Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny?

  2023-05-01


Każde urządzenie elektryczne pobiera adekwatną do swojej mocy ilość prądu. Oczywiście wartości te przekładają się na wysokość rachunków, które otrzymujesz w rozliczeniu miesięcznym lub dwumiesięcznym od swojego operatora. Warto wiedzieć, ile prądu zużywa czajnik elektryczny, bo to jedno z najmocniejszych urządzeń w każdy domu. Zachęcamy do lektury poradnika, w którym przedstawiamy przykłady na podstawie najpopularniejszych mocy tego rodzaju sprzętu.

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny?

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile prądu zużywa czajnik elektryczny, musisz znać jego moc podawaną w watach. Każde urządzenie może dysponować nieco innymi parametrami, które przekładają się na ostateczny pobór energii. Choć czajniki nie pracują ciągle, a tylko w momencie zagotowywania wody, potrzebują dość dużej ilości prądu, aby podgrzać ciecz w krótkim czasie. Niżej przedstawimy także kilka sposób na obniżenie zużycia prądu, ale najpierw skupmy się na obliczeniu poboru energii. Spróbujemy również przedstawić realne, uśrednione koszty zużytego prądu.

Czajnik elektryczny – zużycie prądu i niezbędne do wyliczeń informacje

Przede wszystkim, musisz znać moc czajnika. Wartość ta podawana jest w watach, jak z resztą w przypadku każdego sprzętu zasilanego energią elektryczną. Informację na ten temat znajdziesz na karcie produktu, a także na tabliczce znamionowej. Możne ona znajdować się na dnie podstawki czajnika. Ustalmy na potrzeby artykułu, że ma moc 2000 watów. Powinieneś także znać czas potrzebny do zagotowania wody. Oczywiście będzie on się różnił, w zależności od ilości cieczy. Na potrzeby wyliczeń, załóżmy, że za każdym razem gotujesz pełny czajnik i woda ma temperaturę około 20 stopni. Dla przykładu ustalmy, że urządzenie potrzebuje 3 minuty na zagotowanie. Średnia cena jednej kilowatogodziny to około 70 groszy.


Przejdźmy do obliczeń. Pierwszym krokiem jest przeliczenie watów na kilowaty. To akurat bardzo proste. 1000 watów to 1 kilowat. Nie ma w tym żadnej komplikacji. W tym przypadku mamy więc wynik dwóch kilowatów.


Kolejnym krokiem jest przeliczenia czasu gotowania wody. Jeśli proces trwa 3 minuty, jest to jednocześnie 180 sekund. Cała godzina ma ich 3600. Dzielimy 180 przez 3600. Otrzymujemy wynik 0,05 godziny. Mają tę wartość, możliwe jest wyliczenie kilowatogodziny. To jednostka, która znajduje się na Twoim rachunku za energię elektryczną. Wystarczy pomnożyć ilość kilowatów (2) przez czas gotowania wody (0,05 godziny). Zużycie energii elektrycznej pojedynczego zagotowania cieczy to więc 0,1 kilowatogodzina.


Teraz możemy również wyliczyć dokładny koszt pojedynczego zagotowania wody za pomocą czajnika elektrycznego. Mnożymy więc ilość kilowatogodzin (0,1) przez koszt określony przez operatora (0,70 zł). Wynik to dokładnie 7 groszy za pojedyncze zagotowanie wody w przypadku czajnika o mocy 2000 watów. Jeśli chcesz poznać koszt miesięczny, a nawet roczny, musisz tę kwotę pomnożyć przez ilość użyć urządzenia.


Na kartach produktowych w sklepie internetowym Media Expert wiele urządzeń ma określony roczny koszt energii elektrycznej potrzebnej do zasilania sprzętu. Pamiętaj jednak, że wyliczenia te są przykładowe i jeśli chcesz poznać dokładne wartości, musisz dokonać spersonalizowanych kalkulacji, jak te podawane wyżej.

