Poradniki Eksperta

Klasa energetyczna to ważny parametr, który znajdziesz na etykiecie efektywności energetycznej wielu urządzeń. Została ona wprowadzona z myślą o tym, aby promować modele przyjazne nie tylko środowisku, ale jednocześnie również portfelom konsumentów. Klasy energetyczne dla poszczególnych grup urządzeń ustalane są zgodnie z unijnymi rozporządzeniami. Sprzęt RTV i AGD staje się jednak coraz bardziej efektywny i energooszczędny. W związku z tym dotychczas obowiązujące etykiety efektywności energetycznej i prezentowane na nich klasy musiały zostać zmodyfikowane. Dla jakich grup produktowych obowiązują nowe klasy energetyczne i co zmieniło się w aspekcie klas? O tym przeczytasz w naszym krótkim poradniku.

Od A+++ do D, czyli dotychczasowe klasy energetyczne


Klasę energetyczną produktu oznacza się na etykietach za pomocą liter. Klasa D przyporządkowana jest najmniej efektywnym energetycznie produktom (i jednocześnie oznaczona kolorem czerwonym). Produkty najbardziej energooszczędne mają natomiast oznaczenie klasy energetycznej A+++, które na etykiecie jest wyróżnione na zielono.


Po lewej stronie etykiety prezentowana jest obowiązująca skala (z zaznaczonymi na odpowiedni kolor klasami). Z prawej znajduje się natomiast czarny wskaźnik, na którym literowo została oznaczona klasa energetyczna produktu. Jest on dodatkowo ulokowany na wysokości odpowiadającej wspomnianej skali, co dodatkowo ułatwia identyfikację posiadanej przez produkt klasy.


Nowe klasy energetyczne


Nieustanny postęp technologiczny i coraz większa energooszczędność produkowanych urządzeń poniekąd wymusiły zmianę formatu dotychczasowych etykiet energetycznych, a co za tym idzie – przyjęcia nieco innej skali klas efektywności energetycznej. Nowe klasy energetyczne mają być też bardziej przejrzyste i zrozumiałe dla konsumenta. Mają inny rozmiar (192 x 96 mm) i wygląd, więc nie powinieneś mieć więc problemu z ich odróżnieniem.


Zmiany obowiązują od 2021 r. Nie objęły jednak wszystkich kategorii produktowych. Obecnie dotyczą pralek, pralkosuszarek, zmywarek, chłodziarek i zamrażarek (w tym chłodziarek do wina), a także telewizorów i monitorów. Zmianami objęto również oświetlenie – różnego typu lampy i źródła światła. Wprowadzenie nowych etykiet dla pozostałych grup urządzeń, w tym m.in. piekarników, okapów czy odkurzaczy, planowane jest dopiero za kilka lat.


W praktyce już od listopada 2020 r. nowe klasy dla grup produktowych, dla których zostały wprowadzone, powinny być załączane przez producenta razem z dotychczas obowiązującą, a od 19 marca 2021 r. w sklepach powinny być eksponowane już wyłącznie nowe etykiety, na których widnieje nowa klasa energetyczna. W przypadku produktów objętych nowymi regulacjami po 30 listopada 2021 r. nie ma możliwości sprzedawania produktów ze starą etykietą i nie ma od tego wyjątków.


Stare a nowe klasy energetyczne:


stare etykiety energetyczne
nowe etykiety energetyczne

Od A do G, czyli co się zmieni w nowych klasach energetycznych?


W nowych klasach energetycznych, obowiązujących dla wspomnianych grup produktowych, postanowiono zrezygnować z „plusów” (używanych przy klasie efektywności energetycznej A w dotychczasowych etykietach). Obecnie najwyższą będzie klasa energetyczna A, a najniższą – klasa G. Na przykład zmywarka, która w dotychczasowej nomenklaturze była przyporządkowana do klasy A+++, będzie obecnie zdefiniowana jako model klasy B lub C. A modele klasy energetycznej  A, jako należące do klasy F lub G. Takie przeskalowanie daje pole do popisu dla producentów sprzętu w zakresie energooszczędności produktów i pozostawia miejsce na pojawienie się w przyszłości jeszcze bardziej energooszczędnych modeli klasy A (oczywiście, już w nowej nomenklaturze).

Co jeszcze nowego w klasach energetycznych?


W nowych klasach pojawiły się tzw. klasy hałasu (zamiast poziomów natężenia dźwięku określanych w decybelach). Najgłośniej pracujący sprzęt został przyporządkowany do klasy D, a najcichszy do klasy A.


Zastosowano ponadto nowe piktogramy, czyli znaki graficzne, które mają nawiązywać do rozmaitych cech urządzeń z poszczególnych grup produktowych. Dzięki nim identyfikacja różnorodnych parametrów pracy sprzętu ma być bardziej zrozumiała dla konsumentów.


Dla nowych etykiet zmianie uległ sposób podawania stopnia zużycia energii przez urządzenie. Nie jest ono podawane już wyłącznie w skali roku. Zależnie od grupy produktowej może być definiowane np. na 100 standardowych cykli użytkowania, np. cykli zmywania czy prania. Dla telewizorów parametr zużycia energii przeliczany jest natomiast na godziny pracy urządzenia i podawany dla 1000 godzin użytkowania. Dodatkowo w nowych etykietach telewizorów uwzględniony został tryb HDR (ang. High Dynamic Range), czyli o zwiększonej dynamice obrazu – również podawany dla 1000 godzin działania sprzętu. Na etykiecie telewizorów pojawiła się ponadto rozdzielczość ekranu podawana w pikselach.


W pralkosuszarkach wyraźnie wyeksponowano odrębne klasy energetyczne: jedną dla pełnego cyklu (pranie + suszenie) i drugą – wyłącznie dla cyklu prania. Mamy więc dwie wyraźnie zaznaczone wartości klasy energetycznej na jednej etykiecie.

nowe etykiety energetyczne

Kody QR na etykiecie energetycznej


Nowe etykiety efektywności energetycznej zawierają kody QR (ang. Quick Response), które pozwalają – po zeskanowaniu ich np. smartfonem – na szybki dostęp do cyfrowej karty produktu zamieszczonej w bazie EPREL (ang. European Registry for Energy Labelling), czyli europejskiej bazie danych produktów podlegających etykietowaniu energetycznemu. Każde urządzenie we wspomnianej bazie danych ma własną stronę internetową zawierającą rozmaite informacje, które mogą być przydatne dla użytkowników. Co ważne, również produkty znakowane dotychczas obowiązującymi etykietami (bez kodów QR) mają w EPREL-u swoją stronę internetową. Należy ją jednak wyszukać samodzielnie. Obowiązkiem rejestracji w bazie zostało objętych 17 grup produktowych, w tym m.in. odkurzacze, suszarki do ubrań, piekarniki czy systemy wentylacyjne, a więc także sprzęt, którego obecnie nowe etykiety nie obowiązują.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756