Jak działa kamera termowizyjna i do czego służy?

Amelia Jamka
Data dodania: 11-06-2025
tania kamera termowizyjna

Jest to urządzenie, które pozwala na wizualizację promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekty. Zastosowanie kamer z termowizją jest bardzo szerokie, a urządzenia te znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Jednak jak działa kamera termowizyjna i jakie są jej główne funkcje?

Czym jest kamera termowizyjna?

Urządzenie działa w oparciu o system rejestrujący promieniowanie podczerwone, które jest następnie przekształcane w obraz widzialny dla człowieka. Każde ciało o temperaturze wyższej niż zero stopni wysyła tę energię. Jest ona jednak niewidoczne dla ludzkiego oka. Kamera termowizyjna może ją zarejestrować i pokazać nam w postaci widzialnego obrazu. Po prostu sprawia, że widzimy ciepło, które emitują różne obiekty.


Jak działa kamera termowizyjna? Cały proces ma kilka etapów. Najpierw sprzęt wykrywa promieniowanie czerwone, a obiektyw skupia je na matrycy detektorów. Każdy piksel matrycy reaguje na określoną ilość promieniowania, dzięki czemu możliwe jest dokładne określenie temperatury w danym obiekcie. Następnie sprzęt przetwarza sygnał i przypisuje odpowiednie wartości temperatury do poszczególnych pikseli. Na koniec dane są przedstawiane w formie obrazu termicznego. W ten sposób różne temperatury są reprezentowane przez różne kolory – od niebieskiego (niskie temperatury) po czerwony i biały (wysokie temperatury).

Kamery termowizyjne w naszej ofercie:

Szerokie zastosowania kamer termowizyjnych

Urządzenia te są rozlegle wykorzystywane w wielu dziedzinach, zarówno profesjonalnych, jak i w użytku prywatnym. Kamery służą m.in. do monitorowania stanu maszyn i urządzeń, wykrywania przegrzewających się elementów oraz kontroli jakości procesów produkcyjnych. Kamera termowizyjna budowlana wykorzystywana jest do diagnostyki konstrukcji, identyfikacji nieszczelności izolacji, a także lokalizacji przecieków instalacji wodnych. Dzięki kamerze można zidentyfikować również miejsca, w których ciepło ucieka z budynku – na przykład z powodu niewłaściwie wykonanej izolacji termicznej. To umożliwia poprawę efektywności energetycznej budynków.


Z kolei w medycynie sprzęty te pomagają w diagnostyce stanów zapalnych, monitorowaniu krążenia krwi, a nawet wykrywaniu nowotworów. Służby ratunkowe korzystają z termowizji dla lokalizacji osób w trudnych warunkach, np. podczas pożarów czy katastrof naturalnych.

Kluczowe funkcje kamer termowizyjnych

To naprawdę szeroka grupa urządzeń, które różnią się zaawansowaniem i dostępnymi funkcjami. Wiele z rozwiązań jest ściśle związanych z obszarem działania kamery. Tym samym znaleźć można sprzęty o wszechstronnym zastosowaniu, ale i takie, które sprawdzą się w konkretnej dziedzinie.


Skoro już wiemy, jak działa kamera termowizyjna, sprawdźmy, na co dobrze zwracać uwagę przy wyborze sprzętu dopasowanego do naszych potrzeb. Jest kilka podstawowych kwestii, które trzeba uwzględnić. Absolutną podstawą jest dobra rozdzielczość detektora. Standardowe wartości to np. 160 x 120 px czy 384 x 288 px. Urządzenia o wyższej rozdzielczości dostrzegą mniejsze obiekty na większych odległościach, tworząc ostrzejsze obrazy, a co za tym idzie – dokładniejsze pomiary. Warto pamiętać, że chodzi o rozdzielczość detektora, a nie samego wyświetlacza. Dobrą zasadą jest wybieranie kamery z jak najwyższą rozdzielczością detektora, na jaką pozwala nam zaplanowany budżet.


Kolejny aspekt to zakres temperatur. Określa on, jakie wartości kamera jest w stanie mierzyć. Ważne, aby zakres był dostosowany do planowanych zastosowań. Co ważne, istotna jest tu także czułość temperaturowa, która pozwala mierzyć już minimalne różnice pomiędzy obiektami. Zwróć też uwagę na częstotliwość odświeżania – im wyższa, tym płynniejszy obraz. To szczególnie ważne, jeśli chcemy obserwować ruchome obiekty.


Kluczową sprawą jest także rodzaj zasilania kamery oraz żywotność jej baterii czy akumulatora. Tu istotne jest, czy kamera jest przeznaczona do użytku profesjonalnego, czy osobistego, a nawet i „kieszonkowego” – jak te podłączane do smartfona. Dobry sprzęt „większego” typu powinien zapewniać przynajmniej kilka godzin pracy.


Warto jeszcze wspomnieć o tym, iż nowoczesne kamery mają wiele funkcji, które ułatwiają użytkowanie i analizowanie obrazów, a także przygotowanie raportów. Są to np. dedykowane aplikacje, a także łączność Bluetooth, czy Wi-Fi, dzięki którym udostępnianie danych i obrazów w podczerwieni staje się łatwiejsze. Warto jest też sprawdzić, w jakich formatach kamera będzie zapisywać obrazy. Korzystanie z powszechnego formatu JPEG ułatwia nam zadania bez konieczności użycia specjalistycznego oprogramowania.


Wybierając kamerę termowizyjną, zwróć także uwagę na jej ergonomię, łatwość obsługi oraz oferowane wsparcie techniczne. Ważny jest ponadto okres gwarancji, który często może świadczyć o jakości sprzętu.

Kamery termowizyjne w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756