Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak segregować śmieci w domu?

 2023-10-05 

Za wywóz śmieci trzeba płacić, a w dodatku należy je segregować i nie da się już tego cofnąć. Opłaty są zróżnicowane zależnie od regionów kraju, jak i od tego czy mieszkamy w bloku wielorodzinnym, czy we własnym domku. Co i raz ceny za wywóz odpadków się zmieniają. Jedno jest pewne, od przeszło dwóch lat uczymy się je segregować. Do tej pory nie było trudno, bo wszystkie trafiały do jednego pojemnika, ale to już przeszłość. Teraz z uwagi m.in. na ochronę środowiska trzeba śmieci rozdzielać. Nadal nie wszyscy to robią, bo nie wiedzą jak, dlatego co raz to pojawiają się komunikaty dotyczące tego, które śmieci, do jakiego pojemnika. Niemal na każdym śmietniku miejskim są przyklejone informacje i nawet znajdują się one na poszczególnych pojemnikach, a jakby tego było mało, pojemniki mają odpowiednie dla danego typu odpadów, kolory. Tak jest na zewnątrz. W mieszkaniach czy domach wiąże się to z rozdzielaniem odpadków i często się zdarza, że nadal zastanawiamy się jak segregować śmieci w domu, bo co innego musi trafiać do wiadra z tzw. odpadami zmieszanymi, co innego do bio itd. W sumie musimy stworzyć aż pięć różnych pojemników i do nich wrzucać odpowiednie śmieci. Przypomnijmy z grubsza, co do czego powinno trafić.

Odpady szklane

Z tymi jest najprościej, bo każdy wie, co to jest szkło. Puste butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach, słoiczki po musztardzie, ale też wyszczerbiona filiżanka czy szklanka albo stłuczony talerzyk. Warto, zanim się ich pozbędziemy odkręcić zakrętkę, jeżeli jest zrobiona z plastiku, gdyż ten wyrzucimy, gdzie indziej. Pojemnik w śmietniku albo naklejki z informacją powinny mieć barwę zieloną.

Odpady z tworzyw sztucznych oraz metal

Te śmieci można łączyć. Wrzucamy zatem puste (najlepiej wcześniej zgniecione) plastikowe opakowania, torebki i worki foliowe, wszelkiego typu zakrętki plastikowe, ale też opakowania po sokach, czy zgniecione puszki po napojach oraz żywności. Pojemniki stojące w śmietniku na tego typu odpadki albo naklejki z informacją mają barwę żółtą.

Odpady papierowe

Tu wrzucimy wszelkiego rodzaju kartony, papierowe opakowania, czasopisma, zeszyty, kartki, także tekturę. Pojemniki stojące w śmietniku na tego typu odpadki albo naklejki z informacją mają barwę niebieską.

Odpady bio, czyli biodegradalne

Powinny tu trafiać obierki z owoców oraz warzyw, fusy po kawie i herbacie, resztki jedzenia, ale bez mięsa, tłuszczu oraz kości (np., stare ugotowane ziemniaki czy warzywa z zupy), skorupki jaj, a także zwiędłe kwiaty cięte, jak też doniczkowe. Pojemniki stojące w śmietniku na tego typu odpadki albo naklejki z informacją mają barwę zazwyczaj brązową, ale może też być naklejony na zwykłym pojemniku piktogram z wizerunkiem ogryzka jabłka.

Odpady zmieszane

Wśród nich musi się znaleźć wszystko to, co nie trafiło do wymienionych wcześniej. Tu więc znajdą się m.in. kości z kurczaka albo też inne, chrząstki z boczku, tłuste opakowania po maśle, smalcu lub też innych tłuszczach, resztki nabiału – np. serków, ziemia ze skrzynek z kwiatami, pampersy. Pojemniki stojące w śmietniku na tego typu odpadki albo naklejki z informacją mają barwę zazwyczaj czarną, bywa też na nich naklejka z wizerunkiem ściśniętej torby. Nie jest to jednak regułą, gdyż barwa tego pojemnika może być tzw. srebrzysta, a na niej może się nie znajdować żadna naklejka. Pojemników na odpady zmieszane z reguły stoi w śmietniku najwięcej.

To nie wszystko

Jeśli mówimy, że wśród odpadów zmieszanych ma się znaleźć wszystko to, co nie nadawało się do wcześniej wymienionych, to nie jest do końca prawda. Wszelkiego rodzaju przeterminowane leki (syropy, tabletki itp.) należałoby odnieść do apteki, która „zbiera” tego rodzaju odpady. Podobnie jest ze zużytymi bateriami, których nie powinno się wrzucać do wymienionych pojemników, ale oddać bądź do sklepu ze sprzętem elektrycznym lub do punktu selektywnej zbiórki odpadów.

