Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka temperatura w lodówce jest odpowiednia dla produktów?

Data dodania: 14-06-2024
lodówka side by side z kostkarką

Najważniejszą rolą sprzętu chłodniczego jest zapewnienie produktom spożywczym optymalnych warunków termicznych, które wpływają na dłuższe zachowanie przez nie świeżości. Aby to było możliwe produkty powinny być odpowiednio ulokowane na półkach. Warto wiedzieć, jaka temperatura w lodówce będzie optymalna do przechowywania rozmaitych produktów spożywczych. Wyjaśniamy to dokładnie w naszym poradniku.

Optymalna temperatura w lodówce

Jakie warunki powinny panować w lodówce, by przechowywane w niej produkty spożywcze i potrawy pozostały świeże na dłużej? Przyjmuje się, że temperatura w komorze chłodzenia nie może być niższa niż 0 st. Celsjusza. Spowodowałoby to zamrożenie produktów. Musimy więc ustawić dodatnia temperaturę, ale nie wyższą niż 5 st. Celsjusza – powyżej tej wartości rozwijają się bakterie i pleśń. Przyjmuje się, że lodówka powinna zostać zaprogramowana w przedziale od 2 do 4 st. Celsjusza.


Wiemy już jaka temperatura w lodówce będzie optymalna? Teraz musimy skupić się na jej odpowiedniej regulacji – służy do tego termostat.  Warto wiedzieć, że w zależności od modelu sprzętu, temperatura może się różnić z uwagi na wysokość półki. Najniższa temperatura panuje na pólkach umiejscowionych w dolnych partiach komory chłodzenia, a najwyższa na górnych półkach. Dlatego na górze przechowujemy produkty typu dżemy, przetwory, a na dole świeże mięso i ryby oraz potrawy w garnkach.

Lodówki w naszej ofercie:

Co to jest termostat w lodówce?

Sercem lodówki jest termostat. To on określa, jaka temperatura w lodówce powinna panować i to na jego działaniu musimy skupić się najmocniej. Upraszczając, termostat w lodówce odpowiada za utrzymanie temperatury wewnątrz komory chłodzenia lub zamrażania na zaprogramowanym przez użytkownika poziomie. Uruchamia on agregat w urządzeniu chłodniczym podczas podwyższania temperatury we wnętrzu urządzenia. Podczas gdy temperatura osiągnie pożądany, zaprogramowany poziom, termostat wyłącza agregat.


Prawidłowe działanie termostatu, jest gwarancją zachowania świeżości produktów spożywczych przechowywanych w lodówce. Każde odstępstwo od normy w działaniu termostatu będzie dla nas zauważalne – objawi się zarówno w odgłosach wydawanych przez lodówkę, jak i poprzez podwyższoną temperaturę. W wypadku stwierdzenia awarii w zakresie termostatu, należy szybko zadziałać i w miarę możliwości usunąć usterkę.

Gdzie umiejscowiony jest termostat?

Musimy wiedzieć, gdzie w lodówce umiejscowiony jest termostat. W wypadku awarii można go szybko wymienić. To od jego sprawności zależy, jaka temperatura w lodówce będzie panowała i jak długo, zwłaszcza w wypadku usterki.


Termostat może być umiejscowiony w różnych częściach lodówki, ale zwykle jest w jej wnętrzu. Jego dokładne położenie będzie się też różnić, w zależności od modelu. Ten ważny podzespół, najczęściej umiejscowiony jest tam, gdzie pokrętło regulacji temperatury. W nowoczesnych urządzeniach chłodniczych, w których nie mapokrętła, jest elektroniczny panel sterowania – kapilara jest wsunięta do wnętrza lodówki i stamtąd odbywa się odczytywanie przez nią temperatury, a następnie odpowiednie dostosowywanie, w zależności od jej zaprogramowania przez użytkownika. Warto też dodać, że nowoczesne chłodziarkozamrażarki z oddzielnym zamrażalnikiem, a także wielkogabarytowe sprzęty chłodnicze, mogą być wyposażone w dwa termostaty, oddzielny dla chłodziarki i oddzielny dla zamrażarki. Z kolei w lodówkach typu multidoor, może być tyle termostatów, ile komór oferuje urządzenie chłodnicze. Im więcej termostatów, tym precyzyjniej możemy dobrać temperaturę panującą w komorach urządzenia chłodniczego, a tym samym jeszcze lepiej zadbać o jakość i długość przechowywania produktów spożywczych.

