Zdaniem eksperta
Sprzęt chłodniczy należy do takiej grupy produktowej, która pracuje niemal bez przerwy. Jest to urządzenie elektryczne wyposażone w szereg rozmaitych podzespołów, które w określonej sekwencji współpracują ze sobą, aby osiągnąć oraz utrzymać odpowiednią temperaturę we wnętrzu komory chłodzenia i zamrażania. Podczas działania sprzęt emituje rozmaite dźwięki, które są jednocześnie efektem pracy wspomnianych już podzespołów. Poziom głośności uzależniony jest od wielu czynników, tak zewnętrznych, jak i wewnętrznych, czyli sprzętowych. Wskaźnik poziomu głośności emitowanego przez rożne urządzenia oznaczany jest skrótem dB (decybele). Poziom głośności lodówki jest jasno określony na etykiecie energetycznej i tak samo, jak w przypadku innych sprzętów gospodarstwa domowego, im wartość ta jest niższa, tym bardziej komfortowo się go użytkuje. Nierzadko zdarza się, że urządzenie głośnio pracuje, co nie zawsze musi oznaczać awarię. Mówi się wtedy potocznie, że lodówka głośno chodzi. Jakie mogą być przyczyny tego stanu i co w takiej sytuacji powinien zrobić użytkownik? Podpowiadamy w naszym poradniku.
Jedną z najczęstszych przyczyn tego, że nowa lodówka głośno chodzi, jest jej nieodpowiednie wypoziomowanie. Chłodziarko-zamrażarka, tak samo jak pralka czy suszarka do ubrań, będzie nienaturalnie głośno pracować w przypadku ustawienia na nierównym podłożu. Spowodowane jest to nieodpowiednim rozkładem podzespołów, które muszą w tych trudnych warunkach spełniać określone role w urządzeniu. Np. pralka na nierównej podłodze w łazience podczas obrotów bębna, będzie bardzo głośno buczeć i dudnić. Podobnie zachowywać się będzie lodówka. Urządzenie chłodnicze powinno zostać tak ustawione, aby nie tylko stało na równej, nieślizgającej się powierzchni, ale dodatkowo powinno być odchylone do tyłu o kąt około 5 stopni. W tym celu niezbędnym narzędziem do prawidłowego umiejscowienia lodówki będzie poziomica.
Innym powodem tego, że lodówka głośno pracuje może być przeładowanie komór, tak komory chłodzenia jak i zamrażania. Warto wiedzieć, że każda chłodziarko-zamrażarka ma określoną pojemność, której nie zależy przekraczać. Do tego należy rozkładać produkty spożywcze i naczynia w taki sposób, aby wszystkie części lodówki zostały równomiernie obciążone. W ten sposób unikniemy głośnej pracy, a tym samym komfort użytkowania sprzętu poprawi się.
Częstym powodem tego, że lodówka głośno chodzi, jest jej niedostateczna pielęgnacja. Zdarza się to zwłaszcza w przypadku modeli, które nie są wyposażone w praktyczną i przydatną funkcję No Frost. Zadaniem tej funkcji jest brak konieczności rozmrażania lodówki czy zamrażarki, ponieważ w komorach nie odkłada się lód. Specjalne systemy wentylatorów dbają o odpowiednią wilgotność, która jest odprowadzana na zewnątrz. Dzięki temu użytkownik nie musi zmagać się z kilkugodzinnym rozmrażaniem, lokowaniem produktów poza komorą chłodzenia i czekaniem, aż lód samoczynnie się rozpuści. Brak tej funkcji w lodówce sprawia, że musimy to robić manualnie, a zbyt długie przerwy między pozbywaniem się lodu z komory chłodzenia czy zamrażania mogą obciążać pracę sprzętu i sprawiać, że lodówka będzie głośno pracować.
Jeśli wykluczyliśmy wszystkie wyżej wymienione powody, a sprzęt w dalszym ciągu wykazuje nieprawidłowe działanie i zastanawiamy się, dlaczego lodówka głośno chodzi, warto zwrócić uwagę na uszczelkę. Jest to ostatni z elementów, który należy sprawdzić. Niemniej może mieć bardzo duży wpływ na to, że lodówka głośno chodzi. Uszczelka w drzwiach sprzętu chłodniczego pełni bardzo ważna rolę. Jej zadaniem jest uszczelnienie wnętrza komory chłodzenia i zamrażania. Dobrze przylegająca, nieuszkodzona uszczelka dba o to, aby do komór przechowywania żywności nie przedostawała się temperatura z zewnątrz. Jeśli uszczelka w jakikolwiek sposób jest odkształcona, uszkodzona czy też z uwagi np. na nieprawidłowe wypoziomowanie urządzenia, nie przylega prawidłowo, wtedy do komory chłodzenia będzie przedostawało się ciepło. Nagromadzone ciepłe powietrze w komorze chłodzenia musi zostać ochłodzone do zaprogramowanego poziomu, stąd urządzenie będzie musiało wykazać się wzmożona pracą. Taki stan rzeczy może powodować głośną pracę lodówki. Warto dodać, że uszkodzona uszczelka może być powodem wielu innych awarii, które w konsekwencji mogą doprowadzić do całkowitego uszkodzenia lodówki. Rozwiązaniem w tym wypadku będzie wymiana uszczelki.
Awaria wentylatora lodówki
Nierzadko zdarza się, że lodówka głośno chodzi z powodu uszkodzenia wentylatora. Objawem tej awarii będzie głośniejsza niż dotąd praca sprzętu, zwłaszcza podczas otwierania i zamykania drzwi urządzenia. Warto dodać, że nowoczesne modele lodówek wyposażone są nie w jeden, a kilka wentylatorów, które są rozlokowane w rozmaitych częściach komory chłodzenia i zamrażania. Usunięcie usterki możliwe jest wyłącznie poprzez wymianę uszkodzonego elementu. Taka wymiana powinna zostać dokonana przez fachowca lub w autoryzowanym punkcie serwisowym rekomendowanym przez producenta lodówki. Równie ważne jest stosowanie oryginalnych podzespołów, a nie tańszych i nierzadko gorszej jakości zamienników.
Uszkodzenie lub zużycie sprężarki
Warto wiedzieć, że lodówki, zwłaszcza te starszego typu, wyposażone są w sprężarkę. Jej zadaniem jest prawidłowe rozmieszczenie czynnika chłodzącego. Sprężarka podczas użytkowania zużywa się, dlatego wraz z upływem czasu może się zdarzyć, że jej działanie będzie ulegać stopniowemu ograniczeniu, a w konsekwencji pogorszeniu pracy całego urządzenia. Jednym z objawów nieprawidłowego działania czy też zużycia sprężarki jest to, że lodówka głośno pracuje. Jedynym rozwiązaniem w tym wypadku będzie wymiana sprężarki na nową. Takiej naprawy powinien dokonać wykwalifikowany fachowiec. Może się również okazać, że taka wymiana będzie niewspółmiernie kosztowna w odniesieniu do zakupu nowej lodówki.