Poradnik Eksperta > Małe AGD > Elektroniczna niania - jaką kupić?

Elektroniczna niania - jaką kupić?

Elektroniczne nianie już dawno przestały być traktowane jak ekstrawagancki gadżet nowoczesnych mam małych dzieci, a stały się wręcz nieodłącznym elementem wyprawki każdego niemowlęcia. Dobrze dobrane urządzenie tego typu potrafi w znacznym stopniu ułatwić opiekę i pomaga zorganizować czas, którego w pierwszych tygodniach czy miesiącach po narodzinach dziecka jest zawsze zbyt mało. Modele dostępne na rynku różnią się funkcjami i ceną. Podpowiadamy więc, jak najlepiej dobrać elektroniczną nianię do własnych potrzeb.

 

Jak działa niania elektroniczna?

 

Każde tego typu urządzenie składa się z dwóch części. Jedna z nich, wyposażona w mikrofon, umieszczana jest w pobliżu dziecka, a druga - będąca odbiornikiem, powinna znajdować się w pobliżu opiekuna. Jej działanie polega na bieżącym przekazywaniu do odbiornika dźwięków rejestrowanych przez mikrofon. Urządzenia komunikują się bezprzewodowo, w granicach zasięgu określonego przez producenta danego urządzenia.

 

Niania elektroniczna

 

Co potrafi elektroniczna niania?

 

Dawne urządzenia przekazujące rodzicom jedynie płacz obudzonego niemowlęcia zastąpione są teraz sprzętem czuwającym nad wieloma aspektami wpływającymi bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo dzieci. Współczesne nianie wzbogacone są o szereg przydatnych funkcji. Oto najpopularniejsze z nich…

 

Intercom, czyli informacja zwrotna - dźwięk płaczu dziecka skłania opiekuna do natychmiastowej interwencji, ale gdy elektroniczna niania ma kanał zwrotny, przekazujący głos w druga stronę, można spróbować uspokoić łagodnym głosem niespokojnie śpiące lub płaczące dziecko, bez konieczności zaglądania każdorazowo do jego łóżeczka.


Monitor oddechu - pierwszym tygodniom życia i opieki nad niemowlęciem zazwyczaj towarzyszy wzmożony lęk o bezpieczeństwo malucha. Jednym z najpowszechniejszych jest strach związany z syndromem nagłej śmierci łóżeczkowej. Monitor oddechu czuwa nad ciągłością oddychania, powiadamiając rodziców o każdorazowym bezdechu trwającym dłużej niż 15 sekund.

 

Kamera - w wielu przypadkach rodzicom nie wystarcza tylko informacja dźwiękowa. Bardzo pomocna jest wtedy możliwość obserwacji śpiącego dziecka. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że praca kamery zazwyczaj jest utrudniona lub wręcz niemożliwa z powodu niedostatecznego oświetlenia. Zapobiega temu tryb nocny, pozwalający na obserwację otoczenia w podczerwieni. W niektórych urządzeniach obserwacja dziecka jest możliwa również na smartfonach i tabletach przy wykorzystaniu do tego odpowiednich aplikacji.


Sprawdź naszą ofertę niań elektronicznych!

 

Czujnik ruchu - monitoruje ruch dziecka oraz jego najbliższego otoczenia (zbliżające się do łóżeczka zwierzęta, inne dzieci itp.). Niestety alarm włącza się również w przypadku ruchu śpiącego dziecka, co przy kręcącym się niemowlęciu może być dość uciążliwe, więc jeżeli ta funkcja jest dla rodzica ważna, powinna iść ona w parze z kamerą, aby można było na bieżąco sprawdzać, co dzieje się w pobliżu łóżeczka.

 

Projektor - funkcja przeznaczona dla nieco starszych niemowląt. Projektor wyświetla na ścianie obrazy ułatwiające zasypianie lub pomagające dziecku się uspokoić.

 

Nagrywanie i odtwarzanie dźwięku - niektóre urządzenia mogą odtworzyć kołysankę, ulubioną melodyjkę dziecka lub dźwięk nagranego głosu rodzica.

 

Ostrzeżenie przed utratą zasięgu - jeżeli niania często ma być wykorzystywana z dala od dziecka, na granicy zasięgu urządzenia, warto upewnić się, czy odbiornik sygnału ostrzega przed wyjściem poza strefę działania urządzenia.

 

Oświetlenie, termometr, higrometr - wiele elektronicznych niań posiada wbudowane różne czujniki mierzące temperaturę, wilgotność powietrza i in. Niektóre mają też np. lampkę nocną pozwalającą na pozostawienie łagodnego światła w pomieszczeniu (wiele niemowląt lubi w ten sposób zasypiać).


Nianie elektroniczne

 

 

Jak wybrać odpowiednią nianię?

 

Chcąc kupić urządzenie spełniające indywidualne oczekiwania i dostosowane do potrzeb danej rodziny, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań przed zakupem, aby niepotrzebnie nie inwestować w wielofunkcyjne nianie elektronicznie lub przeciwnie - nie cierpieć z powodu braku konkretnej funkcjonalności. Najważniejsze pytania dotyczą trybu życia.

 

Miejsce spania dziecka - jeżeli niemowlę śpi z rodzicem / rodzicami, opiekunowie są zwykle bardzo wyczuleni na każdy jego ruch i głos, więc skomplikowane urządzenie monitorujące wiele funkcji jest w tej sytuacji niepotrzebne. Jeśli maluch śpi w oddzielnym pomieszczeniu, zwłaszcza oddalonym od pokoju rodzica / rodziców, elektroniczna niania monitorująca płacz, ruch czy oddech dziecka jest niezbędna. Umożliwia ona opiekunom kilka godzin spokojnego wypoczynku - bez konieczności wielokrotnego wstawania w ciągu nocy, aby sprawdzić sytuację w pokoju dziecięcym.

Czujność snu - zazwyczaj matki niemowląt śpią bardzo czujnie, wybudzając się przy najlżejszych szmerach, jednak po kilku miesiącach wielokrotnego wstawania i czuwania w ciągu nocy, organizm domaga się gruntownego wypoczynku. Możliwość regulacji dźwięku odbiornika sprawia, że płacz dziecka słyszy się wyraźnie i głośno.

Monitoring - jeżeli ma się potrzebę kontroli zachowania dziecka, warto pamiętać, że użyteczność elektronicznej niani nie kończy się wraz z okresem niemowlęctwa. Kiedy ma się dzieci w zbliżonym wieku, zakup urządzenia wyposażonego w kamerę daje możliwość jednoczesnego monitorowania sytuacji w kilku pomieszczeniach. W takim przypadku warto poszukać urządzenia wyposażonego w kilka ruchomych kamer, możliwych do zamontowania w kilku różnych pomieszczeniach, które pokazują na wyświetlaczu jednoczesny podgląd obserdowanych miejsc.

Odległość
- warto uświadomić sobie, na jaką odległość można się oddalać, korzystając z niani elektronicznej. Jeżeli dystans jest znaczny (prace w ogrodzie, w odległej części mieszkania lub przebywanie na granicy zasięgu urządzenia) warto zwrócić uwagę na częstotliwość działania urządzenia. Część z nich używa częstotliwości 446 MHz, która charakteryzuje się nieco gorszą transmisją i licznymi zakłóceniami (ta sama częstotliwość jest wykorzystywana przez inne urządzenia, np. krótkofalówki), ale jej zaletą jest znacznie większy zasięg. Jakość przekazu jest dużo lepsza przy częstotliwości 2,5 GHz, jednak zasięg w tym przypadku jest ograniczony.


Sprawdź naszą ofertę niań elektronicznych!