Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Ile prądu pobiera telewizor?

Data dodania: 27-07-2023

Każde urządzenie podłączone do sieci elektrycznej pobiera określoną ilość prądu, który jest niezbędny do pracy sprzętu. Zastanawiałeś się kiedyś, ile prądu pobiera telewizor na godzinę? Warto mieć tego świadomość, aby wiedzieć na co składa się koszt widoczny na rachunku od Twojego operatora. Jeśli jesteś ciekaw, ile prądu pobiera TV, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Lektura zajmie Ci około 5 minut.

Zużycie prądu przez poszczególne urządzenia w domu

Wybierając nowe urządzenia do domu, warto zwracać uwagę nad klasy energetyczne każdego z nich. Nie chodzi o to, aby jedynym parametrem branym pod uwagę była potencjalna oszczędność, ale w skali roku może to być dość imponująca kwota. Zwłaszcza, jeśli każde z urządzeń będzie oszczędne. Wybór sprzętu o niskim poborze energetycznym może oznaczać oszczędności na poziomie nawet kilkuset złotych rocznie! A taka kwota jest w stanie pokryć na przykład przejazd na upragnione wakacje. Warto oszczędzać, zwłaszcza gdy rachunki za energię elektryczną nie maleją, a wręcz przeciwnie – rosną. Jeśli wybierasz nowy telewizor, zwróć uwagę na poniższe informacje. A jeśli już masz TV i jesteś z niego zadowolony, pilnuj, aby nie pracował bez potrzeby. Jeśli nie oglądasz niczego, a pracuje w tle – zużywasz energię elektryczną, za którą potem zapłacisz. Staraj się nie zostawiać włączonego telewizora, jeśli nie spędzasz przed nim czasu.

Ile prądu pobiera telewizor na godzinę?

Na kartach produktu każdego modelu telewizora można znaleźć informacje na temat prognozowanego zużycia prądu w skali rocznej, a także klasy energetycznej konkretnego urządzenia. Producenci podają przeważnie jeden z dwóch parametrów pozwalających ocenić ostateczne zużycie energii elektrycznej. Często jest to szczytowy pobór mocy, który informuje o największym zapotrzebowaniu, które może mieć miejsce na przykład podczas najwyższej głośności i jasności ekranu. Drugi z parametrów używany przez producentów sprzętu RTV jest pobór podczas typowej pracy. Jest to wartość uśredniona, która uwzględnia również tryb uśpienia, w którym znajdują się nieużywane telewizory. Jeśli miałbyś porównywać TV wykonane w tej samej technologii wyświetlania, to większe zużycie będzie generowane przez modele o większej przekątnej ekranu. To bardzo logiczne, gdyż powierzchnia podświetlanej matrycy ulega zmianie.


Dość spory pobór energii elektrycznej cechował starsze telewizory, które były wyposażone w ekran kineskopowy. Oczywiście, aktualnie na próżno można ich szukać w polskich domach. Zostały tylko tam, gdzie telewizor służy jako dodatek, a użytkownicy nie mają dużych wymagań co do jakości obrazu. Największą bolączką starej generacji TV jest brak złącz, które pozwalałyby korzystać z innych urządzeń, jak odtwarzacze, zestawy audio czy konsole. Obraz w niskiej rozdzielczości, wyświetlany na ekranie o niewielkiej przekątnej, generował całkiem spore zapotrzebowanie energetyczne. Mogło to być nawet 200 watów, podczas gdy TV miał raptem poniżej 30 cali.


Telewizory LCD wyglądają już w tym porównaniu o wiele lepiej. Starsze modele potrzebowały już o około połowę mniej prądu. Jednocześnie były wyposażone w ekrany o większej przekątnej, więc rachunek zysków jest wyjątkowo korzystny. Im nowsze TV, tym mniejsze zużycie energii. Jednocześnie zmianie ulegały także rozwiązania technologiczne, które poprawiały znacznie jakość obrazu, dźwięku i wprowadzały ciekawsze udogodnienia. Jak więc można wywnioskować, nowe i lepsze rozwiązania wcale nie wiążą się z większym zużyciem prądu. Obecne telewizory cieszą się praktycznie trzykrotnie mniejszym poborem energii elektrycznej. Wniosek? Warto inwestować w nowoczesne rozwiązania!


