Polityka prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Zamknij

Poradniki Eksperta

Kosiarka spalinowa – duża wydajność na duże tereny

Jak nietrudno się domyślić, jednym z najważniejszych elementów maszyny jest jej silnik, który może być dwusuwowy lub czterosuwowy. Podstawowa różnica między nimi to rodzaj paliwa. Kosiarka spalinowa dwusuwowa jest zasilana mieszanką benzyny oraz specjalnego oleju, rozrobioną w określonej przez producenta proporcji – zazwyczaj jest to stosunek 50:1 lub 25:1. Silnik czterosuwowy spala czystą benzynę bezołowiową. Nie musisz więc przygotowywać mieszanki, co może być uciążliwe. To jednak nie koniec różnic. Kosiarka dwusuwowa ma prostszą konstrukcję, ponieważ silnik jest mniej skomplikowany. Dlatego jest też tańsza oraz lżejsza, przy tej samej pojemności oferuje również większą moc. Silnik czterosuwowy ma jednak znaczne zalety. Emituje mniej spalin, jest więc bardziej ekologiczny oraz cichszy. Nie trzeba również przygotowywać mieszanki, jedynie co jakiś czas należy wymieniać olej. Jeśli więc zastanawiasz się jaka kosiarka spalinowa będzie najlepsza, dwusuwowa czy czterosuwowa, to postaw na nowsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie.


Niezależnie od tego jaki typ silnika ma kosiarka spalinowa, ważna jest jego moc oraz pojemność skokowa. Oba te parametry są zresztą ze sobą powiązane. Silniki o dużej pojemności skokowej oferują zazwyczaj większą moc. Jaka moc jest Ci potrzebna? Do pielęgnacji przydomowego ogródka wystarczy kosiarka o mocy do 3 KM. Jeśli pracujesz na większych obszarach, o powierzchni powyżej 1000 m2, warto wybrać model o szerokości roboczej większej niż 50 cm, co zazwyczaj oznacza silnik o mocy ponad 3 KM (NAC MEX50-N196). Pamiętaj o tym, żeby nie kupować kosiarki na wyrost. Większa moc to duże rozmiary, a co za tym idzie taka maszyna może nie do końca sprawdzać się na małych trawnikach. Będzie także cięższa, więc praca nią kosztuje więcej wysiłku. Nadmiar gotówki lepiej zainwestować w sprzęt z silnikiem dobrej marki, z dodatkowymi funkcjami i lepiej wykonany. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na materiał obudowy. Najczęściej są to tworzywa sztuczne lub stal. Ta ostatnia jest bardzo odporna, jednak należy ją chronić przed korozją. W tym celu warto m.in. zabezpieczać wszelkie uszkodzenia lakieru.


Ważne funkcje kosiarki spalinowej


Praktycznie każda kosiarka spalinowa jest relatywnie ciężka. Silnik wykonany jest z różnych metali i cechuje się znaczną masą, na którą składają się także płyny eksploatacyjne. Dlatego naturalnym wyborem jest kosiarka spalinowa z napędem. Korzystanie z maszyny bez niego może być dla Ciebie bardzo męczące. Zwłaszcza, jeśli masz dużą działkę, na której teren jest pochyły. Pamiętaj o tym, że masę kosiarki zwiększy także kosz wypełniony pokosem. W niektórych modelach jego pojemność to nawet 70 l. Kosiarka z koszem o dużej pojemności to dobry wybór, ponieważ nie trzeba go często opróżniać (LIDER GTL51BS675NIS-3W1). Jeśli zależy Ci na zminimalizowaniu przerw w pracy, powinieneś także wybrać kosiarkę z pojemnym zbiornikiem paliwa. Oprócz zbierania trawy do kosza czy funkcji bocznego wyrzutu, niektóre kosiarki spalinowe mają funkcję rozdrabniania trawy, to tzw. mulczowanie. Zmielony na drobne ścinki pokos nie musi być zbierany. Stanowi on naturalny nawóz dla rosnącej trawy. Zazwyczaj silnik spalinowy uruchamiamy poprzez pociągniecie linki rozrusznika. Aby sprzęt odpalał się wygodniej, producenci silników spalinowych coraz częściej stosują rozwiązania ułatwiające tę czynność. Dotyczy to zwłaszcza zimnego silnika. Firma Briggs&Stratton opracowała np. układ rozruchowy Ready Start, który gwarantuje uruchomienie silnika po maksymalnie dwóch pociągnięciach linki rozrusznika.

Jeśli chcesz, żeby Twoja kosiarka spalinowa uruchamiała się tak łatwo jak elektryczna, powinieneś wybrać model z wbudowanym rozrusznikiem (FAWORYT DK46N150E-4w1). Przykładem takiego rozwiązania jest system InStart w silnikach Briggs&Stratton. Kosiarka ma dodatkowy akumulator litowo-jonowy, który pozwala na wykonanie nawet 50 cykli rozruchu. Wystarczy wcisnąć przycisk i można zacząć koszenie. Kosiarka z rozrusznikiem elektrycznym to idealny wybór, jeśli zależy Ci na dużej mocy oraz komforcie obsługi.Kosiarka spalinowa czy elektryczna?


