JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Małe AGD   Jaki mop parowy kupić?

Jaki mop parowy kupić?

Sprzątanie należy do tych czynności, o których wiemy, że muszą zostać wykonane, ale najchętniej zignorowalibyśmy ten fakt... Dlatego też dużą popularnością cieszą się wszelkie nowe sprzęty i technologie, które usprawniają i ułatwiają proces sprzątania. Jednym z urządzeń, które w ostatnim czasie zdobyły sobie wielu zwolenników, jest mop parowy. Na jakiej zasadzie działa i czym kierować się, wybierając model idealny dla siebie?

Jak działa mop parowy?

Jeśli chodzi o design, mop parowy podobny jest do odkurzacza pionowego – jest długi, wąski i można się nim posługiwać jedną ręką. Sama głowica zaś przypomina standardowy mop do podłogi. Jej działanie jest jednak zgoła inne – siłą czyszczącą mopa parowego jest strumień gorącej pary. Mop parowy posiada zbiornik na wodę, którą doprowadza się do wrzenia przy pomocy znajdującego się w głowicy bojlera i w ten sposób wytwarza parę. Wymieniając wyspecjalizowane końcówki, można uzyskać mop parowy do dywanów lub też bardziej zaawansowany mop parowy do czyszczenia fug czy do mycia okien. Dobre mopy parowe są też wyposażone w wąskie, precyzyjne końcówki, które umożliwiają np. dotarcie do wąskich szczelin czy dokładne czyszczenie fug. Najczęściej istnieje możliwość regulacji strumienia pary i dostosowania go do własnych potrzeb. Mopy parowe zazwyczaj są zasilane z gniazdka, ale istnieją też modele bezprzewodowe.


mop parowy jaki


Do jakich powierzchni można stosować mop parowy?

Mop parowy okazuje się urządzeniem dość uniwersalnym, jeśli chodzi o powierzchnie, na których można go używać. Idealnie sprawdza się przede wszystkim do mycia podłóg z płytek lub kamienia – szybko i sprawnie usuwa z nich wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Bez obaw można go też wykorzystywać do czyszczenia materiałowych mebli i tapicerki. Konsumenci chwalą sobie też mop parowy jako doskonałe narzędzie ułatwiające mycie szyb i glazury, a także płyt indukcyjnych i ceramicznych – wystarczy bowiem jedno pociągnięcie, by osiągnąć pożądany efekt. Mop parowy nadaje się też do regularnego czyszczenia dywanów i wykładzin (w przypadku naprawdę trudnych plam potrzebne będzie jednak zastosowanie odkurzacza piorącego).

Co z powierzchniami drewnianymi? Tu wszystko zależy od stopnia regulacji pary, na jaki pozwala dany mop parowy. Najlepsze modele, które pozwalają na zminimalizowanie strumienia, można z powodzeniem stosować na różnego rodzaju drewnianych podłogach. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że zbyt długi natrysk gorącej pary może je niszczyć. Strumień pary powinien więc być niewielki i niezbyt długi.


Mop parowy – najważniejsze parametry

Wybierając odpowiedni mop parowy, należy zwrócić szczególną uwagę na jego parametry techniczne, które przekładają się bezpośrednio na jego efektywność i funkcjonalność. Warto przyjrzeć się następującym właściwościom mopa:

- Moc. Im większa moc, tym szybciej można zacząć pracę z mopem po jego uruchomieniu. Dobre mopy parowe mają moc powyżej 1200 W.

- Ciśnienie. Decyduje o efektywności mopa. Jeśli chcesz, by radził sobie z trudnymi, zaschniętymi plamami, powinien charakteryzować się ciśnieniem co najmniej 3 bar.

- Podstawowa głowica. Jej właściwości przekładają się na funkcjonalność mopa. Powinna być nie tylko dość szeroka (by można było dzięki niej umyć większy kawałek podłogi przy jednym pociągnięciu), ale posiadać jak największy zakres ruchu. Dzięki temu łatwiej będzie można dotrzeć z nią np. pod meble.

- Regulacja strumienia pary. Wspomnieliśmy już o tym, mówiąc o czyszczeniu różnorodnych powierzchni. Im więcej trybów działania, tym bardziej uniwersalny będzie mop parowy.

- Pojemność zbiornika na wodę. Im większy zbiornik, tym łatwiejsza będzie praca z mopem – nie będzie trzeba tak często go uzupełniać. Optymalny wydaje się zbiornik o pojemności 0,3 l (jeśli planujesz często czyścić duże powierzchnie, rozważ 0,5 l).

 

Jaki model wybrać?

Które mopy parowe dostępne na polskim rynku są naprawdę godne polecenia? Jednym z ulubieńców konsumentów jest mop parowy Ariete 4164, wyposażony w aż 10 różnych specjalistycznych końcówek do czyszczenia różnych typów powierzchni. Jest lekki (waży 1,9 kg) i poręczny, posiada też długi, 5-metrowy kabel, który pozwala na ciągłą pracę bez przełączania mopa z gniazdka do gniazdka. Na uwagę zasługuje też na pewno model Morphy Richards 720020 o błyskawicznej gotowości do wytwarzania pary w 30 sekund (waga 1,5 kg, zbiornik 0,4 l). Innym wielofunkcyjnym urządzeniem jest mop parowy BISSELL PowerFresh 1440N, który nie tylko czyści, ale i odświeża pomieszczenie dzięki dołączonym dyskom zapachowym.

Sprawdź naszą ofertę mopów parowych!