Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Fotografia krajobrazowa – jak fotografować krajobraz?

 2023-08-31 

Fotografia krajobrazowa, to jeden z najbardziej popularnych i cenionych gatunków fotografii. Kiedy podróżujemy i odkrywamy nowe miejsca, łatwo być oczarowanym pięknym krajobrazem. Ucząc się, jak skutecznie go fotografować, możemy zamienić niezapomniane przeżycie, w dzieło sztuki. Podczas gdy fotografię krajobrazową często łączy się z fotografią przyrodniczą, w wielu okolicznościach pejzaż miejski może być również uważany za pejzaż. Fotografia krajobrazowa, to praktyka polegająca na uchwyceniu naturalnej lub plenerowej sceny w pomysłowy i przekonujący sposób tak, aby przyciągnąć uwagę widza. Podobnie jak w przypadku każdego innego gatunku fotografii, robienie wspaniałych zdjęć krajobrazowych, wymaga zastanowienia się nad ujęciem, ustawieniami aparatu i technikami uzyskania najbardziej fascynującego zdjęcia.

Fotografia krajobrazowa – podstawowe zasady

Najlepszą wskazówką dotyczącą profesjonalnego fotografowania krajobrazu, jaką kiedykolwiek otrzymasz, jest zwrócenie uwagi na kompozycję obrazu. Ten sam obraz może się drastycznie zmienić, gdy zostanie sfotografowany z nieco innych punktów obserwacyjnych. Na szczęście istnieje kilka zasad kompozycyjnych, których możesz przestrzegać (i czasami je łamać), aby uzyskać obraz, który wzbudzi zainteresowanie widzów i przekaże pożądany efekt. Najlepiej, gdy zastosujesz zasadę trójpodziału – wyobraź sobie cztery linie, dwie leżące poziomo w poprzek obrazu i dwie pionowe, tworzące dziewięć równych kwadratów. Umieszczenie obiektu poza środkiem, w jednym z punktów mocnych przecinających się wyimaginowanych linii, często daje bardziej estetyczną fotografię. Gdy zdjęcie skomponowane jest na podstawie zasady trójpodziału, oczy będą wędrować po kadrze, a zdjęcie będzie przyjemniejsze dla oka.


Kiedy robisz zdjęcie krajobrazu, spróbuj stworzyć wrażenie głębi, utrzymując ostrość wszystkich różnych elementów obrazu. Dzięki temu, obraz jest interesujący wizualnie, ponieważ pozwala widzowi wyraźnie zobaczyć wszystko na fotografii. Aby to zrobić, musisz użyć małej przysłony, od f/16 - f/22, ponieważ utrzymuje ona ostre obiekty na pierwszym planie i w tle.

Ręczna ekspozycja

Jedną z najważniejszych zasad, których możesz się nauczyć w fotografii krajobrazowej, jak i ogólnie w fotografii, to poznanie podstaw ręcznej ekspozycji. Gdy aparat będzie ustawiony w trybie ręcznym, zapoznaj się z trójkątem ekspozycji: migawka, przysłona i ISO. Każda z nich, wpływa na ilość światła wpadającego do obiektywu:

  • szybkość migawki – określa, jak szybko lub wolno zamyka się migawka;
  • przysłona – reguluje ilość światła wpadającego do obiektywu i wpływa na głębię ostrości;
  • poziom ISO – mierzy czułość aparatu na światło zastane.

Następnie umieść aparat na statywie, co wyeliminuje jego drgania. Gdy używasz małej przysłony, mniej światła będzie wpadać do obiektywu. Statyw pozwoli Ci także pracować z niskim ISO, aby uniknąć szumów w ciemniejszych ustawieniach. Statyw powinien być wystarczająco mocny i stabilny, aby utrzymać aparat nawet w wietrznych warunkach, a jednocześnie lekki, aby nie był ciężarem podczas podróży.


Wielu zawodowych fotografów poleca akcesorium, które może być bardzo przydatne, gdy nie można użyć krótkiego czasu otwarcia migawki. To małe zdalne lub przewodowe urządzenie sterujące, łączące się z aparatem, dzięki czemu nie musisz go dotykać i nie ryzykujesz rozmycia zdjęć po kliknięciu migawki podczas długich czasów naświetlania.

