawdzają się w kuchniach uboższych w przestrzeń lub przy niestandardowym umeblowaniu wnętrza. Warto mieć też na uwadze design kuchni do zabudowy, w tym jej kolory oraz powierzchnię wykończenia. Wpływają one nie tylko na wystrój pomieszczenia, ale także łatwość czyszczenia.

Przykładem kuchni gazowej  cieszącej się świetnymi recenzjami użytkowników jest kuchnia z płytą gazową AMICA GHGF 75212 AA. Model ten posiada m.in. funkcję szybkiego nagrzewania, łatwo czyszczącą emalię Easy Clean, żeliwne ruszty oraz klasę energetyczną A. Oprócz tego cechuje się niezawodnym działaniem oraz jest bardzo prosta i bezpieczna w obsłudze.

Wybór kuchni do zabudowy jest bardzo istotny, gdyż właśnie to urządzenie pozwala na przygotowanie większości posiłków. Dlatego też warto przywiązać szczególną uwagę do wyboru tego elementu, aby zapewnić sobie komfortowe i wygodne warunki we własnej kuchni. Tym bardziej, jeśli zazwyczaj posiłki jadasz w domu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756