Zdaniem eksperta
Grill to nieodłączny element letnich spotkań na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy organizujemy rodzinny obiad w ogrodzie, wieczorne przyjęcie na tarasie, grillowanie to sposób na pyszne jedzenie i wspólne spędzanie czasu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się modele elektryczne i gazowe. Rezygnacja z klasycznego grilla węglowego wywołuje niekiedy obawy o brak charakterystycznego aromatu. W rzeczywistości taka zmiana okazać się może prawdziwą rewolucją. Jaki grill gazowy lub elektryczny wybrać?
Grill gazowy a grill elektryczny: który wybrać?
Jeśli szukamy alternatywy dla grillowania na węglu, to najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, który grill sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej: gazowy czy elektryczny. Jak to ocenić? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, a jaki sposób grillujemy i dlaczego chcemy zmienić tradycyjne grillowanie. Obydwa typy zapewnią nam zdrowszy sposób na przygotowanie dań z grilla – bez dymu i nieprzyjemnego zapachu. Ale aby pomóc rozwiać wątpliwości, sprawdźmy najpierw, czym charakteryzują się obydwa typy grilli.
Grill elektryczny, jak wskazuje nazwa, musimy podłączyć do prądu. Będzie to sprzęt, który sprawdzi się tylko tam, gdzie mamy zasilanie elektryczne, a więc w przydomowym ogrodzie, na tarasie, a także w kuchni. Ponieważ grillując tak nie musimy obawiać się kłębów dymu, model elektryczny sprawdzi się nie tylko przy rodzinnych spotkaniach, ale nawet w przygotowaniu jedzenia na codzienny obiad. Grillowane warzywa, pierś z kurczaka, chrupiąca bułeczka albo stek – z powodzeniem wszystko to przygotujesz na grillu elektrycznym. Modele te mają wysoką moc i szybko się nagrzewają, a dzięki specjalnym tackom ociekowym, są łatwe w czyszczeniu. Tłuszcz i soki spływają do zbiornika i nie przypalają się. Jednocześnie możliwość regulacji temperatury sprawia, że zawsze masz kontrolę nad rezultatami grillowania.
Grill gazowy nieco bardziej przypomina tradycyjne grillowanie węglowe, bowiem mamy tu do czynienia z grillowaniem na ogniu. Modele te są dużo większe niż grille elektryczne i przeznaczone są do użytku na zewnątrz. Sprawdzą się w ogrodzie, na większym tarasie, czy na wyjeździe za miasto. Powierzchnia grillowania jest tu znacznie większa, przez co solidną liczbę porcji można przygotować jednocześnie – nawet dla kilkunastu osób. Takiej możliwości nie ma przy grillowaniu elektrycznym. Oczywiście grille te również różnią się powierzchnią grillowania, co pozwala wybrać model gazowy o mniejszych rozmiarach i na mniej porcji, jeśli ze względu na miejsce preferujemy mniejszy sprzęt. Jeżeli masz dużą przestrzeń i chcesz korzystać z grilla na zewnątrz, robiąc przyjęcia dla większej liczby osób, to komfort, jaki grill gazowy zapewnia, będzie Twoim priorytetem.
Jaki grill gazowy wybrać?
Jeżeli chcesz kupić model gazowy, do wyboru będziesz mieć bardzo szeroką gamę urządzeń różnych producentów. W zależności od zaawansowania sprzętu i dostępnych w nim rozwiązań, spotkasz modele poniżesz 2 tys. zł, jak również modele z dużo wyższych półek cenowych. Wybierać możesz między grillem o 2-3 palnikach, a także większe – nawet 5-6-palnikowe.
