Poradniki Eksperta

Podłączenie kuchenki gazowej – jak zrobić to poprawnie?

Aranżując swoją kuchnię, stajemy przed wieloma wyborami dotyczącymi rodzaju i wyglądu różnorodnych sprzętów AGD. Gdy już zdecydujemy się na konkretny rodzaj instalacji, pozostaje kwestia prawidłowego montażu urządzenia. W jakim zakresie można wykonać ją samodzielnie, a gdzie lepiej skorzystać z pomocy fachowca? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak podłączyć kuchenkę gazową.


Podłączenie kuchenki gazowejDlaczego warto podłączyć kuchenkę gazową?


Kuchenka należy do najistotniejszych urządzeń w każdym domu. To również jeden z najdroższych sprzętów, jaki kupujemy, urządzając swoje mieszkanie. Warto przemyśleć wybór tego elementu wyposażenia, tak aby spełniało wszystkie nasze oczekiwania wizualne, a jednocześnie było funkcjonalne i ekonomiczne.


Aktualnie dużą popularnością cieszą się kuchenki elektryczne – zwłaszcza kuchnie indukcyjne. Nie brakuje jednak użytkowników wariantów gazowych, które często są wybierane z uwagi na to, że w danym mieszkaniu znajduje się już odpowiednia instalacja. Jej wykorzystanie obniża koszty remontu i skraca czas jego trwania, a na tym wielu osobom zależy najbardziej.


Kuchenka gazowa uchodzi również za bardziej ekonomiczną od elektrycznej, z uwagi na różnice w cenie zasilających je mediów. Wszystko zależy tu jednak od tego, jak często korzystamy z danego sprzętu i na jak długo jednorazowo go uruchamiamy. Inną przyczyną, dla której decydujemy się na pozostanie przy instalacji gazowej, jest fakt, że cena samego urządzenia jest w tym wypadku niższa niż wówczas, gdy dokonujemy zakupu sprzętu, który ma wbudowaną indukcyjną płytę grzewczą. Dodatkowo kuchenka gazowa, w przeciwieństwie do indukcyjnej, nie wymaga stosowania specjalnych garnków i patelni, co jeszcze bardziej obniża koszt jej eksploatacji.


Montażu kuchenki gazowej powinna dokonać uprawniona do tego osoba. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa, ale również stanowi warunek, na podstawie którego producent sprzętu udziela na niego gwarancji. Istnieje możliwość podłączenia urządzenia do sieci gazowej (istniejącej w budynku lub specjalnie do niego doprowadzonej) bądź też do butli z propan-butanem, którą należy co jakiś czas wymieniać. To ostatnie rozwiązanie wymaga zainstalowania specjalnych dysz, które są przystosowane do doprowadzania gazu z butli. Tego typu montaż powinna przeprowadzić osoba do tego uprawniona.Sprawd


Sprawdź również: 

Wymiana dysz w kuchence gazowej

Czyszczenie kuchenki gazowej w kilku krokach

Kuchenki gazowe w naszej ofercie:Prawidłowe podłączenie płyty gazowej


Niezależnie od tego, w jaki sposób zasilany jest piekarnik, możemy zdecydować się na montaż płyty gazowej. To zwykle element do zabudowy, który w trwały sposób instaluje się na kuchennym blacie. Tu również warto przekazać zlecenie profesjonalistom, jeśli jednak chcemy samodzielnie zamontować lub wymienić ten element, możemy to wykonać w kilku prostych krokach.


  1. Zmierz grubość blatu i upewnij się, że zestaw montażowy jest wystarczający do zamontowania płyty gazowej. Zdarza się, że blat jest niestandardowo cienki – wówczas konieczne jest wykorzystanie dystansów pogrubiających.
  2. Zaplanuj miejsce, w którym chcesz umieścić płytę gazową. Wykorzystaj do tego szablon, który znajduje się w zestawie, lub przyłóż płytę bezpośrednio do kuchennego blatu. Następnie odrysuj pożądany kształt, najlepiej ołówkiem.
  3. Przy pomocy wyrzynarki lub piły zagłębiarki wytnij w blacie otwór o wymiarach odpowiadających wielkości płyty gazowej.

  4. Wewnętrzne krawędzie blatu pokryj impregnatem lub klejem D3.

  5. Oklej taśmą izolacyjną powierzchnię blatu, która będzie bezpośrednio stykała się z płytą gazową.

  6. W tak przygotowanym otworze umieść sprzęt. Następnie przykręć go do blatu, używając narzędzi montażowych będących na wyposażeniu zestawu, i zabezpiecz szczeliny silikonem.


Warto zwrócić uwagę na instrukcje producenta – jeżeli jakiś rodzaj płyty gazowej powinien być instalowany nieco inaczej niż inne elementy tego typu, należy uwzględnić te wytyczne w czasie pracy. Niektóre sprzęty AGD poleca się montować przy użyciu konkretnych podzespołów czy spoiw.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756