Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Wymiana dysz w kuchence gazowej

 2023-08-11 

Kuchenka gazowa jest bardzo praktycznym urządzeniem. Możemy z niej korzystać nie tylko w domu, jak z kuchni wolnostojącej, ale również na działce czy w podróży. Każde takie urządzenie jest wyposażone w palniki, w których umiejscowione są dysze. To nimi jest dostarczany gaz do palnika. Dysze różnią się w zależności od podłączenia gazu i wielkości palnika. Inne będą zastosowane w kuchence zasilanej z butli gazowej, a inne ze stałego przyłącza. Jeśli do tej pory korzystaliśmy ze stałego przyłącza, a teraz chcemy ten sprzęt wykorzystać na działce i zasilać go z butli, możemy po prostu wymienić w niej dysze. Wymiana dysz w kuchence gazowej nie jest trudna. Jak to zrobić bezpiecznie? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Konieczność wymiany dysz

Dysze w kuchence gazowej wymieniamy z dwóch powodów. Jednym jest zmiana dostarczania gazu. Inne dysze powinny być zastosowane, gdy do zasilania palników używamy gazu z butli propan – butan, a inne, gdy nasza kuchenka podłączona jest to stałego łącza. Stałe podłączenie gazu to takie, które mamy w domu lub w mieszkaniu i pochodzi na przykład z miejskiej sieci gazowej. Kuchenek zasilanych gazem z butli używamy zazwyczaj wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do stałego podłączenia. Konieczność wymiany dysz następuje również wtedy, gdy z jakiegoś powodu palnik i płomień wzbudzają naszą wątpliwość. Na przykład wtedy, kiedy płomienie nie wydobywają się spod palnika równomiernie, zbyt słabo, a czasem w ogóle. Takie użytkowanie sprzętu jest bardzo niebezpiecznie i należy to naprawić. Wtedy wymiana dyszy w kuchence powinna nastąpić bez zbędnej zwłoki, a jeśli nie mamy czasu lub narzędzi, urządzenie nie powinno być użytkowane do czasu naprawy.

Przygotowanie do wymiany dysz

Zanim zabierzemy się za rozkręcanie kuchenki, zadbajmy o nasze bezpieczeństwo i wszystkie niezbędne akcesoria. Po pierwsze zapoznajmy się z instrukcją obsługi. Producent zawiera w niej wszelkie informacje dotyczące obchodzenia się ze sprzętem. Odnajdziemy tam rozdział dotyczący bezpieczeństwa oraz instrukcję, jak użytkować i obsługiwać urządzenie w przypadku konieczności wymiany dysz. Jeśli na którymkolwiek etapie uznamy, że nie podołamy temu zadaniu, można zwrócić się o pomoc do fachowca. Do wymiany przydatne będą akcesoria, które z pewnością znajdują się w większości gospodarstw domowych, takie jak śrubokręt lub klucz nasadowy oraz popularne kombinerki.

Kuchnie gazowe w naszej ofercie:

Wymiana dysz krok po kroku

Niezależnie, czy robimy pranie, pieczemy ciasto czy wymieniamy koło w samochodzie, ważna jest sekwencja następujących po sobie czynności. W przypadku ciasta nie możemy zacząć od miksowania składników, bez ich wcześniejszego włożenia do miski. Tak samo w przypadku wymiany dysz w kuchence gazowej. Zaczynamy od ich odpowiedniego doboru, poprzez wymianę, aż po ostateczną regulację płomienia. Jak wymienić dysze w kuchence gazowej w trzech prostych krokach? Opisujemy to dokładnie w dalszej części poradnika.

Krok pierwszy

Wymiana dysz w kuchence gazowej powinna być poprzedzona określeniem wielkości palników. Od tego będzie zależał ich rodzaj. Na rynku występują standardowo trzy wielkości palników, dlatego tak ważne jest doprecyzowanie ich rozmiaru. Muszą zostać zastosowane dokładnie takie same wielkości, aby korzystanie ze sprzętu było bezpieczne.

Krok drugi

Zaczynamy od zdjęcia rusztu i żeliwnych nakładek na palniki. Następnie używając nasadowego klucza odkręcamy dysze. Pamiętajmy, aby zarówno odkręcanie, jak i dokręcanie dysz robić z wyczuciem. To precyzyjne i drobne elementy, które podczas mocowania się z nimi mogą ulec zniszczeniu, lub nieprawidłowo funkcjonować. Dysze we wszystkich palnikach wymieniamy w ten sam sposób. Przy mniejszych palnikach mogą okazać się pomocne kombinerki do przytrzymania nowej dyszy, ponieważ jest mało miejsca na jej dokręcenie.

Krok trzeci

Po wymianie warto przetestować poprawność działania wszystkich palników, a w razie potrzeby dokonać odpowiednich regulacji. Aby sprawdzić, czy palnik działa prawidłowo, a wydobywający się płomień jest stały i równomierny, ustawiamy wybrane pokrętło na pozycję minimum i uruchamiamy zapłon. Aby wyregulować płomień musimy zdjąć pokrętło i przy pomocy śrubokręta, obracając śrubę znajdującą się w trzpieniu zaworu, dokonujemy regulacji. Jeśli płomień jest zbyt duży – zmniejszamy go, a jeśli zbyt słaby – zwiększamy. Na koniec zakładamy pokrętło i wyłączamy palnik. Każdy z palników reguluje się w ten sam sposób.

Ważne wskazówki

Wymiana dysz w kuchence gazowej nie jest trudną czynnością, do której musimy wzywać fachowca. Przy odrobinie zaangażowania i instrukcji obsługi producenta jesteśmy w stanie sami dokonać tej wymiany. Niemniej zadbajmy o podstawowe zasady bezpieczeństwa. Jeśli nasza kuchnia wyposażona jest w piekarnik elektryczny, na czas wymiany dysz odłączmy ją od prądu. Zwróćmy również uwagę, aby odłączyć kuchenkę od gazu, a butlę i wszelkie podłączenia bezpiecznie zakręcić. Niebezpieczne będą również otwarte źródła ognia, takie jak na przykład gotujące się poprawy na kuchence, która stoi obok tej, w której dokonujemy wymiany dysz.

Płyty gazowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756