Poradniki Eksperta

Ranking kuchenek gazowych [TOP10]

 2023-04-11 

Kuchenki gazowe, to bardzo szeroka grupa asortymentowa. Ich rozmaite typy, konstrukcje oraz rodzaje sprawiają, że podczas wyboru stajemy przed nie lada wyzwaniem. Producenci wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów w zakresie urządzeń do gotowania, smażenia i pieczenia zasilanych gazem, oferują urządzenia zarówno mobilne i lekkie, a do tego zajmujące niewiele przestrzeni, jak i wielozadaniowe sprzęty, takie jak kuchnie wolnostojące, wyposażone dodatkowo w funkcjonalny piekarnik. Opracowany przez nas ranking kuchenek gazowych i wyszczególnione funkcje, w które mogą być wyposażone te urządzenia, aby korzystanie z nich było jeszcze bardziej komfortowe, z pewnością będzie pomocny w wyborze odpowiedniego dla domowników sprzętu.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.0 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

8.5 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Rodzaje kuchni wolnostojących

Kuchnie gazowe wolnostojące występują w dwóch podstawowych szerokościach, które w zależności od modelu i oferowanych funkcji, wynoszą 50 lub 60 cm. To najbardziej standardowe modele, które cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. Tego typu kuchnie gazowe wyposażone są w cztery palniki gazowe różniące się wielkością oraz mocą. Standardowym elementem funkcjonalnym kuchni jest piekarnik oraz, w zależności od modelu, szuflada grzewcza. Piekarniki w tych sprzętach mogą być zasilane gazem, tak samo jak płyta, a także energią elektryczną. Rodzaj zasilania będzie również determinował sposób podłączenia urządzenia. Warto wiedzieć, że nawet kuchnie gazowe z gazowym piekarnikiem, do prawidłowego działania mogą wymagać podłączenia do prądu. To z uwagi na dodatkowe funkcje, takie jak np. oświetlenie piekarnika, zintegrowane zapalarki w pokrętłach, czy elektroniczny wyświetlacz.

Dla kogo kuchenka gazowa nastawna?

Ranking kuchenek gazowych zawiera również bardzo szeroką grupę asortymentową, jaką są tak zwane kuchenki nastawne. To bardzo praktyczne urządzenia, które odpowiednio dobrane, będą stanowiły doskonały sprzęt do gotowania i smażenia w szczególnych okolicznościach. Jedną z pierwszych zalet, jakie należy wymienić w tego typu urządzeniach, jest ich mobilność. Kuchenki nastawne to wyłącznie sama płyta grzewcza, bez dodatkowego piekarnika. Mniejsze modele są bardzo dobrym rozwiązaniem do niewielkich kuchni, aneksów kuchennych i domków letniskowych. Szczególnie ostatnia z wymienionych lokalizacji cieszy się największą popularnością, jeśli chodzi o wybór modeli nastawnych. Do prawidłowej pracy nie wymagają podłączenia do energii elektrycznej, która w tego typu miejscach nie zawsze jest dostępna. Urządzenia te wystarczy podłączyć do butli gazowej.

Rodzaje kuchenek gazowych nastawnych

Kuchenki gazowe nastawne bez dodatkowego piekarnika, występują w czterech najpopularniejszych typach. Ich rodzaje i nazewnictwo są ściśle powiązane z liczbą palników. Zatem kuchenki z jednym palnikiem będą nosiły nazwę jednopalnikowych, a te z czterema palnikami, analogicznie czteropalnikowe. Im więcej palników oferuje tego typu kuchenka, tym będzie się odznaczała większymi gabarytami. Wielkość kuchenki nastawnej należy dobrać do możliwości przestrzennym, ale też potrzeb użytkowników. Mobilne modele nastawne można łatwo transportować, zatem sprawdzą się również podczas campingu czy pobytu na działce, na której nie występuje podłączenie do energii elektrycznej. Sprzęty trzy- i czteropalnikowe, są nierzadko wykorzystywane w mniejszych kuchniach, jako podstawowy sprzęt do gotowania, czy smażenia.

Kuchnie gazowe do zadań specjalnych

Ranking kuchenek gazowych zawiera również modele, które klasyfikowane są jako urządzenia wielkogabarytowe. Nierzadko określane są również mianem sprzętów do zadań specjalnych. Kuchnie te najczęściej występują w szerokości wynoszącej co najmniej 90 cm. Największe modele osiągają w tym parametrze nawet 130 cm. Większa szerokość oznacza większą powierzchnię do gotowania i smażenia oraz pieczenia. Urządzenia te wyposażone są co najmniej w 5 palników, różniących się wielkością i mocą. Nierzadko pośrodku płyty umiejscowiony jest duży palnik typu wok. To bardzo wygodnie rozwiązanie w wypadku przyrządzania dań w tego typu naczyniach.


Kuchnie wielkogabarytowe, w zależności od modelu i przeznaczenia, mogą być również wyposażone w 6 lub więcej palników. Podobnie jak wolnostojące kuchenki o standardowej szerokości, mogą być wyposażone w nowoczesne technologie poprawiające komfort obsługi, wspomagające proces pieczenia czy rozmaite blokady, dbające o bezpieczeństwo domowników.

Rodzaje zasilania w piekarnikach

Ranking kuchenek gazowych zawiera modele wyposażone zarówno w piekarnik zasilany gazem, jak i gazowo-elektryczny. Wybór piekarnika z określonym źródłem zasilania, powinien zostać poprzedzony określeniem potrzeb użytkowników. Wielu z nich wybiera piekarnik gazowy z uwagi na niższe koszty eksploatacji. Warto mieć na uwadze, że piekarniki zasilane elektrycznie, wyposażone są w wiele nowoczesnych funkcji, a do tego możliwość regulacji temperatury. Dodatkowo, liczba punktów grzania jest o wiele bardziej wszechstronna. Sterowanie piekarnikiem gazowym odbywa się przy pomocy ergonomicznego pokrętła, które jednocześnie reguluje wielkość płomienia. Urządzenia elektryczne z kolei, mogą być wyposażone w pokrętła, przyciski bezpośredniego wyboru, a nawet rozbudowane panele dotykowe, na których użytkownik programuje wszelkie parametry pieczenia.

Zabezpieczenia i blokady w urządzeniu

Ranking kuchenek gazowych zawiera wyłącznie modele, które spełniają restrykcyjne normy i standardy w zakresie wyposażenia sprzętu gospodarstwa domowego w zasilanie gazowe. Producenci oferują w tych sprzętach zabezpieczenie przeciwpyłowe gazu. Zabezpieczenie to, czyli tzw. termopara, pozwala bezpiecznie użytkować kuchenkę w zamkniętych pomieszczeniach. Wbudowany czujnik wykrywa przypadkowe zgaśnięcie płomienia i automatycznie odcina dopływ gazu. W praktyce, po zapaleniu płomienia na wybranym palniku gazowym, czujnik umieszczony tuż przy nim ogrzewa się. W wypadku zgaszenia płomienia, czujnik przestaje być ogrzewany, co powoduje automatyczne i niemal natychmiastowe odcięcie dopływu gazu do palnika. Zatem dopływ gazu zostaje odcięty w momencie, gdy na skutek zalania lub przeciągu zgaśnie płomień, a pokrętło od palnika wciąż jest odkręcone. Zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu w kuchenkach gazowych zastosowane jest w każdym palniku płyty, jak również w piekarniku, jeśli ten jest zasilany gazem.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756