Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka moc żarówki do pokoju?

 2023-10-05 

Nie podoba Ci się światło w Twoim pokoju? A może przepaliła się żarówka? Czas więc na zmianę źródła światła. W naszym poradniku podpowiadamy, jaka moc żarówki do pokoju będzie odpowiednia. Zwrócimy także uwagę na dostępne rodzaje oświetlenia, a także gwintu, który musi być dopasowany do żyrandola lub lampy. Zachęcamy do lektury!


Żarówki dostępne w sprzedaży

Tradycyjne żarówki odeszły do lamusa. Nie można ich już kupić i dobrze – są nieekonomiczne i mniej trwałe, niż nowoczesne oświetlenie LED. Żarówki żarowe opierały się na rozgrzewaniu żarnika do wysokiej temperatury, przez co emitowały światło. Poza tym, źródło światła także mocno się nagrzewało. Dlatego ważne było, aby żarówka znajdowała się daleko od klosza, który wykonany był np. z papieru. Technologia LED zrewolucjonizowała oświetlenie na całym świecie. Żarówki te nie emitują ciepła, pracują wiele tysięcy godzin, a także redukują zużycie energii elektrycznej. Korzyści są więc wymierne i bardzo konkretne. Co więcej, światło emitowane z żarówek LED jest także jaśniejsze, co ma potwierdzenie w ilości lumenów.

Żarówki LED – dostępne rodzaje

Jak już pisaliśmy, żarówki LED są o wiele lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych źródeł światła, które warto wymienić. Wykorzystanie diod elektroluminescencyjnych ma wpływ na o wiele większą trwałość. Włączenie i wyłączanie światła nie skraca żywotności żarówek LED. Starsi na pewno pamiętają, że przestrzegano przed wyłączaniem światła na chwilę, gdyż o wiele korzystniej wychodziło pozostawienie włączonej lampy, nawet w pokoju, w którym przez kilka minut nikt nie przebywał. Ponowne nagrzewanie się żarnika wymagało dużej ilości energii, a także osłabiało wolfram.


W sprzedaży dostępne są żarówki LED w różnym typie i kształcie. Dużo jest modeli nawiązujących do klasycznego wyglądu. Można je z powodzeniem instalować w żyrandolach czy lampach. Dostępne są także reflektory GU10, które zastępują halogeny stosowane np. w zabudowanych ściankach. Nie nagrzewają się mimo wysokiego napięcia. Podobnie jest z reflektorami LED GU5.3, z tym, że te wykorzystują jedynie 12 voltów do pracy.


Dostępne są również świetlówki LED. Tradycyjne wykorzystywały do świecenia gaz. Cechowały się bardzo jasnym światłem i zużyciem niewielkiej ilości energii elektrycznej. Świetlówki LED o wiele szybciej włączają się – nie trzeba czekać na ich „nagrzanie”. Emitują dużo światła i chętnie są wykorzystywane np. w przestrzeniach biurowych. Jeśli chodzi o rodzaj konstrukcji, to niewiele się zmieniło. Poza tym, że świetlówki LED są o wiele trwalsze i lżejsze.


Jaka moc żarówki do pokoju?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, jaka moc żarówki do pokoju będzie odpowiednia. Zwłaszcza, że każde pomieszczenie ma nieco inne zastosowanie. Kluczowe z resztą jest nie tylko to, jak mocna będzie żarówka, ale również miejsce montażu źródła światła i jego barwa. W przypadku pokoju dziennego, nie powinieneś lekceważyć tematu oświetlenia. To właśnie w salonie dużo przebywamy, relaksując się po pracy. Zbyt ciemne pomieszczenie będzie ponure i nie wprawi w najlepszy nastrój. Nieprawidłowe oświetlenie ma także negatywny wpływ na wzrok. Światło powinno być równomiernie rozłożone. Stosuj także ciepłe barwy, aby zapewnić przytulną atmosferę. W przypadku salonu możesz zdecydowanie sięgać po żarówki LED o dużej mocy. Pamiętaj, że bezpieczna ilość watów jest także określona przez producenta opraw lub lamp.


Nieco inaczej w jest przypadku sypialni. To pokój, w którym śpimy i zbieramy siły na kolejny dzień pełen wyzwań. Tutaj światło może być słabsze, więc i żarówka może mieć mniejszą moc. Jeśli dużo czytasz w łóżku, zapewnij sobie dostęp do lampki nocnej. W tym wypadku światło powinno być na tyle mocne, by Twoje oczy nie męczyły się podczas lektury.


Jeśli chodzi o pokoje dziecięce lub biurowe, to w tym wypadku trzeba myśleć o wykorzystaniu co najmniej dwóch źródeł światła. Główne powinno świecić z góry i może być to żarówka o ciepłej barwie. Z kolei w okolicy biurka powinieneś zapewnić światło zimne, odpowiednio mocne, aby praca i nauka nie sprawiały trudności. Wiesz już, jaka moc żarówki do salonu i pozostałych pomieszczeń jest potrzebna. Oczywiście wybór powinien być indywidualny – duże pokoje wymagają większego doświetlenia.

Zakup żarówki do pokoju – co z gwintem?

Kupując żarówkę, ważną sprawą jest gwint montażowy. Oprawy mogą być różne, więc nie każdy model będzie pasował. Najbardziej klasycznym typem gwintu jest E27. To gruby trzonek, który ma średnicę 27 milimetrów. Wiele typów żarówek z niego korzysta. Bardzo często spotykany jest w przypadku żyrandoli, kinkietów lub lampek nocnych. Popularny jest także gwint E14, który jest o około połowę węższy, niż E27. Trzonki te występują głównie w przypadku źródeł światła przeznaczonego do słabszego światła. Można go także spotkać w przypadku lamp biurkowych, poza wcześniej podanymi rodzajami oświetlenia.


GU10 to sposób montażu polegający na przekręceniu dwóch wtyków. To wygodne i łatwe. Z tego rodzaju styków korzysta się głównie w przypadku kierunkowych źródeł światła – na przykład reflektorów halogenowych montowanych w kuchniach lub łazienkach. Reflektorowe źródła światła korzystają także z wtyku MR16, który ma postać wąskich widełek wciskanych do oprawy. Takie żarówki LED stosowane są między innymi w przypadku sufitów podwieszanych lub innych zabudów. Przed zakupem sprawdź, jaki rodzaj gwintu czy montażu występuje w oprawie. W ten sposób unikniesz zawodu podczas próby montażu.


Żarówki możesz kupić również w naszym sklepie internetowym. Są to modele o różnej barwie światła. Zachęcamy także do sprawdzenia rozwiązań smart home, które umożliwiają sterowanie światłem za pomocą aplikacji mobilnej. W takim wypadku możesz między innymi zmieniać kolor świecenia oraz poziom jasności.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756