Jaki aparat do fotografii krajobrazowej wybrać?

Nadrzędną zasadą, jest użycie dobrego aparatu.  Będą to lustrzanki cyfrowe i aparaty bezlusterkowe. Aparaty w smartfonach są w stanie tworzyć całkiem ładne ujęcia krajobrazu, ale nie dorównują jeszcze jakością profesjonalnym aparatom. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wybierz pełnoklatkowy aparat z matrycą 35 mm. W ten sposób, uzyskasz najszerszy możliwy widok za pomocą odpowiednich do krajobrazów obiektywów.


Jaki obiektyw do krajobrazu wybrać? Podczas wyboru odpowiedniego obiektywu, trzeba zastanowić się też nad tym, gdzie będziemy fotografować. Fotografowanie pejzażu, często wymaga długich wędrówek po nierównym terenie. Warto więc korzystać z lekkich obiektywów, które zwykle mają stosunkowo mały otwór względny. Maksymalna przysłona, powinna osiągać co najmniej f/16 dla obiektywów małoobrazkowych, f/22 w przypadku obiektywów średnioformatowych i f/45 dla wielkiego formatu. Mały otwór przysłony jest niezbędny, by uzyskać jak największą głębię ostrości. Wszystkie obiektywy powinny wykorzystywać filtry tej samej średnicy, gdyż pozwoli to ograniczyć ilość sprzętu w torbie, czy plecaku fotograficznym. Ważną cechą dobrego obiektywu do pejzażu, jest możliwość wewnętrznego ogniskowania. Pozwala ono zmieniać ostrość i ogniskową bez obrotu przedniej części obudowy obiektywu. Ma to szczególne znaczenie, gdy stosujemy filtr polaryzacyjny.


Podczas fotografowania krajobrazu, przydatne są filtry – szczególnie dwa typy. Jednym z nich filtr polaryzacyjny, który zarządza odbiciami, tłumi odblaski i przyciemnia niebo do ciemnoniebieskiego, wydobywając białe chmury. Drugi, to filtr ND, który odfiltrowuje pewną ilość światła przed wejściem do obiektywu, aby umożliwić stosowanie dłuższych czasów otwarcia migawki, szerszych przysłon lub wyższych poziomów ISO, bez prześwietlania obrazu. Jest on też przydatny w jasne dni, kiedy aparat nie jest w stanie zapewnić długiego czasu otwarcia migawki.

Jaka pora na fotografię krajobrazową jest najlepsza?

Dzięki ustawieniom manualnym aparatu, będziesz miał większą swobodę fotografowania w różnych warunkach oświetleniowych. Niemniej jednak, słońce będzie Twoim głównym źródłem światła, więc musisz zaplanować sesję, gdy światło nie jest zbyt ostre, ponieważ subtelne, rozproszone oświetlenie, pomaga uwydatnić prawdziwe odcienie kolorów i sprawić, że Twoje zdjęcia będą wyglądać bardziej naturalnie.


Najlepszymi porami na zdjęcia krajobrazu, aby uzyskać piękne mieszanki błękitu i pomarańczy na niebie, są tak zwane złote godziny – tuż po wschodzie i przed zachodem słońca. Nieważne, czy wolisz pejzaże miejskie, klasyczne, czy nawet morskie – musisz znaleźć ciekawe miejsca do fotografowania i wiedzieć, jak wyglądają w różnych porach dnia (lub w różnych warunkach pogodowych i oświetleniowych). Wybierając swoją lokalizację, musisz zdecydować, jaki rodzaj sceny chcesz sfotografować. W ramach fotografii krajobrazowej można fotografować góry, jeziora, pustynie, krajobrazy przybrzeżne, rzeki i wodospady, lasy i parki narodowe, wzgórza i śnieżne krajobrazy oraz wiele innych tematów.


Można powiedzieć, że jeśli chodzi o fotografię krajobrazową, zła pogoda, to dobra pogoda (oczywiście przez większość czasu). Krajobraz można fotografować przy każdej pogodzie, o każdej porze roku, ponieważ każda ma do zaoferowania coś wyjątkowego, więc nie ma prawdziwej „najlepszej pory roku” na zdjęcia.


