Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki blender sportowy wybrać?

 2022-10-07 

Blender sportowy – wbrew swojej nazwie – nie jest rozwiązaniem przeznaczonym dla sportowców, czy raczej wyłącznie dla sportowców. To uniwersalna opcja - idealna dla każdej aktywnej osoby, która codziennie samodzielnie przygotowuje sobie posiłki i / lub napoje, zabiera je ze sobą na trening, spacer, przejażdżkę rowerem, do szkoły czy do pracy i… chce przy tym zaoszczędzić trochę czasu. Jaki blender sportowy wybrać?

Blender sportowy -  jaki będzie najlepszy? Funkcje i parametry


Urządzenia takie jak blendery kielichowe pozwalają na szybkie przygotowanie warzywnego kremu, owocowego koktajlu, smoothie, napojów zimnych albo ciepłych, które zaraz po zmiksowaniu zabiera się ze sobą w tym samym pojemniku, w którym były blendowane. To idealna opcja do codziennego stosowania dla tych, którzy własnoręcznie przygotowywane posiłki i napoje zabierają ze sobą na przykład na siłownię, do biura czy na wykłady. Blender sportowy pozwala usprawnić cały proces. Jaki blender sportowy wybrać i na co zwrócić uwagę?


Blendery w naszej ofercie:

BIDON / KIELICH BLENDERA

To najważniejszy element blendera sportowego. W niektórych modelach jest to jedyne naczynie, w innych dostępne jest ono, jako dodatek (obok tradycyjnego kielicha w formie dzbanka), zdarzają się również blendery personalne wyposażone w dwa lub więcej takich bidonów różnej wielkości i / lub umożliwiające dokupienie dodatkowych – aby na przykład każdy domownik dysponował swoim pojemnikiem. Wybierając odpowiednie urządzenie dla siebie, warto wziąć to pod uwagę.


Bardzo istotna jest pojemność takiej butelki. Decydując się na konkretny blender sportowy, należy rozważyć, czy wielkość jego naczynia odpowiada indywidualnym wymaganiom, czyli na przykład wielkości przygotowywanych na wynos porcji smoothie czy innego napoju. Standardowo bidony w blenderach osobistych mają pojemność 0,6 litra, ale dostępne są również opcje większe i mniejsze. Liczy się także ergonomia kształtu. Kielich bledera sportowego pełniący jednocześnie funkcję bidonu powinien dobrze leżeć w dłoni. Zazwyczaj naczynia te są smukłe i dobrze wyprofilowane. Niektóre mają nawet specjalne etui lub uchwyt, dzięki któremu łatwiej je przenosić i korzystać z nich w różnych okolicznościach. Do użytku typowo „sportowego”, na przykład w trakcie biegania czy jazdy na rowerze, dobrze wybierać modele lekkie i takie, które zamyka się wieczkiem zapobiegającym wylewaniu się zawartości w trakcie jej spożywania – są to rozwiązania mniej więcej takie, jak stosuje się na przykład w dziecięcych kubkach – niekapkach.


Praktycznym wariantem są butelki z zaznaczoną na nich miarką. Bardzo pomaga to w przygotowywaniu napoju i odmierzaniu poszczególnych jego składników, co jeszcze bardziej przyspiesza cały proces. Przed ostatecznym wyborem modelu blendera sportowego koniecznie należy sprawdzić, z czego wykonany jest jego kielich (bidon) i czy jest on odporny zarówno na bardzo niskie, jaki i wysokie temperatury. Z praktycznych względów warto postawić na naczynia, które się nie tłuką i wytrzymują, nie niszcząc się, zawartość mocno schłodzoną i tę bardzo gorącą. Trzeba też zwrócić uwagę na to, aby zrobione były z bezpiecznego - nietoksycznego tworzywa (BPA free).

MOC / PRĘDKOŚĆ OBROTOWA

Jak w przypadku każdego sprzętu AGD, także w przypadku blendera sportowego duże znaczenie ma moc urządzenia. Najogólniej rzecz ujmując - im jest ona większa, tym dany blender „więcej potrafi” i zwykle jest też – niestety - droższy. Modele sportowe mogą dysponować mocą w granicach od 250 do 1000 W. Te słabsze z powodzeniem wystarczają do przygotowania koktajlu ze zblanszowanych warzyw czy z owoców, jeśli jednak komuś zależy na przykład także na kruszeniu lodu, miksowaniu orzechów, mrożonek czy innych twardych składników, powinien postawić raczej na mocniejszy sprzęt.


Nie bez znaczenia jest także prędkość obrotowa blendera i opcje z tym związane. Im liczba obrotów na minutę jest większa, tym gładsze i bardziej „aksamitne” w konsystencji koktajle czy smoothies się uzyskuje. W praktyce przydaje się możliwość regulacji obrotów, dlatego warto postawić na sprzęt, który ma kilka prędkości. W blenderze sportowym dobrze mieć również pulsacyjny tryb pracy (gdy na przykład blendowane składniki trzeba rozdrabniać stopniowo) oraz opcję turbo (dzięki której maksymalne obroty urządzenia uruchamiane są natychmiastowo - jednym przyciskiem), które dodatkowo usprawniają proces przygotowywania posiłku czy napoju.

DODATKOWE FUNKCJE / AKCESORIA

Aby blender sportowy wykorzystywać w większym - niż ten podstawowy – zakresie, można zdecydować się na kupno modelu wyposażonego w dodatkowe akcesoria. Przykładem takiego praktycznego dodatku jest młynek, dzięki któremu można zmielić kawę, sproszkować orzechy czy rozdrobnić lód.


Przydatnym, szczególnie w lecie, akcesorium jest również wkład chłodzący, który (umieszczony w kielichu - bidonie) pomaga zachować świeżość zblendowanej zawartości, którą zabiera się ze sobą na wycieczkę, spacer, trening czy do pracy…


Jedną z ciekawszych opcji, dostępną w niektórych blenderach z wyższej półki, jest blendowanie w próżni, dzięki któremu miksowane warzywa czy owoce zatrzymują więcej cennych składników odżywczych, niż ma to miejsce w przypadku zwykłego blendowania. Ponieważ z butelki usuwany jest nadmiar powietrza, przygotowany posiłek czy napój ma też intensywniejszy smak, kolor i zapach.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756