Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka moc żarówki LED do łazienki?

 2023-10-06 

Wybór żarówki do poszczególnych pomieszczeń jest ważny. Im lepiej dopasujesz źródło światła, tym lepszy komfort uzyskasz. Jaka moc żarówki LED do łazienki będzie odpowiednia? Podpowiadamy w poniższym poradniku, na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Lektura nie zajmie Ci więcej niż 3 minuty!

Dlaczego właśnie żarówki LED?

Tradycyjne żarówki żarowe nie są już dostępne w sklepach, poza drobnymi wyjątkami. Klasyczne źródła światła wykorzystywały do generowania światła podgrzewany do dużej temperatury żarnik. Emisja światła wiązała się więc ze znacznym nagrzewaniem szkła. Możliwe były poparzenia, a zbyt bliskie umiejscowienie w stosunku do papierowego klosza mogło skończyć się spaleniem go po jakimś czasie. Dzięki popularyzacji oświetlenia LED, zużycie energii elektrycznej znacznie spadło. Ma to ogromne znaczenie w globalnym zakresie, gdyż emisja dwutlenku węgla została w ten sposób ograniczona w dość znacznej ilości. Lampy LED są także o wiele trwalsze od ich klasycznych odpowiedników. Nie ma potrzeby wymiany źródła światła aż tak często. Poza tym, żarniki były bardzo wrażliwe na wstrząsy, które mogły doprowadzić do ich przerwania. Moc kilku watów w przypadku żarówki LED, odpowiada kilkudziesięciu dla źródła światła starego typu. Zmianie uległy także warunki świetlne. Światło jest o wiele jaśniejsze, możliwe jest również wybranie różnych barw.

Żarówka LED w łazience – dlaczego?

Zastanawiasz się czy żarówki LED nadają się do oświetlenia łazienki? Jak najbardziej tak! Ilość generowanego przez nie światła pozwala dokładnie oświetlić pomieszczenie. Żarówki LED świetnie sprawdzą się w kinkietach jako halogeny, a także dodatkowe oświetlenie przy lustrze, które pomoże kobietom podczas wykonywania makijażu. Zaletą tej technologii jest także możliwość wyboru konkretnej barwy światła. Możesz więc wybrać taką temperaturę, jaka Ci rzeczywiście odpowiada. 


Wysoka energooszczędność żarówek LED pozwala także na ich większe wykorzystanie. Jeśli planujesz oświetlenie dekoracyjne z ich udziałem, nie musisz bać się dużych kosztów prądu. Pobór energii elektrycznej jest naprawdę minimalny, za to efekt – doskonały! Kolejnym atutem żarówek LED jest to, że nie emitują one ciepła. Nie można się więc oparzyć po ich dotknięciu. Konstrukcja tego rodzaju oświetlenia jest także dość szczelna. Nie brakuje również modeli żarówek, które posiadają dodatkowe rekomendacje dotyczące używania ich w środowisku o większej wilgotności.

Na co zwrócić uwagę wybierając żarówkę LED do łazienki?

Żarówki LED mogą się od siebie bardzo różnić. W technologii tej wykonywane są klasyczne źródła światła, a także świetlówki czy halogeny. Rodzaje te różnią się nie tylko kształtem, który oczywiście jest ważny, ale także gwintem. Jeśli masz do wymiany zwykłą żarówkę w żyrandolu, pewnie będziesz potrzebował żarówki z oznaczeniem E14 lub E27. W przypadku oświetlenia kierunkowego lub halogenów, będziesz potrzebował oświetlenia z gwintem GU10, GU5.3 lub GU4. Sprawdź to dobrze przed zakupem, aby uniknąć kłopotów. 


Jeśli lubisz dekorację świetlną, możesz także pomyśleć nad zakupem żarówki inteligentnej. Takie urządzenie pozwala na zmianę koloru świecenia, a także wybór dostępnych iluminacji, które mogą zapewnić odrobinę relaksu podczas kąpieli w wannie.

Jaka moc żarówki LED do łazienki?

Przejdźmy więc do meritum problemu, czyli jaka moc żarówki LED do łazienki jest właściwa? Nie jest to pytanie, na które można udzielić jednej, konkretnej odpowiedzi. Konieczne jest jednak wykazanie aspektów istotnych do weryfikacji w Twoim przypadku. Przede wszystkim, wymieniając żarówkę, powinieneś sprawdzić informacje zawarte na oprawie lub lampie. Producent zazwyczaj umieszcza naklejkę ze specyfikacją techniczną, na której zawarte są także rekomendacje dotyczące mocy żarówek. Znajdziesz tam zazwyczaj również informację o rodzaju gwintu. Moc maksymalna jest ważnym elementem, gdyż jej przekroczenie mogłoby skutkować przepaleniem oprawy. 


Moc żarówki LED do łazienki powinna być także dobierana do wielkości pomieszczenia, a także poziomu jasności, który chcesz uzyskać w danym miejscu. Znaczenie ma nawet układ czy sam wystrój łazienki. Ciemne tonacje wymagają mocniejszego oświetlenia, podobnie jak pomieszczenia z dodatkowymi wnękami, które mogą być niedoświetlone. Oczywiście problem ten możesz rozwiązać po prostu większą ilością źródeł światła, a nie tylko mocną żarówką. Podejście do sprawy oświetlania każdego pomieszczenia jest kwestią indywidualną. Pamiętaj, że zbyt ciemne warunki nie są najlepsze dla wzroku. Poza tym, dobrze oświetlona łazienka wydaje się być bardziej przytulna i ciepła.

A co z temperaturą światła w łazience?

Wybranie właściwej barwy światła (inaczej temperatury) ma ogromne znaczenie nie tylko dla samej estetyki, ale także Twojego komfortu. Ludzie mogą mieć różne preferencje. Jedni wolą zimne światło, z pozostali – ciepłe, o żółtej barwie. Temperatura podawana jest w kelwinach. Informacja na ten temat zazwyczaj znajduje się na opakowaniu żarówki.


Do łazienek bardzo często wybierane jest oświetlenie zimne, o białej barwie. Wnętrza wyglądają wtedy bardzo nowocześnie. Jednak odbicie w lustrze będzie blade, a poczucie chłodu może niektórym przeszkadzać. Dlatego dobrym wyborem może być barwa neutralna. Dobrze oddaje kolory, nie zniekształca ich i nie będzie przeszkadzać zwolennikom żadnej ze skrajności w kwestii oświetlenia. Ciepłe światło daje poczucie ciepła, choć przekłamuje kolory. To spore utrudnienie w przypadku malowania makijażu. Dobrym rozwiązaniem jest także mieszanie żarówek.


Blisko lustra warto umieścić oświetlenie zimne, w barwie białej. Z kolei kinkiety lub żyrandole mogą mieć zamontowane żarówki emitujące ciepłe światło. W ten sposób zapewnisz sobie uniwersalność i będziesz mógł przełączać oświetlenie na to, którego aktualnie potrzebujesz.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756