Czajniki w naszej ofercie:

Odkłamujemy mity – warto o tym wiedzieć

To nie jest tak, że czajnik o mniejszej mocy zużyje mniej prądu. Owszem, potrzebuje on mniej energii elektrycznej do pracy, ale jednocześnie wymaga więcej czasu do zagotowania wody. Choć minuta jego pracy będzie tańsza, to w rezultacie zagotowanie wody może kosztować tyle samo, a nawet więcej. Nie odrzucaj więc od razu czajników o dużej ilości watów. Po pierwsze, nie ma to nic wspólnego z ekonomią, a po drugie – mocne urządzenia szybciej zagotują wodę, dzięki czemu nie będziesz musiał długo czekać na wrzątek.


Producenci deklarują określony pobór mocy. W rzeczywistości moc podawana w specyfikacji technicznej oznacza poziom maksymalny, który osiągany jest w pewnym momencie pracy, ale nie przez cały czas. Bardziej merytorycznym podejściem jest podanie zakresu mocy osiąganego przez konkretne urządzenie. Oczywiście dla użytkownika nie jest to jednak żadna strata, ale warto mieć tego świadomość. Oznacza to także, że wyliczanie zużycia prądu na podstawie górnej wartości mocy jest także kwotą nieco na wyrost. Różnica nie będzie wielka, ale koszt na pewno będzie się różnił jakimś ułamkiem. Jeśli więc zależy Ci na możliwie jak najszybszym gotowaniu wody, szukaj czajnika o najwyższym poziomie mocy. W naszym sklepie internetowym bez większego problemu kupisz sprzęt przekraczający wartość 2500 watów.

Czy możliwe jest obniżenie zużycia prądu przez czajnik?

Większość ludzi stara się oszczędzać na rachunkach i to całkiem słuszne podejście. Może więc pojawić się pytanie, jak obniżyć pobór energii elektrycznej przez czajnik. Jak sam widziałeś, zagotowanie wody nie kosztuje aż tak dużo, jak mogłoby się wydawać. Możesz jednak obniżyć ten koszt jeszcze bardziej.


Jednym ze sposobów na niższe rachunki, jest wybranie czajnika umożliwiającego wybór gotowania wody do wybranej temperatury. Jeśli często parzysz na przykład zieloną herbatę, której nie zalewa się wrzątkiem, nie musisz doprowadzać wody do wrzenia. Czajnik pozwalający wybrać temperaturę np. 80 stopni Celsjusza będzie pracował krócej. Używanie w tym celu standardowego urządzenia będzie wymagało zagotowania wody, a następnie ostudzenia jej. To marnotrawstwo energii elektrycznej, a także Twojego cennego czasu.


Możliwość wybrania opcji podtrzymywania temperatury to także warte uwagi rozwiązanie. Nie ma w takim wypadku potrzeby ponownego zagotowywania, a czajnik będzie co jakiś czas podgrzewał ciecz, dzięki zastosowanemu termostatowi. Wpływ na utrzymywanie temperatury ma także odpowiednia konstrukcja, która wykorzystuje np. dodatkową izolację.


Kolejną kwestią jest także wlewanie odpowiedniej ilości wody. Dużo cieczy – dłuższa praca urządzenia. Jeśli przygotowujesz jedną kawę, wystarczy Ci do 500 mililitrów wody. Uwzględniaj oczywiście minimalne pułapy wody określone przez producenta. Nie gotuj wody na zapas, gdyż wiąże się to z bardziej kosztowną pracą czajnika. Staraj się również walczyć z kamieniem. Zbierający się osad utrudnia sprawne nagrzewanie się wody, co ma także wpływ na wydłużenie grzania.


Warto wyrabiać sobie właściwe nawyki, które są nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne. Nie obawiaj się jednak, że czajnik o dużej mocy będzie Cię drogo kosztował. Standardowe używanie urządzenia w warunkach domowych nie będzie pobierało miesięcznie energii za więcej niż 10 złotych. Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą czajników na mediaexpert.pl.

Czajniki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756