Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest higrostat? Gdzie jest stosowany?

 2023-10-05 

Suche i zanieczyszczone powietrze w domu to źródło wielu problemów zdrowotnych. Alergeny, bakterie, roztocza i wirusy, które się w nim znajdują, wywołują nie tylko alergie, lecz także poważniejsze choroby. Ponadto negatywnie wpływają na samopoczucie, codzienne funkcjonowanie, a nawet powodują… chrapanie! Dlatego tak ważna jest inwestycja w nowoczesne nawilżacze z higrostatem, które wielokrotnie poprawiają jakość powietrza w każdym pomieszczeniu. Jeśli więc chcesz zadbać o zdrowie swoje i bliskich, czytaj dalej!

Higrostat – co to jest?

Większość nowoczesnych nawilżaczy powietrza producenci wyposażają w funkcjonalny higrostat, zwany też humidostatem - który jest miernikiem wilgotności. To właśnie dzięki niemu da się sprawnie i szybko ustawić nawilżacz według własnych preferencji. W efekcie wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest utrzymywana na stałym poziomie, zaprogramowanym przez użytkownika.

Warto wiedzieć, że producenci oferują nawilżacze z higrostatem w dwóch wersjach. Pierwsza, czyli mechaniczna, nie ma tak wielu rozbudowanych opcji. Nawilżacz z higrostatem elektronicznym daje natomiast możliwość zaprogramowania z dokładnością do 5% wilgotności, a nawet jeszcze precyzyjniej. Dlatego większość osób decyduje się właśnie na takie urządzenie, dostępne w korzystnych cenach.

Higrostat reguluje wilgotność powietrza, zapobiegając jego zbytniemu nawilżeniu lub wysuszeniu. Dzięki higrostatowi zalecony poziom wilgotności nigdy nie jest przekroczony ani zaniżony. Kiedy wskazany poziom zostanie osiągnięty, urządzenie automatycznie się wyłącza. Następnie ponownie się uruchamia, gdy zaczyna spadać.

Nawilżacz z higrostatem można zamontować w każdym miejscu. Dotyczy to zarówno domów, jak i obiektów użytku publicznego. Jest niezwykle przydatny we wszelkich bibliotekach, archiwach i biurach, gdzie znajdują się ważne papiery oraz dokumenty. To pożyteczne urządzenie, które bywa wyposażone w inne, dodatkowe funkcje. Jakie?

Nowoczesny nawilżacz z higrostatem, czyli jaki?

Nowoczesne nawilżacze z higrostatem charakteryzują się minimalistyczną formą i elegancką stylistyką. Niewielkie oraz poręczne z łatwością wkomponują się w dowolny design pomieszczeń. Co istotne, zawierają specjalne, dodatkowe funkcje, które przynoszą jeszcze więcej korzyści.

Przede wszystkim umożliwiają kontrolę poziomu wilgotności w konkretnym zakresie – zazwyczaj od 40 do 80% RH. Większość pracuje w trybie ciągłym. Niektóre urządzenia są wyposażone w lampę UV, która sterylizuje powietrze i oczyszcza je z bakterii, grzybów, pleśni, roztoczy oraz innych szkodliwych mikroorganizmów. To niezwykły komfort dla alergików oraz wszystkich osób, którym zależy na zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Nowoczesne nawilżacze z higrostatem pracują bardzo cicho, nawet poniżej 30 dB. Nie zakłócają więc odpoczynku i nie przeszkadzają w codziennych czynnościach. Można je zaprogramować na tryb dzienny i nocny, a także ustawić poziom mocy nawilżania i czas pracy. Urządzenie z łatwością dopasuje się więc do indywidualnych preferencji.

A może tradycyjny nawilżacz powietrza?

Nie można nie wspomnieć o klasycznych nawilżaczach powietrza, które są również funkcjonalne i uniwersalne. Urządzenia bez higrostatu wyróżnia korzystniejsza cena, dlatego to dobre rozwiązanie dla osób, które mają ograniczony budżet, ale chcą zadbać o stan powietrza w swoich pomieszczeniach.

Tradycyjne nawilżacze również mogą działać nieprzerwanie przez wiele godzin, są też wyposażone w mineralne filtry i jonizatory. Z eleganckimi panelami ledowymi pracują cicho – nierzadko poniżej 30 dB. W razie opróżnienia zbiornika na wodę urządzenie automatycznie się wyłączy. Tak naprawdę producenci oferują rozmaite modele nawilżaczy powietrza z przeróżnymi funkcjami – wystarczy poznać ofertę renomowanych sklepów, takich jak Media Expert i wybrać idealny model!  

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756