Zdaniem eksperta

Co to jest higrostat? Gdzie jest stosowany?

Julia Stopczyk
Data dodania: 10-12-2024

Na nasze samopoczucie i komfort wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Powinna zawierać się w przedziale od 40 do 60 proc. Dlatego warto wiedzieć, jak działa i co to jest higrostat, który jest często stosowany np. w nawilżaczach powietrza.

Higrostat – co to jest i do czego służy?

Kontrola właściwego poziomu nawilżenia powietrza jest kluczowa nie tylko w środowisku domowym. Również w firmach czy instytucjach, np. muzeach lub bibliotekach, ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków otoczenia dla ochrony zbiorów i eksponatów. Jednym z kluczowych elementów gwarantujących utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia jest higrostat. Co to i do czego służy?


To nic innego jak miernik poziomu wilgotności. Jego głównym zadaniem jest monitorowanie wilgotności powietrza w pomieszczeniach. W jego wnętrzu znajdują się czujniki, które wykrywają poziom wilgoci w otoczeniu. Mogą one być wykonane z różnych materiałów, które reagują na wilgoć, zmieniając swoje właściwości elektryczne. Gdy wilgotność spadnie poniżej ustawionego poziomu, higrostat aktywuje urządzenie nawilżające, a gdy wzrośnie powyżej ustalonego zakresu – uruchamia osuszacz lub wyłącza nawilżacz, jeśli jest włączony.


Jak widać, odpowiedź na pytanie, co to jest higrostat, wcale nie jest trudna. Warto jednak przyjrzeć się mu bliżej oraz urządzeniom, w których jest stosowany.

Nawilżacze z higrostatem w naszej ofercie:

Pomiary higrostatu

Wiedząc już, co to jest higrostat, wyjaśnijmy, w jaki sposób podaje on informacje i w jakiej skali. Najczęściej jest to po prostu wilgotność względna. Oznacza ją skrót RH, który możemy rozwinąć do angielskiego terminu relative humidity. Miara ta określa, ile pary wodnej znajduje się w powietrzu w stosunku do maksymalnej ilości, jaką może ono pomieścić w określonej temperaturze. Jest to wskazanie procentowe. Im więcej pary wodnej znajduje się w powietrzu, tym będzie ono wyższe. Jednak zmianę wilgotności powietrza powoduje także zmiana temperatury.


Inną metodą pomiaru jest wskazanie wilgotności bezwzględnej. To miara rzeczywistej ilości pary wodnej zawartej w jednostce objętości powietrza. Może to być np. 15 g na metr sześcienny. Oznacza to, że tyle wody znajduje się w powietrzu o tej objętości. Kolejnym ze sposobów jest wskazanie wilgotności właściwej przez higrostat. Co to znaczy? Określa ona miarę masy pary wodnej zawartej w jednostce masy powietrza, np. 10 g pary wodnej na kilogram powietrza. Zaletą obu tych wskaźników jest fakt, że podają dokładną ilość pary wodnej niezależnie od temperatury otoczenia.

Domowe urządzenia z higrostatem

Stacja pogody, nawilżacze, oczyszczacze i osuszacze powietrza to popularne domowe urządzenia, które mogą być wyposażone w higrostat. Co to znaczy dla użytkownika? Przede wszystkim zyskujesz informację o tym, jaka jest jakość powietrza w Twoim otoczeniu. Stacja pogody może podawać pomiar na zewnątrz lub w budynku. Doskonale sprawdzi się w takich pomieszczeniach jak oranżerie i ogrody zimowe. Wiele roślin wymaga specyficznych warunków, np. dużego nawilżenia. Higrostat umożliwi Ci bieżący monitoring powietrza i będziesz wiedział, czy musisz poprawić jego jakość.


Wyjaśniając, co to jest higrostat, wspomnieliśmy już o nawilżaczach powietrza. Z przesuszonym powietrzem mamy do czynienia najczęściej zimą. Ochroni Cię przed nim wbudowany w nawilżacz higrostat. Co to znaczy? Na panelu urządzenia ustawisz, jaka ma być wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Następnie rozpocznie ono emisję pary wodnej. Po osiągnięciu zadanego poziomu wilgotności sprzęt wyłączy się samodzielnie, aby poziom ten nie wzrósł niepotrzebnie. Gdy powietrze będzie zbyt suche, nawilżacz ponownie się włączy. Właściwą wartość ustalisz za pomocą panelu sterującego z wyświetlaczem. Trzeba przyznać, że coraz częściej urządzenia mogą być kontrolowane za pomocą aplikacji. Dzięki niej możesz np. zaprogramować harmonogram uruchomień czy włączyć timer. Podstawowe modele nawilżaczy nie mają higrostatów i po prostu emitują parę wodną przez cały czas, gdy są włączone.


Zaawansowane modele oczyszczaczy powietrza mogą być wyposażone w nawilżacz. Oznacza to, że i w nich może znajdować się higrostat umożliwiający monitorowanie ilości pary wodnej w powietrzu. Oczywiście bywa, że powietrze jest zbyt wilgotne, np. po zalaniach lub w takich pomieszczeniach jak pralnie. Pomocny będzie więc osuszacz powietrza, również wyposażony w higrostat. Pomoże Ci usunąć nadmiar pary wodnej.

Higrostat w instalacji smart home

Osoby wiedzące, co to jest higrostat, mogą wykorzystać go w instalacji smart home. Będzie on pełnił funkcję jednego z czujników. System higrostatów może na bieżąco monitorować nawilżenie powietrza w kilku pomieszczeniach. Po zaprogramowaniu określonych reguł osiągnięcie zadanego poziomu wilgotności powietrza może wywoływać jakąś akcję.


Przykładowo, gdy ilość pary wodnej będzie zbyt duża, automatycznie mogą otworzyć się okna. Co więcej, możesz gromadzić dane z wybranego okresu i wykorzystać je do analizy warunków.

Nawilżacze powietrza w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756