Jaki aparat do fotografii krajobrazowej wybrać?
Nadrzędną zasadą, jest użycie dobrego aparatu. Będą to lustrzanki cyfrowe i aparaty bezlusterkowe. Aparaty w smartfonach są w stanie tworzyć całkiem ładne ujęcia krajobrazu, ale nie dorównują jeszcze jakością profesjonalnym aparatom. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wybierz pełnoklatkowy aparat z matrycą 35 mm. W ten sposób, uzyskasz najszerszy możliwy widok za pomocą odpowiednich do krajobrazów obiektywów.
Jaki obiektyw do krajobrazu wybrać? Podczas wyboru odpowiedniego obiektywu, trzeba zastanowić się też nad tym, gdzie będziemy fotografować. Fotografowanie pejzażu, często wymaga długich wędrówek po nierównym terenie. Warto więc korzystać z lekkich obiektywów, które zwykle mają stosunkowo mały otwór względny. Maksymalna przysłona, powinna osiągać co najmniej f/16 dla obiektywów małoobrazkowych, f/22 w przypadku obiektywów średnioformatowych i f/45 dla wielkiego formatu. Mały otwór przysłony jest niezbędny, by uzyskać jak największą głębię ostrości. Wszystkie obiektywy powinny wykorzystywać filtry tej samej średnicy, gdyż pozwoli to ograniczyć ilość sprzętu w torbie, czy plecaku fotograficznym. Ważną cechą dobrego obiektywu do pejzażu, jest możliwość wewnętrznego ogniskowania. Pozwala ono zmieniać ostrość i ogniskową bez obrotu przedniej części obudowy obiektywu. Ma to szczególne znaczenie, gdy stosujemy filtr polaryzacyjny.
Podczas fotografowania krajobrazu, przydatne są filtry – szczególnie dwa typy. Jednym z nich filtr polaryzacyjny, który zarządza odbiciami, tłumi odblaski i przyciemnia niebo do ciemnoniebieskiego, wydobywając białe chmury. Drugi, to filtr ND, który odfiltrowuje pewną ilość światła przed wejściem do obiektywu, aby umożliwić stosowanie dłuższych czasów otwarcia migawki, szerszych przysłon lub wyższych poziomów ISO, bez prześwietlania obrazu. Jest on też przydatny w jasne dni, kiedy aparat nie jest w stanie zapewnić długiego czasu otwarcia migawki.
Jaka pora na fotografię krajobrazową jest najlepsza?
Dzięki ustawieniom manualnym aparatu, będziesz miał większą swobodę fotografowania w różnych warunkach oświetleniowych. Niemniej jednak, słońce będzie Twoim głównym źródłem światła, więc musisz zaplanować sesję, gdy światło nie jest zbyt ostre, ponieważ subtelne, rozproszone oświetlenie, pomaga uwydatnić prawdziwe odcienie kolorów i sprawić, że Twoje zdjęcia będą wyglądać bardziej naturalnie.
Najlepszymi porami na zdjęcia krajobrazu, aby uzyskać piękne mieszanki błękitu i pomarańczy na niebie, są tak zwane złote godziny – tuż po wschodzie i przed zachodem słońca. Nieważne, czy wolisz pejzaże miejskie, klasyczne, czy nawet morskie – musisz znaleźć ciekawe miejsca do fotografowania i wiedzieć, jak wyglądają w różnych porach dnia (lub w różnych warunkach pogodowych i oświetleniowych). Wybierając swoją lokalizację, musisz zdecydować, jaki rodzaj sceny chcesz sfotografować. W ramach fotografii krajobrazowej można fotografować góry, jeziora, pustynie, krajobrazy przybrzeżne, rzeki i wodospady, lasy i parki narodowe, wzgórza i śnieżne krajobrazy oraz wiele innych tematów.
Można powiedzieć, że jeśli chodzi o fotografię krajobrazową, zła pogoda, to dobra pogoda (oczywiście przez większość czasu). Krajobraz można fotografować przy każdej pogodzie, o każdej porze roku, ponieważ każda ma do zaoferowania coś wyjątkowego, więc nie ma prawdziwej „najlepszej pory roku” na zdjęcia.
Podczas fotografowania krajobrazu, można użyć wody jako lustra. Woda w przytłumionym świetle, może tworzyć piękne efekty i refleksy. Najlepszy czas na tego typu ujęcie, to dwie złote godziny, czyli pierwsza godzina po wschodzie słońca i ostatnia godzina przed zachodem słońca. Jeśli chcesz zrobić dobre zdjęcie, umieść aparat na statywie i ustaw pokrętło trybu na TV lub S (Priorytet migawki). Wybierz długi czas otwarcia migawki i pozwól aparatowi wybrać odpowiednią przysłonę. Jeśli masz problemy z uzyskaniem ostrego obrazu, możesz podnieść ISO, chociaż ISO 125 jest dobrym punktem wyjścia.
Krajobraz, to nie tylko natura. Weź pod uwagę ludzi na swoich zdjęciach. Pięknego krajobrazu może dopełnić urocze dziecko lub piękna dziewczyna biegająca po łące. Pamiętaj o zasadzie trójpodziału i umieść osobę poza centrum, aby wzbudzić zainteresowanie. Wybierz krótki czas otwarcia migawki, jeśli chcesz „zamrozić” akcję lub dłuższy, jeśli chcesz uchwycić ruch. Gdy fotografujesz poruszającą się wodę, możesz stworzyć oszałamiający efekt białej wody, wybierając długą ekspozycję. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest użycie trybu TV lub S (Priorytet migawki) i wybranie ekspozycji co najmniej 2 sekund. Możesz także użyć trybu AV (Priorytet przysłony) i wybrać małą przysłonę, taką jak f/32 (która zazwyczaj wymaga więcej światła). Jeśli pracujesz przy jasnym świetle dziennym, musisz użyć filtra ND, aby zmniejszyć ilość światła docierającego do aparatu, a w ten sposób aparat pozwoli na dłuższy czas naświetlania. Do tego rodzaju zdjęć, należy zawsze używać statywu, aby reszta obrazu pozostała ostra.