Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki czajnik elektryczny jest najlepszy?

 2023-07-28 

Wybór urządzeń elektrycznych do domu wiąże się często z dużymi utrudnieniami. Szeroki wybór jest wcale nie ułatwia nam zadania. Jeśli chodzi o użyteczność sprzętu, który sprawdzi się idealnie w każdym domu, z całą pewnością będzie nim czajnik elektryczny. Jest to nowoczesna alternatywa dla klasycznego czajnika gazowego.

Czajnik tradycyjny a czajnik elektryczny - jaki wybrać?

Jedną z największych zalet czajnika elektrycznego, która jest widoczna na pierwszy rzut oka to cena. Kolejną ogromną zaletą jest komfort użytkowania urządzenia. Samo gotowanie wody odbywa się niezwykle szybko. Wystarczy minuta i gotowe! Jest to szczególnie przydatne w momencie, gdy chcemy wypić herbatę czy kawę, a musimy za moment wyjść z domu. Czas gotowania wody jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnego czajnika. Zdecydowaną przewagą nad zwykłym czajnikiem są dodatkowe możliwości czajnika elektrycznego. Do takich funkcji można zaliczyć przede wszystkim regulację temperatury, podtrzymanie ciepła wody czy automatyczne wyłączenie czajnika po zagotowaniu. Ponadto picie wody z czajnika elektrycznego jest znacznie zdrowsze. Jest to zasługą filtru, który zatrzymuje wszelkiej maści zabrudzenia, kamień i bakterie.

Jakie tworzywo czajnika elektrycznego wybrać?

Istotnym elementem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, zastanawiając się jaki czajnik elektryczny wybrać, jest tworzywo, z jakiego wykonano czajnik. Pierwszym z materiałów jest tworzywo sztuczne. Jego ogromną zaletą jest przede wszystkim niska cena oraz lekkość. Czajniki są bezpieczne, ponieważ tworzywo sztuczne nie ulega nagrzewaniu się. Kolejnym materiałem wartym uwagi jest stal szlachetna. Czajnik ze stali szlachetnej jest znacznie cięższy i bywa droższy. Jednak sprawdzi się idealnie w nowoczesnych aranżacjach mieszkań. Dodatkowo woda w czajniku utrzymuje ciepło przez dłuższy czas po zagotowaniu. Wadą jest jednak to, że stal się nagrzewa.

Pobór mocy czajnika elektrycznego i pojemność

Oprócz doboru odpowiedniego tworzywa, warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Pierwszym z nich jest pojemność sprzętu. Wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od ilości osób korzystających z urządzenia. Najmniejsze czajniki posiadają pojemność zaledwie 0,5 L. Jest to rozwiązanie dobre jedynie dla jednej osoby. Dostępne są również modele 1 L czy 2 L. Sprawdzą się one, gdy chcemy przygotować wodę dla kilku osób. To lepszy wybór dla większej rodziny. Drugim aspektem jest moc czajnika. Im jest ona większa, tym woda zostanie szybciej zagotowana. Sama moc jest w głównej mierze uzależniona od rodzaju grzałki. Jeśli grzałka jest spiralna to jej moc wynosi między 200, a 2200 W. Dostępne są również grzałki płytkowe. Ich moc to 600-3100 W. 

Wygląd czajnika elektrycznego

Wygląd urządzenia jest szczególnie ważny, gdy zależy nam na estetyce i wystroju wnętrza.  Musimy pamiętać, że czajnik to urządzenie, które jest zawsze na widoku. Na rynku dostępne są setki wzorów. Z pewnością któryś z nich będzie dobrze dopasowany również i do Twojej kuchni.

Długość kabla

Mniej ważnymi czynnikami, na które można zwrócić uwagę jest długość kabla od czajnika. Jest to o tyle ważne, gdy nie mamy kuchni wielu gniazdek. W takiej sytuacji dłuższy przewód znacznie ułatwi nam rozmieszczenie wszystkich sprzętów kuchennych.

Podsumowanie – jaki czajki elektryczny wybrać do domu?

Wybór czajnika elektrycznego nie jest wcale prostym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Najważniejsze jest tworzywo z jakiego wykonano sprzęt. Koniecznie trzeba też spojrzeć na pojemność oraz moc urządzenia. Można również zwrócić uwagę na kulturę pracy urządzenia. W tej kwestii zakup czajnika z grzałką spiralną będzie znacznie lepszy, ponieważ wtedy urządzenie pracuje ciszej.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756