Podczas fotografowania krajobrazu, można użyć wody jako lustra. Woda w przytłumionym świetle, może tworzyć piękne efekty i refleksy. Najlepszy czas na tego typu ujęcie, to dwie złote godziny, czyli pierwsza godzina po wschodzie słońca i ostatnia godzina przed zachodem słońca. Jeśli chcesz zrobić dobre zdjęcie, umieść aparat na statywie i ustaw pokrętło trybu na TV lub S (Priorytet migawki). Wybierz długi czas otwarcia migawki i pozwól aparatowi wybrać odpowiednią przysłonę. Jeśli masz problemy z uzyskaniem ostrego obrazu, możesz podnieść ISO, chociaż ISO 125 jest dobrym punktem wyjścia.


Krajobraz, to nie tylko natura. Weź pod uwagę ludzi na swoich zdjęciach. Pięknego krajobrazu może dopełnić urocze dziecko lub piękna dziewczyna biegająca po łące. Pamiętaj o zasadzie trójpodziału i umieść osobę poza centrum, aby wzbudzić zainteresowanie. Wybierz krótki czas otwarcia migawki, jeśli chcesz „zamrozić” akcję lub dłuższy, jeśli chcesz uchwycić ruch. Gdy fotografujesz poruszającą się wodę, możesz stworzyć oszałamiający efekt białej wody, wybierając długą ekspozycję. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest użycie trybu TV lub S (Priorytet migawki) i wybranie ekspozycji co najmniej 2 sekund. Możesz także użyć trybu AV (Priorytet przysłony) i wybrać małą przysłonę, taką jak f/32 (która zazwyczaj wymaga więcej światła). Jeśli pracujesz przy jasnym świetle dziennym, musisz użyć filtra ND, aby zmniejszyć ilość światła docierającego do aparatu, a w ten sposób aparat pozwoli na dłuższy czas naświetlania. Do tego rodzaju zdjęć, należy zawsze używać statywu, aby reszta obrazu pozostała ostra.

Fotografia krajobrazu w cyfrowej ciemni

Żeby uzyskać najlepsze wyniki, rób zdjęcia w formacie RAW, ponieważ pliki te zachowują wszystkie informacje o obrazie, a ponadto są łatwiejsze do edycji w celu ulepszeń kolorów, korekcji balansu bieli i innych niezbędnych regulacji cyfrowych. Najbardziej powszechne rozszerzenie, czyli JPEG, kompresuje pliki, co skutkuje mniejszą ilością danych obrazu, a zatem mniejszymi możliwościami korekty zdjęć w postprodukcji. Zdjęcie, które robisz, to tylko połowa obrazu. Piękna fotografia krajobrazu może łatwo zostać zepsuta, przez nadmierną edycję lub nieuwydatnianie naturalnego piękna uchwyconego na zdjęciu. Dwa główne programy do edycji, których większość fotografów używa, to Lightroom i Photoshop. Dostępnych jest wiele innych pakietów oprogramowania do edycji, ale te dwa są doskonałym narzędziem, szczególnie dla początkujących. Jeśli to możliwe, zdjęcia najlepiej edytować na komputerze z dużym ekranem, aby uzyskać najlepsze wyniki. Pamiętać należy, że każdy fotograf ma inny styl edycji.


Ustalenie własnego stylu edycji, wymaga czasu i eksperymentów, więc pobaw się suwakami w Lightroomie lub innym programie do edycji obrazu i zobacz, co możesz wymyślić. Po edycji zdjęcia, zostaw je w spokoju. Wróć do niego po 10 minutach i spójrz na nie ponownie. Prawdopodobnie za drugim razem zobaczysz coś, co przegapiłeś. Możesz pomyśleć, że zdjęcie wygląda zbyt ciepło lub chłodno. Powrót do zdjęcia, pomaga spojrzeć na nie z nowej perspektywy. Jeśli masz tendencję do fotografowania tych samych miejsc i scenerii, co wszyscy inni, prawdopodobnie będziesz mieć to samo zdjęcie, co wszyscy inni. Jak więc wyróżniasz swoje zdjęcia? Bądź kreatywny. Zamiast po prostu uwieczniać scenę przed sobą, zastanów się, jak opowiedzieć historię lub znaleźć sposób, aby zapewnić inne wrażenia wizualne.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756