Naturalną przewagą kosiarki spalinowej nad elektryczną jest większa swoboda pracy. Nie jesteś w żaden sposób uzależniony od dostępu do gniazdka elektrycznego. Oczywiście maszyna taka jest głośniejsza i mniej ekologiczna od kosiarki elektrycznej, zazwyczaj jednak będzie też dysponować większą mocą. Dlatego kosiarka spalinowa lepiej sprawdzi się na dużych działkach, gdzie niezbędne są jak największa wydajność i szerokość koszenia. Sprzęt elektryczny dobrze się spisze w przydomowym ogrodzie, gdzie nie będziesz miał problemu z dostępem do prądu. W przeciwieństwie do silnika elektrycznego, ten spalinowy wymaga jednak okresowej konserwacji. Niezbędne są np. takie czynności jak regulacja gaźnika albo przygotowanie maszyny do zimowania. Również sezon koszenia powinniśmy zacząć od kontroli stanu silnika. Czynności te opisane są w instrukcji obsługi dołączonej do maszyny. Można je oczywiście zlecić, autoryzowanemu przez producenta maszyny, punktowi serwisowemu.


NAC MEX50-N196


Jeśli jest Ci potrzebna kosiarka spalinowa o dużej mocy to NAC MEX50-N196 to propozycja dla Ciebie. Ma czterosuwowy silnik o mocy aż 4,9 KM. Charakteryzuje się on dużą trwałością oraz oszczędną pracą. Obudowa maszyny wykonana została ze stali, więc wykazuje dużą odporność na uszkodzenia. Przy masie wynoszącej 36 kg niezbędnym dodatkiem jest napęd. Kosz na trawę ma pojemność 60 l, możesz więc pracować długo bez konieczności opróżniania go. Jest to o tyle istotne ponieważ szerokość koszenia to 51 cm, dlatego kosiarka spalinowa NAC MEX50-N196 świetnie radzi sobie na dużych obszarach.


MTD Smart 53 SPBS


Kosiarka spalinowa marki MTD – model Smart 53 SPBS to ciekawa propozycja jeśli szukasz maszyny na dużą działkę. Wszystko to za sprawą szerokości koszenia, która wynosi aż 53 cm. Regulacja wysokości koszenia jest sześciostopniowa i odbywa się w zakresie od 28 do 92 mm. Do jej ustawiania służą dźwignie umieszczone przy kołach. Kosiarka została wyposażona w napęd, a pojemność kosza to 70 l. Łożyskowane koła pozwalają na płynne prowadzenie maszyny, a ich bieżnik zapobiega uszkodzeniom trawy. Sprzęt napędza czterosuwowy silnik Briggs&Stratton z serii 625 E. Jego pojemność skokowa to 125 cm3. Kosiarka może także pracować w trybach bocznego i tylnego wyrzutu oraz mulczowania. Zintegrowana dysza pozwala na bezpośrednie podłączenie węża ogrodowego i łatwe umycie wnętrza obudowy.


FAWORYT SHC56N224L-4W1


Model SHC56N224L-4W1 marki FAWORYT to kosiarka spalinowa z trwałym silnikiem marki Loncin o pojemności 224 cm3 i mocy 5,4 KM. Przedkłada się to na dużą wydajność, ponieważ szerokość koszenia wynosi aż 56 cm. Pokos gromadzi się w zbiorniku o pojemności 62 l. Masa kosiarki to 38 kg, dlatego naturalnie została wyposażona w napęd. Do tego jej prowadzenie ułatwiają łożyskowane kulkowo koła. Sześciostopniowa regulacja koszenia ma zakres od 30 do 90 mm. Kosiarka może także pracować w trybach wyrzutu bocznego i mulczowania.


HANDY SH51BS750N4W1


Propozycja marki Handy – kosiarka spalinowa SH51BS750N4W1 jest napędzana przez silnik renomowanej marki Briggs&Stratton. Oferuje on moc 3,4 KM i pojemność 161 cm3. Producent zaleca stosowanie maszyny na trawnikach o powierzchni do 1500 m2. Regulacja wysokości koszenia ma aż osiem stopni i odbywa się w zakresie od 25 do 75 mm. Łatwo więc dopasujesz ją do oczekiwanych rezultatów. Szerokość robocza to 51 cm, a trawę zgromadzisz w koszu o pojemności 60 l ze wskaźnikiem napełnienia. Pod względem użytkowym, należy docenić obecność napędu oraz funkcję mycia obudowy. Kosiarka ma także możliwość mielenia i bocznego wyrzutu trawy.


LIDER SH46BS575NIS-4W1


Kosiarka spalinowa LIDER SH46BS575NIS-4W1 przeznaczona jest do trawników o średniej powierzchni, jej szerokość koszenia to 46 cm. Maszyna została wyposażona w wydajny silnik firmy Briggs&Stratton o mocy maksymalne 3,4 KM. Regulacja wysokości koszenia jest ośmiostopniowa, w zakresie od 25 do 75 mm. Masa kosiarki to 32 kg, jednak została wyposażona w napęd, który znacznie ułatwia pracę. Kosz ma pojemność 62 l. Oprócz niego kosiarka spalinowa LIDER SH46BS575NIS-4W1 ma funkcje bocznego i tylnego wyrzutu oraz mielenia trawy.

Powrót

Te poradniki mogą okazać się pomocne

Zobacz wszystkie poradniki

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną