Kamera termowizyjna
Czym jest kamera termowizyjna? To urządzenie, dzięki któremu możemy zarejestrować rozkład temperatury na powierzchniach obiektów. Funkcjonuje ona na zasadzie przetwarzania promieniowania podczerwonego, emitowanego lub odbitego przez te obiekty, na sygnał elektryczny, a następnie na obraz oglądany na ekranie. Działa podobnie jak zwykła kamera tworząca obraz przy użyciu światła widzialnego, jednak zamiast zakresu 400 – 700 nanometrów (zwykłej kamery używającej światła widzialnego) kamery termowizyjne używają fal w zakresie długości do około 14 tysięcy nanometrów.
Kamera termowizyjna – zastosowanie
Kamery termowizyjne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, między innymi w budownictwie, elektronice, energetyce, do kontroli jakości paneli słonecznych czy szeroko rozumianym przemyśle. Dzięki kamerze termowizyjnej można wykryć różnego rodzaju wady lub usterki, których nie sposób dostrzec gołym okiem. Przydatną funkcją w kamerach termowizyjnych jest pomiar temperatury w niezwykle szerokim zakresie, od temperatur ujemnych do bardzo wysokich (nawet do 1200 st. C). Profesjonalne modele kamer termowizyjnych mają również szereg innych przydatnych funkcji, na przykład pracę w różnych trybach, zapis wykonanych zdjęć, nagrywanie materiałów wideo. Do zalet kamer termowizyjnych należy zaliczyć również możliwość dostrzeżenia obiektów znajdujących się za mgłą, kurzem, dymem.
Kamera termowizyjna – modele przenośne i stacjonarne
Ręczne kamery termowizyjne doskonale nadają się do inspekcji instalacji elektrycznych, wykrywania wycieków gazu oraz wyszukiwania i usuwania awarii w terenie. Stacjonarne kamery termowizyjne nadają się do zastosowań badawczych, naukowych i inżynieryjnych – umożliwiają ciągłe gromadzenie danych termograficznych. Przenośne kamery termograficzne przeznaczone do profesjonalnego użytku wyposażone są w detektory o rozmiarze od 640 x 480 do 1024 x 768 pikseli IR, a w połączeniu z funkcją MicroScan można uzyskać rozdzielczość obrazu do 2048 x 1536 pikseli IR.
Kamera termowizyjna do kieszeni
Kolejną grupą kamer termowizyjnych są urządzenia, które można podłączyć do smartfonów pracujących pod kontrolą systemu Android lub iOS. Obserwacyjne kamery termowizyjne to grupa zupełnie nowych urządzeń, zminiaturyzowanych, lekkich i ekonomicznych. To konstrukcje kieszonkowe, bez problemu mieszczące się w dłoni, o rozmiarach porównywalnych z typowym dalmierzem laserowym. Nie mają rejestratora obrazu i modułu Wi-Fi, są jednak w pełni funkcjonalnymi termowizorami obserwacyjnymi, pozwalającym na bezproblemową detekcję obiektów na dystansie do 1200 metrów. Kamery termowizyjne, ze względu na specyfikę ich użytkowania, najczęściej mają stopień wodoodporności IPX7, co oznacza całkowitą wodoszczelność (zanurzenie w wodzie do 1 metra na 30 minut). Kamera termowizyjna może być wykorzystana także, gdy zostanie podłączona do drona. Kamera taka może być w pełni sterowana z poziomu aplikacji, a gimbal zapewnia stabilność obrazu i możliwość manipulowania kamerą z płynnym obrotem o 360 stopni.