Większe sprzęty często wyposażone są w palnik boczny, który umożliwia typowe gotowanie w garnku – możesz w ten sposób przyrządzić sosy czy dodatki, na przykład ziemniaki w mundurkach. Zwykle boczny grill dzięki praktycznej pokrywie łatwo można zmienić w dodatkową przestrzeń roboczą, którą jest praktyczna półka. Mniejsze grille mają jedną, rzadziej dwie półki, a większe, zwykle dwie, w tym jedną właśnie z funkcją grilla bocznego. Wybierając taki model, dobrze zwrócić uwagę na to, czy półki są składane. To ułatwia przechowywanie sprzętu poza sezonem, kiedy z niego nie korzystamy i chcemy, by zajmował jak najmniej miejsca.
Wybierając, jaki grill gazowy będzie najbardziej optymalny, zwróć uwagę na całkowitą moc sprzętu. Wyższa moc to szybsze grillowanie. Istotne jest przy tym, by każdy palnik miał oddzielne sterowanie, co pozwala precyzyjnie dopasować temperaturę do różnych rodzajów grillowanych przysmaków. Większość grilli gazowych ma wbudowane zapalniki piezoelektryczne, dzięki którym płomień uzyskasz za dotknięciem palca. Ważnym elementem grilla gazowego jest termometr wbudowany w pokrywę. Pozwala on kontrolować temperaturę bez konieczności bez podnoszenia pokrywy.
Jaki grill gazowy wybrać, by spełniał nasze oczekiwania? Jeśli wiesz, jakiej wielkości model sprawdzi się przy Twoim stylu grillowania, możesz jeszcze zwrócić uwagę na praktyczne dodatki, jak specjalne wieszaki na sztućce grillowe, czy nawet otwieracz do butelek, który będzie tuż pod ręką. Przydatne są, szczególnie w przypadku większych modeli, kółka – dwa lub cztery – które pozwalają łatwo transportować sprzęt. Smakosze dań z grilla powinni dodatkowo poszukać modelu z aromatyzerami, dzięki którym aromat dań jest jeszcze intensywniejszy i wyjątkowy.
Zobacz także: Ranking grilli gazowych [TOP10]
Grill elektryczny: najważniejsze rozwiązania i funkcje
Jeśli jesteś przekonany, że chcesz kupić sprzęt na prąd, ale nie wiesz, jaki grill elektryczny wybrać, przede wszystkim musisz rozważyć, jakiej wielkości powierzchnia będzie dla Ciebie optymalna. Jeśli szukasz sprzętu do codziennych zastosowań w kuchni, przy założeniu, że grillujesz dla kilku osób, z powodzeniem sprawdzą się tu nawet mniejsze modele, np. o powierzchni ok 800 cm kw. Te większe mogą mieć nawet ok. 1000 cm kw. więcej.
Grille elektryczne spotkać możemy w dwóch głównych typach: otwarte lub kontaktowe. Część modeli umożliwia grillowanie otwarte, ale także opiekanie z dwóch stron, dzięki możliwości złożenia. Przydatnym rozwiązaniem będzie regulacja wysokości płyt, co pozwala grillować nawet duże kawałki i grube steki. Wszystkie modele wyposażone są w regulację temperatury, jednak te bardziej zaawansowane mają oddzielne sterowanie dla każdej z płyt.
Jakie grille elektryczne mogą mieć automatyczne programy? Takie, które ułatwiają grillowanie, dopasowując parametry do wybranego dania. Mogą mieć kilka stopni wysmażenia do wyboru, a nawet funkcję rozmrażania. Nowoczesne grille elektryczne zwykle sterowane są pokrętłem, mogą mieć też wyświetlacz. Nieodłączna częścią grillowania jest też mycie grilla. Sprawdź, czy dany model ma ruchome płyty w możliwością mycia w zmywarce. Tak samo jest z demontowaną tacką ociekową.
Szeroki wybór sprawia, że każdy znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb i oczekiwań.
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon–Pt
08:00–20:00
Sob
10:00–18:00
Niedz
10:00–18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн–пт: 8:00–20:00
Infoline:
Mon–Fri: 8:00–20:00
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756