W co zbierać odpady

Pół biedy, kiedy się mieszka w domku jednorodzinnym, bo wtedy pojemniki, zwłaszcza na szkło, papier czy też na plastik, mogą stać, np. w komórce i można je wystawiać, dopiero wtedy, gdy są pełne i przyjeżdża firma pod odbiór tych odpadów. One na szczęście nie muszą stać w mieszkaniu, w którym wystarczy zbierać tylko śmieci zmieszane czy też bio, więc praktycznie niewiele się zmienia, odnośnie do „wystroju mieszkania”, a konkretnie kuchni. Zdecydowanie gorzej mają mieszkańcy blokowisk. Osoby mieszkające w domach wielorodzinnych muszą sobie wygospodarować miejsca aż na pięć rodzajów różnych śmieci – wstawić pięć wiader, czy toreb, a w dodatku każda jest inna. Na pewno kuchnia, a tym bardziej aneks kuchenny na tym nie zyskują, a i gospodarze muszą się nieźle natrudzić, żeby zachować, jako taki porządek. Odpowiedź na pytanie jak segregować śmieci w domu nie jest zatem taka oczywista, ale można sobie z tym poradzić i w końcu nawet nabrać wprawy, w selektywnym wyrzucaniu.

Śmieci w szufladzie

Producenci mebli kuchennych, a także wiader, pojemników czy toreb zaczęli przyglądać się temu tematowi w Polsce, bo na świecie segreguje się śmieci od dawna. Dzięki temu powstało szereg rozwiązań, które można zastosować w domkach i mieszkaniach – a warto, żeby uniknąć bałaganu. Najlepiej mają osoby, które dopiero się urządzają, gdyż mogą przy okazji zamówić sobie szafkę z wysuwaną szufladą, podzieloną na kilka (liczba zależy od nas) części, do których będą trafiały poszczególne odpadki. Taką szufladę można zamówić pod wymiar albo kupić gotową szafkę. Oczywiście każdą taka przegródkę dobrze jest wyłożyć np. papierem, gazetą albo włożyć do niej torbę plastikową, żeby ją wygodnie wyjąć, gdy zamierzamy śmieci wyrzucić. Przegródkę wystarczy przetrzeć na mokro lub nawet spryskać środkiem dezynfekującym. W tym przypadku segregacja śmieci w domu nie będzie kłopotliwa.

Inne rozwiązania

Jeśli jednak w mieszkaniu jesteśmy z rodziną od wielu lat i nadal mamy wątpliwości jak segregować śmieci w domu, możemy skorzystać też z innego rozwiązania. Tym bardziej, gdy już nie mamy miejsca na dodatkową szafkę, a z istniejących szuflad nie chcemy rezygnować. Wystarczy zaopatrzyć się w wiadra z umieszczonymi na ich wieczkach (są najczęściej uchylne, a także zdejmowane) piktogramami, odpowiadającymi rodzajowi odpadków. Jedne trzeba będzie opróżniać częściej, inne rzadziej, ale wszystkie są takiej samej wielkości i mają taką samą barwę. Ich wielką zaletą jest to, że śmieci można wyrzucać bezpośrednio z nich (nie są w jakiś sposób połączone), więc nie musimy ich niczym wykładać, trzeba jednak opłukać albo nawet umyć, a może i zdezynfekować po przyniesieniu do domu oraz osuszyć. W suchym pojemniku nie powstanie szkodliwa dla zdrowia pleśń. Niektóre modele pojemników wyposażone są nawet w kółka. Dzięki pojemnikom wydatek odnośnie do segregacji śmieci ponosimy tylko jeden – przy zakupie zestawu, bo toreb plastikowych (w sumie nie ekologicznych), do których wyrzucaliśmy odpadki do tej pory, kupować już nie trzeba.

Gdzie ustawić kosze?

Problemem jest mianowicie, gdzie ustawić kosze, by nie rzucały się w oczy np. gościom, chociaż proponowane przez nas są zamykane i ich zawartości nie widać. Radzimy jednak, żeby w tym przypadku wygospodarować jakieś miejsce. Najlepiej umieścić je pod zlewozmywakiem, czyli w miejscu, w którym większość osób trzyma śmieci. Można je ustawić po dwa z każdej strony syfonu, albo „piętrowo” jeden na drugim, jeśli się zmieszczą. Takie pojemniki są dostępne także w sklepach Media Expert. Oczywiście zanim wybierzemy pojemniki dobrze jest zmierzyć powierzchnię, na której zamierzamy je umieścić, a w sklepie dobrać takie kosze, które będą do niej pasowały. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne i można dobrać pojemniki do miejsca. Można zresztą kupić także tylko trzy sztuki, wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju odpady u nas dominują. Te, których jest najmniej, zmieszczą się nawet do niewielkiej torebki, a tę można zmieścić obok pojemników i wyrzucić razem z zawartością, jak to robią niektórzy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756