Podzespoły odpowiadające za chłodzenie w lodówce

O tym, jaka temperatura w lodówce powinna panować, decyduje w głównej mierze termostat. Jednak sam termostat nie działałby efektywnie - stąd dodatkowe podzespoły: sprężarka, skraplacz, kapilara oraz parownik. Na szczególną uwagę zasługuje kapilara, która występuje w nowoczesnych urządzeniach. W praktyce jest to niewielki odcinek cienkiej rurki, służący jako element rozprężny. Nie musimy wiedzieć, gdzie jest umiejscowiony, ponieważ nie możemy nim sterować. Warto jednak zwrócić uwagę, czy nasz model lodówki jest w nią wyposażony.

Przechowywanie produktów na półkach

Skoro już wiemy, jaka temperatura w lodówce jest optymalna, warto przejść do szczegółowej analizy wysokości półek w chłodziarce i odpowiedniego umiejscowienia poszczególnych produktów spożywczych. W lodówkach z regulacją temperatury w postaci manualnego pokrętła, najwyższa temperatura występuje w górnych partiach komory chłodzenia. Dlatego też tam jest najlepsze miejsce do przechowywania produktów z długim terminem przydatności do spożycia. Co ważne, nie powinny być one otwarte. Mogą to być np. przetwory, jogurty, śmietany, a także dżemy. Również w tym miejscu jest dobra przestrzeń do przechowywania napojów i trunków. Producenci lodówek właśnie tam umiejscawiają dodatkową półkę na butelki.


Środkowa część lodówki będzie odpowiednia do przechowywania serów, zarówno żółtych miękkich i twardych, jak i białych. Warto dodać, że w wypadku przechowywania serów, równie ważne będzie zapewnienie odpowiedniej wilgotności, co możemy osiągnąć zawijając je w ochronne materiały, typu papier olejowy lub folia aluminiowa. Możemy je również przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach.


Dolne półki, ze względu na panującą tam niską temperaturę, będą odpowiednie do umiejscowienia na nich świeżego mięsa oraz ryb. Nie oznacza to jednak, że można je tam przechowywać dłużej – maksymalnie trzymajmy je w lodówce do 24 godzin.

Dłuższe przechowywanie owoców i warzyw

Warzywa i owoce, aby pozostały jak najdłużej świeże i chrupiące, powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Ważna jest w tym wypadku nie tylko temperatura, ale również wilgotność. Producenci sprzętów chłodniczych oferują praktyczną funkcjonalność w pojemnikach umiejscowionych we wnętrzu komory chłodzenia. W zależności od modelu i producenta, technologie te będą nosiły inną nazwę, niemniej charakteryzują się one podobną funkcjonalnością. Pojemniki do przechowywania owoców i warzyw w lodówce, wyposażone są w oddzielną regulację temperatury i wilgotności. Jaka temperatura w lodówce jest najbardziej optymalna, aby owoce i warzywa pozostały świeże na dłużej? Dla tych produktów najbardziej optymalną temperaturą przechowywania jest zakres od 7 do 8 st. Celsjusza. To jednocześnie najcieplejsze miejsce w komorze chłodzenia. Jeśli chodzi o wilgotność, jest ona dostosowywana automatycznie.


Jeśli w zakresie potrzeb naszej rodziny jest odpowiednie przechowywanie dużej ilości owoców i warzyw, warto wybrać nowoczesny sprzęt chłodniczy wyposażony w  szuflady. Nierzadko oferują bardzo dużą pojemność, aby zmieściły się w niej nawet całe główki sałaty lub kapusty, a także melony i arbuzy. Przechowywana w odpowiedniej temperaturze sałata, zachowuje odpowiedni kolor oraz chrupkość, a maliny, truskawki i  jagody, są jędrne oraz soczyste.

Przechowywanie świeżego mięsa i ryb

Nierzadko zastanawiamy się, jaka temperatura w lodówce będzie odpowiednia do przechowywania świeżego mięsa czy ryb oraz czy nie lepiej je jednak zamrozić, niż narażać się na zepsucie tych produktów. Jest na to dobre rozwiązanie, które oferuje coraz więcej urządzeń chłodniczych. To specjalna przestrzeń, nazywana komorą zero. Panuje w niej zerowa temperatura, w której mięso i ryby nie zostaną zamrożone, ale bardzo dobrze schłodzone.


