Poradniki Eksperta

Lodówka jest jednym z najważniejszych domowych urządzeń, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Do tego jej rola jest bardzo ważna: to w niej przechowujemy żywność, by dłużej była świeża i zachowywała swoje wartości odżywcze. Tak, jak każdy sprzęt, który ma kontakt z produktami spożywczymi, także lodówka powinna być czysta. Aby tak było, wymaga regularnego odświeżania i przemywania. W przeciwnym razie wnętrze zrobi się nieestetyczne i zagości w nim nieprzyjemna woń. Jak pozbyć się zapachu z lodówki, który z apetycznego stał się wprost odstręczający? Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, jak radzić sobie w takiej sytuacji.

Skąd bierze się brzydki zapach w lodówce?


Zanim omówimy popularne i skuteczne sposoby na nieprzyjemny zapach z lodówki, zastanówmy się, skąd bierze się ta nieprzyjemna woń. Aby sobie z nią poradzić należy usunąć przyczynę uporczywego zapaszku.


Jedną z głównych przyczyn nieświeżego zapachu jest psująca się żywność. Komu z nas nie zdarzyło się pozostawić jakiegoś produktu zbyt długo – na tyle, że zaczął już wydzielać niezbyt ciekawą woń? To niestety częste zjawisko. Bywa tak, że w miarę dokładania nowych produktów do lodówki, zapominamy o innych, otwartych już wcześniej. Niekiedy leżą one gdzieś z tyłu, zasłonięte innymi rzeczami, aż zaczynają się psuć. Jeśli więc czujemy brzydki zapach, powinniśmy sprawdzić najpierw zawartość poszczególnych półek i wyrzucić to, co jest nieświeże. Już to może przynieść odpowiedni skutek, a brzydki zapach się ulotni.


Kolejną przyczyną jest… po prostu brudna, nieregularnie myta lodówka. Bardzo często wkładając coś czy wyjmując nie zauważamy, że na szybie zostały plamy z jedzenia: sosu, zalewy, zupy czy też soku z mięsa. Wszystko to po pewnym czasie zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Aby uniknąć takich sytuacji, należy niezwłocznie czyścić wszystko to, co się rozlało i pamiętać o regularnym myciu urządzenia. W chłodziarko-zamrażarkach starszego typu należy urządzenie przy tym rozmrozić. W nowszym sprzęcie, z systemem odszraniania, wystarczy wnętrze przemyć ściereczką ze środkiem myjącym.


W starszych lodówkach nieświeży zapach może być efektem zalegania w pojemniku na wilgoć starej wody. Pojemnik należy po prostu umyć.


Powodem intensywnego, niezbyt przyjemnego zapachu mogą być także same produkty żywnościowe – nawet te wciąż zdatne do spożycia. Kiełbasy, wyroby wędzone, ryby, surowe mięso – to tylko część rzeczy, które mogą bardzo mocno pachnieć. Po zmieszaniu się z innymi zapachami, mieszanka jest wprost wybuchowa. Komu nie zdarzyło się sięgnąć do lodówki po deser, by spostrzec, że ciasto pachnie wędzonką? Apetyt przechodzi od razu. Może to oznaczać, że niewłaściwie przechowujemy żywność. Idealnie byłoby każdy z produktów przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. A jeśli nie wszystkie, to przynajmniej te właśnie, których zapach jest bardzo mocny.


Podobnie jest, kiedy mamy niedawno kupioną chłodziarkę. Zdarza się, że wewnątrz utrzymuje się chemiczny zapach. Jak pozbyć się zapachu z lodówki, która jest nowa? Wystarczy wtedy za pomocą domowych lub sklepowych preparatów umyć wnętrze urządzenia. Nowo zakupioną lodówkę przed ułożeniem w niej żywności zawsze należy myć.


Lodówki w naszej ofercie:

Jak przechowywać żywność w lodówce, by uniknąć nieświeżego zapachu?

Warto pamiętać o stosowaniu kilku reguł, związanych z korzystaniem z zawartości lodówki oraz przechowywaniem produktów żywnościowych.


Przede wszystkim należy umieszczać rzeczy z konkretnych kategorii w miejscach o odpowiedniej temperaturze – czyli na przykład mięso na dolnej półce, a owoce i warzywa w szufladach poniżej. Na półce na samej górze i na drzwiach jest najcieplej – tam kładziemy rzeczy, które nie wymagają bardzo niskiej temperatury, na przykład sosy czy keczup. Dzięki temu żywność zachowa świeżość na dłużej.


