Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czujnik temperatury zewnętrznej – czy warto go kupić?

 2023-08-11 

Czujnik temperatury zewnętrznej jest sterownikiem, który pozwala zoptymalizować wykorzystanie energii grzewczej, a tym samym zaoszczędzić całkiem sporą sumę na rachunkach za ogrzewanie. Jest to element, który powinien znaleźć się w każdym inteligentnym domu. Czujnik temperatury zewnętrznej występuje w dwóch wariantach: przewodowym i bezprzewodowym. Który z nich jest lepszy? Czym kierować się przy jego wyborze? Dowiesz się więcej na ten temat z naszego artykułu.

Do czego służy czujnik temperatury zewnętrznej?

Czujnik temperatury wyposażony jest w termometr zewnętrzny, który odpowiada za wykonywanie pomiaru warunków cieplnych panujących w danym momencie na zewnątrz. Temperatura jest mierzona w sposób ciągły, a jej wartość pomiarowa (podawana w stopniach Celsjusza) zmienia się w czasie rzeczywistym. Czujnik temperatury zewnętrznej pozwala na zoptymalizowanie systemu grzewczego w mieszkaniu lub budynku wolnostojącym (np. domu jednorodzinnym). Urządzenie ma wbudowany specjalny regulator, który, na podstawie krzywej grzania, oblicza optymalną w danym momencie temperaturę wody grzewczej. W ten sposób usprawnia się ogrzewanie w danym pomieszczeniu lub w całym domu. Warto zauważyć, że układ grzewczy bez czujnika temperatury zewnętrznej każdego roku może generować bardzo duże straty. Ustawienie określonych parametrów w układzie powoduje, że jego praca przebiega ciągle w taki sam sposób, niezależnie od okoliczności. Konsekwencją jest nieoptymalna temperatura wody grzewczej, która zmienia się w zależności od warunków panujących na zewnątrz budynku. Czujnik temperatury zewnętrznej pozwala na dostosowanie do swoich potrzeb nie tylko parametrów cieplnych wody grzewczej, lecz także pór w ciągu doby, w których system ogrzewania rozpoczyna i kończy swoją pracę. Prowadzi to też w prosty sposób do oszczędności finansowych w obrębie gospodarstwa domowego.

Jak wybrać dobry czujnik temperatury zewnętrznej?

Czujniki temperatury zewnętrznej występują w wersjach przewodowych i bezprzewodowych. W zależności od określonej marki i linii, urządzenia różnią się też między sobą kształtem oraz wielkością, a także stylem wykonania obudowy. Niekiedy są także wyposażone w opcje dodatkowe, do których należą m.in.:

  • czujnik zalania wodą,
  • czujnik ruchu,
  • przełącznik świateł,
  • czujnik otwarcia/zamknięcia,
  • czujnik drgań.

Opcjonalnie możemy zdecydować się na czujnik temperatury i czujnik wilgotności, który obsługuję dodatkową funkcję, jaką jest pomiar wilgotności powietrza. W sytuacji, gdy wynik pomiaru jest zbyt niski, urządzenie przesyła do dalszych elementów systemu sygnał uruchamiający nawilżacz.Warto zwrócić uwagę na ofertę czujników temperatury zewnętrznej marki Termet. Urządzenia te są objęte gwarancją producenta, obejmującą zarówno ich montaż, jak i serwisowanie. Oprócz tego firma Termet zajmuje się instalowaniem oraz utrzymywaniem zintegrowanych systemów grzewczych, co może być dużym ułatwieniem dla mieszkańców domów jednorodzinnych.

Czujnik temperatury – gdzie go zamontować?

Gdy już zdecydujemy się na zakup, pojawia się pytanie, gdzie zamontować termometr zewnętrzny. Z technicznego punktu widzenia najlepszym do tego miejscem jest północna ściana danego budynku. Czujnik temperatury zewnętrznej powinien być umieszczony na wysokości około dwóch metrów nad poziomem morza, w możliwie najmniej nasłonecznionym oraz stosunkowo przewiewnym miejscu. Taki montaż czujnika gwarantuje optymalne warunki do pracy urządzenia. Umieszczając czujnik temperatury zewnętrznej w bardzo nasłonecznionym miejscu, możemy uzyskać odczyt temperatury zafałszowany o nawet dziesięć stopni Celsjusza.Inteligentny dom to marzenie wielu osób. Czujnik temperatury zewnętrznej jest jednym z gadżetów, które pozwalają nie tylko uzyskać większą wygodę mieszkaniową, lecz także zoptymalizować zużycie energii oraz obniżyć rachunki za ogrzewanie. W ofercie Media Expert znajdują się również inne urządzenia ułatwiające codzienne funkcjonowanie, m.in. czujniki dymu oraz czujniki ruchu. Warto zainteresować się możliwościami, które otwiera montaż tych niepozornych gadżetów w obrębie domu. Zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Czujniki dymu w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756