Zdaniem eksperta
2022-11-08
Oszczędzanie wody jest bardzo istotnie, nie tylko z punktu widzenia dbałości o środowisko naturalne, ale również o domowy budżet. Jak oszczędzać wodę, aby nie tylko zadbać o naszą planetę, ale również o domowe rachunki? Jednym z praktycznych sposobów, jest inwestycja w odpowiedni sprzęt. Przygotowaliśmy poradnik, który z pewnością będzie pomocny w tym wyborze.
Każde narządzenie, które do prawidłowego działania czy też osiągnięcia zamierzonego efektu potrzebuje wody, posiada specjalne oznaczenie na etykiecie energetycznej. Wybierając pralkę automatyczną czy zmywarkę do naczyń oczywiste jest, że użytkownicy będą zainteresowani tym parametrem. Niemniej warto wiedzieć, że są również inne sprzęty, których to dotyczy. Wśród nich znajduje się np. ekspres do kawy, czy piekarnik parowy. Ekspres potrzebuje wody do przygotowany kawy, a piekarnik parowy do wytwarzania pary wodnej.
Do takich sprzętów zaliczamy również lodówki wyposażone w dyspensery wody, czy automatyczne kostkarki. Zatem jeśli zależy nam, jako świadomym użytkownikom na tym aby wiedzieć, jak oszczędzać wodę podczas użytkowania tych sprzętów, zwracajmy uwagę na etykietę energetyczną i informację dotyczącą tego parametru. Jest on podawany w liczbach i to do naszej oceny należy, kiedy wybieramy dany sprzęt.
Zmywanie automatyczne pozwala oszczędzić blisko 4 razy więcej wody, niż kiedy wykonujemy tę czynność ręcznie. Co więcej, nowoczesne zmywarki do naczyń wyposażone są w inteligentne systemy oszczędzające nie tylko wodę, ale również energię elektryczną i używane do mycia detergenty. Potrafią też przy pomocy pary dezynfekować naczynia, co jest szczególnie przydatne, gdy domownikami są niemowlęta lub małe dzieci, czy alergicy. Ostatnie lata pokazały, że wszechobecne wirusy rozprzestrzeniają się tak szybko i są tak uporczywe, że paraliżują codzienność na wiele miesięcy.
W tym wypadku dezynfekcja parą jest nie do przecenienia. Oszczędzamy tutaj czas i pieniądze na rachunki za wodę, prąd, ale również lekarstwa i wizyty u lekarza. Jak oszczędzać wodę, kiedy rzadko zmywamy naczynia w zmywarce? Warto wtedy zainwestować w model, który oferuje program połowy załadunku. Zmywarka pobiera wtedy mniej wody i energii. To automatyczna opcja i dlatego jest komfortowa oraz wydajna.
Pralka, to tuż obok zmywarki do naczyń urządzenie, które do prawidłowego działania wymaga poboru wody. Jak można oszczędzać wodę piorąc? To bardzo proste. Należy wybrać taki sprzęt, który będzie odpowiadał na potrzeby domowników, a przy okazji będzie energooszczędny i skuteczny w działaniu. Najnowocześniejsze pralki, które zwykle wyposażone są w zdalne sterowanie, oferują szereg udogodnień, które mają bezpośredni wpływ na ich energooszczędność.
Wśród innowacyjnych systemów, warto wymienić np. inwerterowe silniki i pompy ciepła. Oba te podzespoły mają bezpośrednie przełożenie na wysokość naszych rachunków. W kwestii oszczędności wody, nie do przecenienia są z kolei urządzenia, które oferują bezpośrednie przyłącze ciepłej wody. Ta woda nie jest drugi raz podgrzewana, a zatem nie zużywamy prądu.
Zarówno nowoczesne pralki, jak i zmywarki, wyposażone są w automatyczny program ECO. Każdy producent, którego jednym z filarów jest zrównoważony rozwój i troska o środowisko naturalne, wyposaża tego typu urządzenia w tę praktyczną funkcjonalność. Programy ECO zwykle trwają dłużej, niemniej ma to bezpośrednie przełożenie zarówno na oszczędność energii, jak i wody. Jak oszczędzać wodę z programem ECO w pralce lub zmywarce? Jest to na tyle komfortowe, że użytkownik nie musi wykonywać żadnych dodatkowych czynności, poza uruchomieniem tego programu. Zapełniamy naszą pralkę lub zmywarkę w całości, uruchamiamy program ECO, zamykamy drzwiczki i gotowe. Podczas tego cyklu urządzenie nie osiąga wysokich temperatur grzałek, stąd pobór prądu jest o wiele niższy. Rekompensatą tego jest dłuższy cykl.