Po drugie, stosujmy zasadę FIFO – czyli first in-first out (z angielskiego: pierwsze wchodzi, pierwsze wychodzi – przyp. aut.). Najprościej mówiąc znaczy to tyle, żeby wcześniej zakupione produkty, szczególnie otwarte, zużywać w pierwszej kolejności. Podczas zakupów i ładowania produktów do lodówki te pierwsze powinny zawsze znajdować się z przodu, te dopiero kupione, co za tym idzie z dłuższym terminem przydatności – z tyłu. Dzięki temu unikniemy psucia się zapomnianych produktów i ograniczymy marnowanie i wyrzucanie żywności. To też sposób na mniejsze wydatki.


Ostatnia sprawa to przechowywanie w osobnych pojemnikach, o czym wspomnieliśmy już powyżej.

Jak pozbyć się zapachu z lodówki – domowe metody

Domowe sposoby na to, jak pozbyć się zapachu z lodówki, zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego, bo z produktów dostępnych w naszej kuchni można stworzyć preparaty nie mniej skuteczne niż te ze sklepu, a do tego zdrowsze dla nas i o wiele tańsze. Oto kilka sprawdzonych metod.


Soda lub proszek do pieczenia


Te dwa produkty znajdziemy w każdym domu i obydwa świetnie sprawdzają się jako pochłaniacze zapachu. Wystarczy rozsypać je na talerzyku i wstawić do lodówki. Powinny się tam znajdować aż do uzyskania pożądanego efektu. Soda mocniej pochlania wilgoć niż proszek do pieczenia, dlatego nieprzyjemny zapach usunie szybciej.


Inną metodą z użyciem sody jest preparat do mycia, który wykonuje się z użyciem octu. Raz na jakiś czas warto rozrobić sodę w occie i przelać do pojemnika ze spryskiwaczem. Tak nanosić roztwór na szmatkę i przecierać nią wnętrze lodówki.


Zmielone ziarna kawy


Kawa, najlepiej świeżo zmielona, jest kolejnym naturalnym sposobem na usuwanie nieprzyjemnej woni z lodówki. Wystarczy wstawić zmielone ziarna w miseczce i zmieniać je co kilkanaście dni.


Owoce cytrusowe


W usuwaniu nieprzyjemnego zapachu w lodówce świetnie sprawdzą się cytrusy – pomarańcze lub cytryna. Przekrojony na pół owoc wystarczy postawić w lodówce, a skutecznie eliminował będzie nieprzyjemną woń.


Węgiel aktywny


W poszukiwaniu dobrych sposobów na nieprzyjemny zapach z lodówki warto zajrzeć do domowej apteczki i skorzystać z węgla aktywnego, zwanego też aktywowanym lub po prostu węglem leczniczym. Proszek wystarczy wysypać na talerzyk i – tak jak sodę czy proszek do pieczenia – po prostu postawić w lodówce.


Sposoby na nieświeży zapach z lodówki – co w sklepach?

Domowe metody na nieświeży zapach z lodówki to niejedyne, co możemy stosować. W sklepach znajdziemy już wiele różnych produktów, które będą sprzymierzeńcami w walce z nieprzyjemną wonią w lodówce. Niektóre z nich opierają się na działaniu tych samych substancji, które wymienione zostały powyżej. Na przykład pochłaniacze zapachu na bazie węgla aktywnego. Zwykle mają one przeznaczenie nie tylko do lodówki, bo można stosować je także w spiżarniach, szafkach kuchennych czy szafkach na obuwie. Tego typu produkty są stosunkowo niedrogie i służą nawet przez kilkanaście tygodni – niektóre nawet do pół roku.


Inny typ pochłaniaczy ma postać zabawnej figurki, na przykład misia, w którym zastosowano wkład węglowy oraz specjalny nietoksyczny żel, które pochłaniają zapachy. Wystarczy produkt umieścić w lodówce, by cieszyć się świeżym zapachem.


Istnieją także elektryczne pochłaniacze, wyposażone w specjalny filtr. Są one zasilane bateryjnie i nie tylko pochłaniają zapachy, ale także neutralizują bakterie i zapobiegają ich rozwojowi.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756