Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak prać ręczniki?

 2023-10-02 

Góry prania spędzają Ci sen z powiek i szukasz dobrych sposobów na uporanie się z nimi? Zastanawiasz się, jakie są najlepsze sposoby na pranie ręczników? Masz wrażenie, że Twoje dotychczasowe metody są nieskuteczne i szukasz świeżych pomysłów na to, jak zadbać o ich czystość i miękkość po każdym praniu? Nie musisz się stresować, istnieje kilka prostych rozwiązań, które pomogą Ci zadbać o higienę ręczników, ich miękkość i głęboki kolor na lata!

Dlaczego pranie ręczników jest takie ważne?

Ręczniki, chociaż mogą wydawać się niepozornym kawałkiem materiału, są niezbędne w życiu codziennym. Dzięki nim można osuszyć się po kąpieli, otrzeć pot z czoła po ciężkim treningu i po prostu wytrzeć dłonie po umyciu rąk, nie chlapiąc wodą na wszystko wokół siebie. Przez to, jak często są używane i jak mocno są eksploatowane, ręczniki są narażone na bakterie, które bardzo lubują się w wilgotnych i ciepłych miejscach. A ręczniki, które są trzymane w łazienkach (często niewielkich), nie mają szansy odpowiednio wyschnąć po użytkowaniu i są dla nich świetnym miejscem do rozwoju. Właśnie dlatego tak ważne jest ich odpowiednie i częste pranie! Nie lekceważ bakterii znajdujących się na ręczniku, często to właśnie zbyt rzadka wymiana ręczników przyczynia się do zmian skórnych i trądzikowych. Ręczniki używane w miejscach intymnych często mogą się też przyczynić do różnych nieprzyjemnych infekcji, jeśli nie będą odpowiednio suszone i często wymieniane. Z kolei zbyt szorstkie i zniszczone ręczniki mogą przyczynić się do podrażnień skóry, dlatego warto zadbać o ich miękkość i odpowiednio prać.

Pralki w naszej ofercie:

Jak prać ręczniki, żeby pozbyć się wszystkich bakterii?

Często pralka posiada w swoich ustawieniach fabrycznych specjalny program do prania ręczników. Zwykle to wyższa temperatura niż przy praniu zasadniczym i inna ilość obrotów bębna w trakcie wirowania. Zanim ręcznik trafi do pralki, warto sprawdzić zalecenia producenta, co do prania i prasowania danego materiału, wypisanych na metce. Pranie w zbyt wysokiej temperaturze może ręcznik zniszczyć lub doprowadzić do tego, że się skurczy. Zbyt wysoka temperatura przyczynia się także do szybszego blaknięcia kolorów. Wskazana temperatura to około 50-60℃. Ręczniki należy segregować kolorami, piorąc ze sobą te w podobnych odcieniach. W takiej temperaturze bardzo łatwo o farbowanie tkanin, którego lepiej uniknąć. Można dorzucić do prania chusteczki zapobiegające farbowaniu, dostępne w każdej drogerii.

W czym prać ręczniki?

Nie ma jednego, najlepszego detergentu do prania ręczników. Wszystko zależy od tego, kto tego ręcznika będzie później używać. Alergicy i osoby o bardzo wrażliwej skórze powinni zrezygnować z proszków do prania i skupić się na produktach dedykowanych dla nich delikatnego ciała.

Używane środki powinny być na tyle mocne, żeby doprać wszystkie zabrudzenia, ale jednocześnie nie mogą pozbawiać ręcznika jego delikatności i miękkości. Optymalnym rozwiązaniem będą kapsułki piorące lub płyny do prania. Warto także rozważyć dodanie produktów zmiękczających.

A po praniu?

Wyprane ręczniki można rozłożyć i suszyć stopniowo. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się klasyczna suszarka na pranie. Z kolei automatyczna suszarka sprawi, że ręczniki będą miękkie i suche jeszcze tego samego dnia. Podobnym ułatwieniem dla zapracowanych osób będzie pralko-suszarka, która nie tylko wypierze, ale również wysuszy.

Czy trzeba prasować ręczniki? To zależy od zaleceń producenta materiału. Z jednej strony żelazko pomaga pozbyć się niechcianych bakterii, ale z drugiej może wpłynąć na chłonność ręcznika i jego miękkość. Jeśli decydujesz się na prasowanie, warto robić to z opcją parową.

Pralko-suszarki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756