Polityka prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Zamknij

Poradniki Eksperta

Monitoring pogody – jakie urządzenie wybrać?

Stacje do monitorowania pogody to urządzenia, dzięki którym nie tylko zmierzymy temperaturę czy wilgotność powietrza. Zaawansowane modele, współpracujące rozmaitymi czujnikami i wyposażone w odpowiednie funkcje oraz rozwiązania techniczne, potrafią znacznie więcej. Monitoring pogody z wykorzystaniem odpowiedniego zestawu urządzeń pomiarowych może być więc bardzo zajmującym, ale też przydatnym zajęciem.


Zestaw urządzeń do monitoringu


Podstawowym elementem każdego zestawu umożliwiającego monitoring pogody jest jednostka centralna, na ekranie której prezentowane są wartości zmierzone przez czujniki, z którymi może ona współpracować. Zależnie od modelu, jednostki centralne obsługują od jednego do nawet kilku rozmaitych czujników. Mogą to być np. czujniki temperatury i wilgotności, ale także wiatru czy deszczu. Zewnętrzne czujniki pomiarowe są zwykle zasilane bateryjnie. Co pewien czas, do prawidłowego ich funkcjonowania, niezbędna jest zatem wymiana baterii. Wskaźnik jej zużycia zwykle znajduje się na niewielkim wyświetlaczu, w który wyposażony jest czujnik. Przy wyborze urządzenia warto sprawdzić, z iloma i jakimi czujnikami może współpracować stacja pogody. Nie zawsze czujniki znajdują się już w komplecie z jednostką centralną. Dzięki temu użytkownik może dokupić do zestawu wyłącznie moduły do pomiarów, które chce wykonywać, a posiadana przez niego jednostka centralna mu to umożliwia. Warto zwrócić uwagę na zasięg czujników podawany przez producentów. Jest on jednak zależny od wielu rozmaitych czynników, które mogą spowodować znaczne jego zmniejszenie. Znaczenie mają wszelkie przeszkody, jakie stoją na drodze transmisji sygnału między jednostką centralną, a czujnikiem, np. ściany i ich grubość. Wpływ mogą mieć także warunki atmosferyczne.


Jednostka centralna zestawu i jej parametry


Jednostka centralna systemu pomiarowego jest najczęściej zasilana bateryjnie. Zależnie od modelu wyposażona jest w różnej wielkości ekran, który może być kolorowy (METEO SP70) lub monochromatyczny, a nawet podświetlany. Są na nim prezentowane wartości z wykonywanych pomiarów, a także rozmaite grafiki i wykresy, np. wykres zmiany ciśnienia (tzw. trend zmian). Niektóre modele prezentują także aktualne warunki pogodowe w formie sugestywnych symboli graficznych, np. słoneczka czy chmurki.


Pomiar temperatury


Jednym z podstawowych parametrów mierzonych przez stacje pogody jest temperatura powietrza. Jednostka centralna mierzy temperaturę pomieszczenia, w którym jest ustawiona. Może jednak również prezentować temperaturę zewnętrzną, mierzoną przez dodatkowy czujnik umieszczony np. na krótkim przewodzie lub połączony bezprzewodowo z jednostką centralną i znajdujący się w pewnej odległości od niej. W zależności od Twoich preferencji, możesz wyświetlać zmierzoną temperaturę w stopniach Celsjusza lub Fahrenheita. Oprócz aktualnych wskazań czujników, urządzenie może wyświetlać minimalną i maksymalną dotychczas zmierzoną wartość w wybranej wcześniej jednostce pomiarowej. Na ekranach niektórych urządzeń prezentowana jest ponadto temperatura odczuwalna, do wyznaczenia której brane są pod uwagę także inne mierzone czynniki, np. wilgotność powietrza czy prędkość wiatru.


Wilgotność powietrza


Kolejnym podstawowym parametrem, jaki możemy kontrolować prowadząc monitoring pogody, jest wilgotność powietrza (STADLER FORM Selina). Wilgotność może być mierzona przez jednostkę centralną, znajdującą się wewnątrz pomieszczenia, a oprócz tego przez dodatkowe czujniki bezprzewodowe (zewnętrzne). Zazwyczaj te same moduły zewnętrzne, które mierzą temperaturę, mierzą również wilgotność powietrza. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszczególne czujniki rozlokować nie tylko na zewnątrz, ale np. w kilku pomieszczeniach domu. Dzięki temu z poziomu ekranu jednostki centralnej możemy na bieżąco kontrolować mierzone wartości i zadbać o odpowiednią wilgotność i temperaturę np. w domowej sypialni czy w salonie.


Ciśnienie atmosferyczne


Monitoring pogody nie może się obejść bez pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Stacje meteo mogą wyświetlać ten parametr w dwóch jednostkach pomiarowych (do wyboru przez użytkownika) – hektopaskalach lub milimetrach słupa rtęci (TECHNISAT Imeteo 4 CE). Podobnie jak w wypadku temperatury i wilgotności, również dla ciśnienia mogą być prezentowane zmierzone wartości minimalne i maksymalne. Bardziej zaawansowane modele pozwalają zaprezentować w formie wykresu pomiar ciśnienia z kilku kolejnych dni.