Nie zapomnijmy o urządzeniach, które jakiś czas temu gościły w wielu polskich salonach. Mowa o telewizorach plazmowych. Bardzo szybko zniknęły ze sklepowych półek, gdyż mimo naprawdę ładnego obrazu wyświetlanego na ekranie, zużycie energii elektrycznej wynosiło nawet ponad 300 watów, w przypadku przekątnej 50 cali. To kilkukrotnie więcej, niż w przypadku aktualnie oferowanych modeli TV. Tym samym trzeba zauważyć, że obraz nowoczesnych telewizorów także jest nieporównywalnie lepszy. Nowoczesne telewizory QLED mogą być większe, wyświetlać obraz w większej rozdzielczości i jednocześnie zużywać dużo mniej prądu.

Ile kosztuje godzina pracy telewizora?

Wiesz już, ile prądu pobiera telewizor na godzinę pracy. Teraz czas oszacować koszty zużytej energii elektrycznej. Jeśli szukasz nowego telewizora w sklepie internetowym Media Expert, informacje na temat poboru prądu znajdziesz na karcie produktu konkretnego modelu. Dla przykładu sprawdźmy zużycie energii dla 65-calowego telewizora LED. W specyfikacji technicznej bardzo często znaleźć można zapisy dla różnych trybów wyświetlania obrazu. SDR oznacza standardową pracę sprzętu. Podawana ilość kilowatogodzin dotyczy 1000 godzin działania telewizora. Wybrany przez nas model pobiera w tym czasie 95 kilowatogodzin. W trybie HDR to już 173 kilowatogodzin. Teraz wystarczy te wyniki podzielić przez ilość godzin. 173 dzieląc przez 1000, daje wynik 0,173 kilowatogodziny. Teraz wystarczy pomnożyć tę wartość przez cenę operatora. Pod koniec 2021 roku średni koszt jednej kilowatogodziny to około 70 groszy. W zaokrągleniu otrzymujemy wynik 12 groszy. Tyle właśnie kosztuje godzina pracy telewizora w trybie HDR.


Jak to wygląda w przypadku TV OLED? Wybraliśmy telewizor tego samego producenta oraz tej samej wielkości. To powinno pozwolić porównać zużycie energii w najbardziej obiektywny sposób. W specyfikacji technicznej na naszej stronie internetowej możemy zobaczyć, że standardowy tryb pracy wiąże się ze zużyciem na poziomie 126 kilowatogodzin na przestrzeni 1000 godzin działania sprzętu. Podobnie jak wcześniej, interesuje nas zużycie w ciągu 60 minut. Dzielimy więc 126 przez 1000 i otrzymujemy wyniki 0,126 kilowatogodziny. Mnożymy przez 70 groszy i jak się okazuje, standardowa praca telewizora OLED wiąże się z kosztem około 8 groszy na godzinę. To rzeczywiście niewiele, choć warto wyłączać TV, który pracuje w tle. W skali roku to oszczędność na poziomie kilku złotych, a jeśli dodasz do tego oszczędności związane z innymi urządzeniami, kwota może urosnąć bardzo znacznie.

Ile prądu zużywa telewizor w trybie czuwania?

Czy warto wyłączać telewizor z prądu, aby zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną? Raczej nie. W większości przypadków, TV w trybie czuwania nie pobiera więcej, niż 0.5 wata. Biorąc pod uwagę ilość godzin w roku, można wyliczyć dokładny koszt trybu czuwania. 365 dni to 8760 godzin. Mnożąc te ilość czasu przez 0.5 wata, otrzymujemy wynik 4380 watów. Taki pobór energii elektrycznej przekłada się na koszt około 3 złotych rocznie. Oczywiście, to niemała kwota, ale czy wyobrażasz sobie za każdym razem odłączać TV od prądu, a następnie podłączać go ponownie, gdy tylko będziesz chciał obejrzeć jakiś program? To zupełnie niepraktyczne. Zwłaszcza, że dochodziłoby wtedy np. do resetowania połączenia z siecią bezprzewodową. Tryb czuwania zużywa minimalną ilość energii elektrycznej, podtrzymując jedynie te moduły, które są potrzebne do szybkiego uruchomienia urządzenia.

Zależy Ci na oszczędnym telewizorze?

Jeśli zależy Ci na oszczędnym TV, sprawdź dokładnie specyfikację techniczną każdego z dostępnych modeli. Wyjaśniliśmy już, jakich informacji szukać w naszym sklepie internetowym. Jeśli telewizor ma być oszczędny, na pewno warto postawić na urządzenia wyposażone w matrycę LED, a także te z mniejszym ekranem. Przekątna różniącą się długością kilkunastu cali może wpłynąć na zużycie energii elektrycznej o co najmniej kilka procent w skali roku. W razie pytań, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756