Podobnie wygląda to w przypadku zużycia wody. Pralka czy zmywarka, zużyją jej o wiele mniej, niż podczas krótkiego cyklu, kiedy wymagamy od urządzenia szybkiego efektu.
Jak oszczędzać wodę w kuchni, czy łazience? Na to jest mnóstwo sprawdzonych sposobów. Warto zainwestować w dobrą armaturę z perlatorem. Perlator to niewielkie urządzenie, które może występować w zestawie z baterią albo zostać dokupione oddzielnie. To niezwykle istotne, aby kran pozwalał nam na wymianę perlatora, ponieważ ten mały element ulega zużyciu w trakcie eksploatacji. Jego rolą jest napowietrzanie wody. Zarówno w łazience, jak i w kuchennym kranie warto mieć dodatkowo słuchawkę prysznicową z tak zwanym ogranicznikiem wypływu wody. To również sposób na oszczędzanie wody. Bardzo ważnym aspektem, który może mieć wpływ na wyższe rachunki, są nieszczelne instalacje. Zadbajmy o uszczelki w naszych kranach, a każdorazową usterkę naprawiajmy bez zbędnej zwłoki.
Wodę w łazience zużywamy podczas trzech głównych czynności: mycia rąk, mycia zębów oraz kąpieli. Każdą z tych czynności można wykonać tak, aby zużyć mniej wody, niż zwykle lub niż dotychczas. To są bardzo proste metody, nie wymagające od nas wiele wysiłku, a jedynie niewielkiej zmiany codziennych przyzwyczajeń. Dużą oszczędnością wody jest zakręcanie kranu podczas mycia zębów. Wszak nie jest nam wtedy do niczego potrzebna. Z kolei długą kąpiel w wannie z dużą ilością wody, możemy z powodzeniem zastąpić prysznicem, który jest nie tylko bardziej ekonomiczny, ale również efektywniejszy. Do napełnienia wanny potrzebujemy średnio około 150 litrów wody, podczas gdy krótki prysznic to niespełna 40 litrów. W dłuższej perspektywie, to bardzo duża oszczędność, która przekłada się bezpośrednio na wysokość rachunków.
Toaleta jest miejscem, w którym zużywamy więcej wody, niż w łazience. Czteroosobowa rodzina, zakładając, że cały dzień spędza w domu, korzysta z toalety około 16 do 20 razy. To jest do 20 spuszczeń wody dziennie. Każda wizyta w toalecie oznacza zużycie wody, zarówno do spłukania nieczystości, jak i umycia rąk. Tutaj również możemy oszczędzić wodę. Jednym ze sposobów jest zainstalowanie nowoczesnej spłuczki, która będzie wyposażona w podwójny system spłukiwania. Podwójny czyli taki, który zużyje mniej lub więcej wody. Zwykle jest to proporcja wynosząca 50 procent.
Mniej wody do usunięcia nieczystości z toalety wykorzystamy również, gdy zrezygnujemy z wycierania rąk papierowym ręcznikiem, który następnie wrzucamy do toalety. Rozwiązaniem tego może być mały kosz, w którym będziemy składować tego rodzaju papier.
Podczas automatycznego prania czy zmywania, trudno jest tak zagospodarować wodę, aby ją ponownie wykorzystać, niemniej podczas rozmaitych codziennych czynności jest to jak najbardziej możliwe i przynosi wymierne rezultaty w postaci niższych rachunków.
Jak oszczędzać wodę? Przykłady codzienne są naprawdę bardzo proste. Jednym z nich, może być np. ponowne wykorzystanie wody, której użyliśmy do mycia owoców lub warzyw. Podczas tej czynności nie stosujemy żadnych detergentów, a woda może być wtórnie spożytkowana. Jeśli to zimna woda, możemy nią np. podlać kwiaty, a jeśli ciepła, możemy użyć jej do mycia, np. podłóg. Nawet woda wykorzystana do mycia rąk, jeśli używamy detergentów na bazie naturalnych składników, jest możliwa do spożytkowania przy podlewaniu kwiatów doniczkowych lub na rabatkach w ogrodzie.