Pomiary wiatru i opadów


Niektóre stacje meteo mogą współpracować z czujnikami, które wykonują pomiar prędkości wiatru, a także kierunku, z którego wieje (ALECTO WS-4800). Prędkość podawana jest w m/s (metrach na sekundę) lub km/h (kilometrach na godzinę). Dostępny może być również czujnik opadów, określany też mianem czujnika deszczu. Przyjmuje on najczęściej postać zbiornika, w którym gromadzą się wody opadowe. Poziom cieczy w zbiorniku pomiarowym zamieniany jest na sygnał elektryczny, a to pozwala na odczyt poziomu opadów. Wartość uzyskiwana dzięki czujnikowi podawana jest w liczbie litrów wody na metr kwadratowy powierzchni lub też w milimetrach wysokości słupa wody. Zaawansowane czujniki opadów nie tylko usprawniają monitoring pogody, ale mogą współpracować nawet z systemami nawadniającymi. Umożliwia to automatyzację tego typu instalacji – spryskiwacze będą uruchamiane tylko wtedy, kiedy będzie to naprawdę konieczne.


Analiza danych pomiarowych


Zaawansowana stacja meteo może pozwalać na zgranie danych pomiarowych do pamięci komputera i ich analizę. Do tego celu wykorzystywane jest odpowiednie oprogramowanie, które obsługuje format plików, w jakim zostały zapisane pomiary. Program do analizy danych pogodowych może być płatny lub darmowy. Wiele zależy tutaj od marki stacji meteo i producenta samego oprogramowania. Niekiedy odpowiednia aplikacja dostarczana jest już w komplecie ze stacją pomiarową, np. na płycie CD (BIOTERM 270009).


Dodatkowe funkcje stacji pogody


Wymienione dotychczas parametry pogodowe to nie wszystkie dane, jakie pomaga gromadzić i analizować stacja pogody. Dostępne na rynku urządzenia mogą umożliwiać również kontrolę jakości powietrza. Pozwalają m.in. na pomiar stężenia CO2 w pomieszczeniu. Dzięki temu zawsze będziesz wiedział, kiedy należy je przewietrzyć. Do pomiaru stężenia tlenku węgla, popularnie zwanego czadem, trzeba już jednak wykorzystać bardziej zaawansowane czujniki. Mierzą one wówczas również tzw. pyły zawieszone (pomiar współczynników PM2,5 oraz PM10). W mniej zaawansowanych konstrukcjach jakość powietrza prezentowana jest nie liczbowo, a za pomocą rozmaitych symboli, np. uśmiechniętej/smutnej buźki (zależnie od poziomu jakości powietrza). Innym praktycznym wskaźnikiem wyświetlanym na ekranie stacji meteo są fazy księżyca. W zależności od modelu, stacja pogody prezentuje ten parametr z różną dokładnością, oczywiście, w postaci zmieniających się cyklicznie symboli graficznych. Prowadząc monitoring pogody nie należy zapominać o łączności stacji meteo z Internetem. Pozwala to na przesyłanie danych pomiarowych do sieci i udostępnianie ich pozostałym użytkownikom. Działa to również w drugą stronę. Użytkownik takiej multimedialnej stacji meteo może również korzystać z map pogodowych powstających na podstawie pomiarów wykonywanych przez społeczność użytkowników modelu danego producenta. Nie tylko bieżąca analiza, ale również prognoza pogody może się odbywać na podstawie pomiarów wykonywanych na bieżąco przez innych użytkowników. Niektóre modele stacji pogody wyświetlają po prostu prognozę pobraną z sieci, bez dokonywania jakichkolwiek odczytów parametrów pogodowych.


Stacja meteo Twoim budzikiem


Oprócz rozmaitych rozwiązań technicznych związanych z pomiarem parametrów pogodowych, stacja meteo jest często wyposażana w dodatkowe funkcje, znane np. z elektronicznych budzików. Do takich należy zegar z funkcją alarmu i drzemki. Jednostka centralna stacji pogody może być wyposażona także podświetlany ekran, dzięki któremu prezentowana na ekranie aktualna data czy godzina jest doskonale widoczna, również nocą. Niektóre stacje pogody wyposażone są nawet w projektor, który umożliwia wyświetlanie godziny na ścianie lub suficie pomieszczenia.


O czym warto pamiętać?


Jeśli chcesz prowadzić monitoring pogody, oprócz wyboru odpowiedniego sprzętu, powinieneś pamiętać o kilku istotnych aspektach związanych z instalacją i eksploatacją jednostki centralnej oraz współpracujących z nią czujników.Bardzo ważny jest sposób montażu poszczególnych podzespołów. Czujniki powinny być zainstalowane tak, aby w razie potrzeby był do nich dobry dostęp. Również miejsce instalacji nie jest tutaj bez znaczenia. Czujników temperatury nie powinno się montować np. w miejscach o dużym nasłonecznieniu. Z kolei czujnik wiatru nie powinien znajdować się zbyt blisko ściany budynku. Jego nieprawidłowe ustawienie może wówczas wpłynąć zarówno na zafałszowanie mierzonej prędkości, jak i kierunku wiatru. Producenci zalecają zachowanie m.in. 3-metrowego odstępu czujnika od budynku. Istotna jest też lokalizacja czujnika opadów, który nie może znajdować się nie tylko w pobliżu zabudowań, ale także różnego typu zadaszeń.

Powrót

Te poradniki mogą okazać się pomocne

Zobacz wszystkie poradniki

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną