Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Płyta indukcyjna – wymiary

 2023-10-02 

Płyta indukcyjna jest relatywnie nowym sprzętem AGD. Jej niezaprzeczalną zaletą, jest możliwość montażu w dowolnym miejscu na blacie kuchennym, intuicyjność obsługi i użytkowania oraz łatwe utrzymanie w czystości. W przeciwieństwie do kuchni wolnostojących, które zazwyczaj występują w połączeniu z piekarnikiem, zajmuje niewiele miejsca, a przy tym jest wydajna i bezpieczna. Przy wyborze, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Jaka powinna być dobra płyta indukcyjna? Wymiary to jeden z głównych parametrów, który będzie determinował pozostałe funkcjonalności. Poradnik, który przygotowaliśmy, z pewnością będzie pomocny przy doborze odpowiedniego sprzętu.

Dostępne wymiary płyty indukcyjnej

Wymiary płyty indukcyjnej będą się różniły w zależności od producenta oraz naszych oczekiwań. Standardowe płyty nie przekraczają szerokości 60 cm. Zazwyczaj są nieco mniejsze, ale takie należy zaplanować wymiary otworu pod płytę indukcyjną. Innym popularnym wymiarem sprzętu, jest szerokość 77 cm. Takie urządzenia z powodzeniem sprawdzą się zarówno w domu, jak i małej gastronomii. Największym dostępnym wymiarem jest szerokość 87 cm. Taki sprzęt jest szczególnie polecany do przygotowania posiłków dla większych rodzin, a także wszędzie tam, gdzie potrzebujemy wydajności. Ważnym parametrem, oprócz szerokości, która będzie determinowała wielkość roboczą, jest głębokość. Większość płyt posiada głębokość w przedziale od 51 do 52 cm.

Pola grzejne płyty indukcyjnej

W zależności od wielkości płyty, będziemy dysponować określoną ilością pól grzewczych. Mniejsze płyty posiadają 2 pola. Standardowe urządzenia do szerokości 60 cm, wyposażone są w 4 pola grzewcze. Przy większych płytach możemy liczyć na 4 lub 5 pól. Największe wyposażone są w 5 pól, które dodatkowo możemy łączyć. Średnica mniejszych pól oscyluje między 16 a 22 cm, w zależności od modelu. Większych natomiast od 21 do 26 cm. Pola prostokątne i kwadratowe mają wielkość od 18 do nawet 48 cm, gdy zastosujemy ich połączenie. W mniejszych urządzeniach również możliwe są połączenia, ale to zawsze zależeć będzie od modelu sprzętu i warto to sprawdzić przed zakupem. Pola grzewcze zazwyczaj są w kształcie koła. Niektóre modele wyposażone są w pola kwadratowe lub prostokątne. Pojedyncze punkty grzejne nazywane są polami, a połączone noszą nazwę stref. Na połączonych strefach z powodzeniem ustawimy dużą patelnię, garnek lub brytfannę. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdy gotujemy na przykład danie jednogarnkowe lub opiekamy duży kawałek szynki.

Bezpieczeństwo

Czym wyróżnia się płyta indukcyjna? Wymiary są niezwykle istotne, bo sam sprzęt zajmuje jedynie miejsce na blacie, a pod nim mamy wolną przestrzeń. Niemniej jest jeszcze jeden aspekt, przemawiający za jej wyższością nad standardową kuchnią wolnostojącą. Podstawową zaletą płyt jest ich utrzymanie w czystości oraz bezpieczeństwo. Szkło, z którego jest wykonany sprzęt, nie nagrzewa się, co wyklucza ryzyko oparzeń skóry i jest to szczególnie doceniane przy małych dzieciach. Kolejną istotną kwestią, jest czas gotowości do pracy. Urządzenie nagrzewa się dużo krócej, niż inne kuchenki do zabudowy, co sprawia, że szybciej przystępujemy do gotowania. Ta funkcjonalność zużywa mniej energii, zatem zmniejsza nasze rachunki za prąd.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756