Komora zero jest szczególnie przydatna podczas tzw. zakupów dziś na jutro, kiedy to planujemy obiad na kolejny dzień z wykorzystaniem świeżego mięsa lub ryb. Przechowywanie tych produktów na półkach może sprawić, że nawet po niespełna 12 godzinach, nie będą one już świeże. Wynika to z faktu nieodpowiedniego przechowywania ich wcześniej w sklepie.

Sery świeże na dłużej

Miłośnicy serów również powinni wiedzieć, jaka temperatura w lodówce będzie najbardziej odpowiednia do ich prawidłowego przechowywania. To przedział między 4 a 6 st. Celsjusza. Niemniej ważna będzie też wilgotność, a zatem cyrkulacja powietrza wewnątrz komory chłodzenia. Sery twarde i długodojrzewające mogą znacznie dłużej przebywać w lodówce i wciąż będą odpowiednio smakowały i pachniały. Z kolei sery miękkie i krojone w plastry, wymagają odpowiedniego przechowywania. W innym wypadku będą pleśnieć lub schnąć.


Jeśli nasza lodówka nie oferuje specjalnie wyznaczonego miejsca do przechowywania serów, należy je umieścić w środkowej części komory chłodzenia. Tam będą bezpieczne zarówno pod względem odpowiedniej temperatury, jak i wilgotności. W lodówkach typu NoFrost z dodatkowymi wentylatorami, warto zadbać o wilgotność serów. Do tego można wykorzystać folię aluminiową, papier śniadaniowy, a także specjalny papier olejowy do żywności.

Drzwi lodówki i dodatkowe pojemniki

Lodówki, niezależnie od modelu, oferują dodatkową przestrzeń do przechowywania rozmaitych produktów spożywczych w oddzielnych pojemnikach oraz w dodatkowych półkach na drzwiach. Liczba pojemników będzie się różnić w zależności od wielkości urządzenia chłodniczego. Zwykle są one przeznaczone do przechowywania owoców i warzyw.


Półki na drzwiach, zwane też balkonikami, stanowią dodatkową przestrzeń do przechowywania. Tak samo, jak w wypadku półek wewnątrz komory chłodzenia, panuje na nich podobna temperatura. I znowu, na najwyższych półkach przechowujemy jajka, ponieważ tam będą najbezpieczniejsze, z uwagi na optymalną temperaturę. Niżej możemy umiejscowić musztardę, ketchup, dżemy w małych słoiczkach, a także paczkowane pasztety, czy sery. Najniżej zamontowane półki na drzwiach mogą być szczególne przydatne do przechowywania otwartego mleka lub innych otwartych produktów spożywczych, jak np. majonez, passata, czy napoje.

Rodzaje zamrażarek w lodówkach

Mówiąc o tym, jaka temperatura w lodówce jest optymalna, nie możemy zapomnieć o zamrażarce. Optymalna temperatura w tej części urządzenia zależy od rodzaju zamrażalnika. Chłodziarko zamrażarki oraz lodówki wielkogabarytowe, oferują oddzielne komory zamrażania, w których panuje bardzo niska temperatura dochodząca do minus 18 st. Celsjusza. W takiej temperaturze można przechowywać rozmaite produkty spożywcze nawet do 24 miesięcy. Mrożenie produktów spożywczych uznawane jest za jedno z najbardziej ekonomicznych, z uwagi na przydatność do spożycia.


Urządzenia podblatowe z kolei, zamiast oddzielnego wewnętrznego lub zewnętrznego zamrażalnika, mogą oferować tzw. komorę niskich temperatur. Jaka temperatura w lodówce znajduje się w tej części? W miejscu tym pozbawionym nierzadko oddzielnych drzwiczek, będzie panowała temperatura 0 st. Celsjusza. To zdecydowanie zbyt mało, aby trwale zamrozić potrawę, ale odpowiednio dużo, aby przechować świeże mięso lub ryby. Komora niskich temperatur w małej lodówce może również służyć do szybkiego schładzania napojów latem, czy utrzymywania temperatury słodkich lodów.

Lodówki No Frost w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756